• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Phi Beta Kappa

  Przeczytaj także...
  Susan Sontag (ur. 16 stycznia 1933 w Nowym Jorku, zm. 28 grudnia 2004 w Nowym Jorku) – amerykańska pisarka, eseistka, krytyczka społeczna i aktywistka praw człowieka. Jej książki przetłumaczono na ponad 30 języków.Alfred Charles Kinsey (ur. 23 czerwca 1894, zm. 25 sierpnia 1956) – amerykański biolog. Autor Raportu Kinseya. Profesor entomologii i zoologii. W 1947 założył Institute for Research in Sex, Gender and Reproduction na Indiana University, znany dzisiaj jako Kinsey Institute for Research in Sex, Gender, and Reproduction.
  Leonard „Lenny” Bernstein (ur. 25 sierpnia 1918 w Lawrence, Massachusetts, zm. 14 października 1990 w Nowym Jorku) – amerykański kompozytor, pianista i dyrygent.
  Klucz Phi Beta Kappa – symbol bractwa
  Siedziba bractwa

  The Phi Beta Kappa Society – najstarsze honorowe bractwo studenckie w USA, założone 5 grudnia 1776 roku. Phi Beta Kappa , pisane greckimi literami ΦΒΚ, to akronim od Φιλοσοφία Βίου Κυϐερνήτης (czyt. Philosophía Bíou Kubernḗtēs), co oznacza „Umiłowanie mądrości, przewodniczki życia”.

  The University of Vermont and State Agricultural College - uniwersytet w Burlington w Vermont, szósta pod względem starszeństwa uczelnia w Nowej Anglii. Został założony w 1791 roku.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.

  Członkostwo w bractwie jest uważane za najwyższy honor, jaki może spotkać studenta. Jest ono przyznawane średnio jedynie co setnemu studentowi.

  Pierwsza kapituła powstała jako tajne stowarzyszenie literackie i filozoficzne w College of William and Mary, druga w Harvard University (4 grudnia 1779), trzecie w Yale University 8 grudnia tego samego roku, w następnych dziesięcioleciach szereg dalszych. Z tajności zrezygnowano w okresie antymasońskich resentymentów w 1831 roku. W chwili utworzenia United Chapters of Phi Beta Kappa w 1883 istniało 25 kapituł. Pierwszą kobietę przyjęto do Phi Beta Kappa na University of Vermont w 1875, pierwszego czarnoskórego studenta dwa lata później.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Mark Twain, właściwie Samuel Langhorne Clemens (ur. 30 listopada 1835 w osadzie Florida, Monroe, stan Missouri, zm. 21 kwietnia 1910 w Redding, stan Connecticut) – amerykański pisarz pochodzenia szkockiego, satyryk, humorysta, wolnomularz. Do jego najbardziej znanych powieści należą Przygody Tomka Sawyera (1876), oraz Przygody Hucka (1884). Pisarz William Faulkner nazwał Twaina "ojcem amerykańskiej literatury".

  Każda kapituła jest określana przez stan i grecką literę oznaczającą kolejność utworzenia, np. Alpha of Pennsylvania jest w Dickinson College, Beta of Pennsylvania w Lehigh University itd.

  W 1988 United Chapters of Phi Beta Kappa zmieniły nazwę na Phi Beta Kappa Society. W 2004 jest 270 kapituł i ok. pół miliona żyjących członków.

  Niektórzy sławni członkowie bractwa:

  Stephen Joshua Sondheim (ur. 22 marca 1930 w Nowym Jorku) – amerykański scenarzysta musicali teatralnych, kompozytor i autor tekstów piosenek (m.in. musicalu West Side Story), laureat nagrody Pulitzera za scenariusz do musicalu Niedziela w parku z Georgem, odznaczony Medalem Wolności i National Medal of Arts.Aaron Temkin Beck (ur. 18 lipca 1921) – amerykański psychiatra i emerytowany profesor Uniwersytetu w Pensylwanii. Uważny za jednego z twórców terapii poznawczej. Syn rosyjskich emigrantów: Harry’ego i Elizabeth Temkin. Harry Beck był drukarzem, a Elizabeth czynną działaczką społeczności żydowskiej w Providence w stanie Rhode Island. Aaron Beck był najmłodszym z pięciorga dzieci. Najstarszy Bernard zmarł w pierwszym roku życia, zaś Beatrice w czasie epidemii grypy w 1911 roku. Po ich śmierci Elizabeth popadła w depresję.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona internetowa
 • Alexander Graham Bell (ur. 3 marca 1847 w Edynburgu, zm. 2 sierpnia 1922 w Beinn Bhreagh, Nowa Szkocja w Kanadzie) – szkocki wynalazca telefonu i kilkudziesięciu innych wynalazków telekomunikacyjnych. Z zawodu był logopedą i nauczycielem muzyki.Gloria Marie Steinem (ur. 25 marca 1934) – amerykańska feministka, dziennikarka, założycielka feministycznego magazynu Ms. Autorka artykułu „After Black Power, Women’s Liberation”. Pracowała dla CIA jako szpieg.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Condoleezza Rice (ur. 14 listopada 1954 w Birmingham w stanie Alabama) – amerykańska polityk, doktor nauk politycznych. W latach 2001–2005 przewodnicząca Narodowego Komitetu Bezpieczeństwa USA, a od 2005 do 2009 roku sekretarz stanu w administracji prezydenta George W. Busha.
  David Hackett Souter (ur. 17 września 1939 w Melrose, Massachusetts) - amerykański prawnik, od 1990 sędzia Sądu Najwyższego USA. 1 maja 2009 oficjalnie ogłosił że udaje się na emeryturę.
  William Hubbs Rehnquist (ur. 1 października 1924 w Milwaukee, Wisconsin, zm. 3 września 2005 w Arlington, Wirginia), prawnik amerykański, wieloletni prezes Sądu Najwyższego USA (Chief Justice).
  Elizabeth Hanford „Liddy” Dole (ur. 26 lipca 1936) – amerykańska polityk, senator ze stanu Karolina Północna. Żona republikańskiego kandydata na prezydenta z 1996 Boba Dole’a. W 2000 była krótko kandydatką na prezydenta Stanów Zjednoczonych, ale szybko zrezygnowała i poparła George’a W. Busha. Wybrana do senatu w 2002. 4 listopada 2008 przegrała walkę o drugą kadencję z demokratką Kay Hagan.
  Edmund Sixtus "Ed" Muskie (ur. 28 marca 1914 w Rumford, Maine, zm. 26 marca 1996 w Waszyngtonie) – amerykański polityk polskiego pochodzenia, działacz Partii Demokratycznej. Pełnił funkcję gubernatora i senatora ze stanu Maine oraz sekretarza stanu (szefa dyplomacji) USA. Był także kandydatem swej partii na wiceprezydenta w wyborach 1968.
  George Herbert Walker Bush (ur. 12 czerwca 1924 w Milton) – amerykański polityk, republikanin, przedsiębiorca naftowy. W latach 1989-1993 41. prezydent Stanów Zjednoczonych, w latach 1981-1989 43. wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, ojciec 43. prezydenta George’a W. Busha.
  Henry Kissinger, właśc. Heinz Alfred Kissinger (ur. 27 maja 1923 w Fürth) – amerykański polityk pochodzenia niemieckiego, dyplomata, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1973.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.