• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pezet  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Małpa, właściwie Łukasz Małkiewicz (ur. 1985 w Toruniu) – polski raper. Członek formacji Proximite, której był współzałożycielem. Prowadzi także solową działalność artystyczną. Małkiewicz współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Bisz, Diox, DJ. B, Donatan, Małolat, Parias, Pezet, PTP, Pyskaty, Szczur, The Returners, W.E.N.A., WhiteHouse oraz Zeus.Pono, właściwie Rafał Poniedzielski (ur. 16 października 1976 w Warszawie) – polski raper i producent muzyczny, a także działacz społeczny i przedsiębiorca. Rafał Poniedzielski działalność artystyczną rozpoczął w 1996 roku w ramach duetu TPWC. Od 1997 roku współtworzy kolektyw ZIP Skład. Natomiast od 1999 roku z przerwami występuje w zespole Zipera, którego był współzałożycielem. Prowadzi także solową działalność artystyczną.

  Pezet, właściwie Paweł Jan Kapliński (ur. 18 kwietnia 1980 w Warszawie) – polski raper i osobowość telewizyjna, a także przedsiębiorca. Członek duetu Płomień 81.

  Kapliński występuje od 1998, początkowo wraz z zespołem Płomień 81, który założył ze szkolnym kolegą Marcinem Doneszem (znanym pod pseudonimem Onar). Pezet sprzedał w Polsce ponad 129 tys. płyt. Wraz z zespołem do 2005 nagrał trzy albumy zatytułowane Na zawsze będzie płonął (1999), Nasze dni (2000) i Historie z sąsiedztwa (2005). W 2002 nakładem T1-Teraz ukazał się pierwszy album solowy Pezeta zatytułowany Muzyka klasyczna.

  Diss – konwencja w muzyce rap. Nazwa to rozwinięcie pochodzące z języka angielskiego, ze słowa disrespect, czyli obraza. Jest to atak słowny kierowany w konkretną postać/artystę. Z dissem najczęściej można się spotkać podczas potyczek freestyle’owych. Diss polega na wytknięciu negatywnych cech przeciwnika, naśladowaniu jego stylu lub na przekształcaniu fragmentów jego twórczości w sposób obnażający ich słabości. Osobiście – pierwszy solowy album Onara, członka zespołu Płomień 81. Za produkcję odpowiadają Kociołek, Rx, Scoop, Camey i Szogun. Gościnnie pojawili się Lerek i Pezet.

  Za wydany w 2004 roku album Muzyka poważna, zrealizowany z Mikołajem „Noonem” Bugajakiem uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Album Roku Hip-hop/R&B. Kolejną nominację Kapliński otrzymał za solowy album pt. Muzyka rozrywkowa (2007). Był prezenterem programu Rap Fura emitowanego na antenie stacji telewizyjnej Viva. Wystąpił również gościnnie w serialu kryminalnym emitowanym na antenie stacji TVNKryminalni. Od 2013 roku na antenie stacji rbl.tv wraz z Rafałem Groblem prowadzi audycję Muzyka Nowoczesna.

  Na zawsze będzie płonął – pierwszy album polskiego zespołu hip-hopowego Płomień 81, wydany w 1999 roku nakładem wytwórni Asfalt Records. Większość muzyki na album stworzył O$ka. Album został wydany na kasecie, CD, oraz jako dwupłytowy winyl (tłoczony we Francji).Waco, właściwie Wacław Gołdanowski (ur. w 1979 r.) - polski muzyk, kompozytor, raper i producent muzyczny, inżynier dźwięku, a także wydawca.

  Od 2010 roku prowadzi wytwórnię muzyczną Koka Beats. Jest także właścicielem marki odzieżowej Koka. W 2011 roku został sklasyfikowany na szczycie listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina. Rok później znalazł się na 2. miejscu analogicznej listy opublikowanej przez serwis Porcys. Jego młodszy brat, Michał, również jest raperem i występuje pod pseudonimem Małolat.

  T.Love – polski zespół muzyczny założony w 1982 w Częstochowie. W początkach kariery, w latach 80. XX wieku, pozostający pod wpływem punk rocka, a z upływem czasu korzystający również ze stylistyki reggae, rock and rolla, glam rocka, pop rocka.Gdynia Arena – obiekt znajdujący się w gdyńskiej dzielnicy Działki Leśne przy ul. Kazimierza Górskiego 8, w sąsiedztwie obiektów sportowych Gdyńskiego Centrum Sportu (m.in. Narodowego Stadionu Rugby i Stadionu Miejskiego). Hala została otwarta 22 grudnia 2008 roku. Do 1 października 2013 roku obiekt nosił nazwę "Hala Sportowo-Widowiskowa Gdynia".

  Życiorys[ | edytuj kod]

  1998–2002: Początki kariery, Muzyka klasyczna[ | edytuj kod]

  Kapliński zainteresował się hip-hopem jako nastolatek. We wczesnej młodości nosił on przydomek PZU, co stanowiło akronim od „Paweł z Ursynowa”. Jednakże wkrótce potem pseudonim został skrócony do Pezet. Wraz ze szkolnym kolegą Onarem nagrał pierwszy utwór zatytułowany „Ursynów 99”. Kompozycja ta została wydana na kompilacji Enigma: 0-22 vol. 2. W 1998 roku wraz z Onarem założył grupę Płomień 81, której pierwszy człon powstał na podstawie pomysłu matki Onara, natomiast liczba „81” pochodziła od numeru szkoły podstawowej, gdzie spotykali się młodzi raperzy. Wkrótce potem Marcin Grabski, właściciel wytwórni Asfalt Records zaproponował realizację debiutanckiej wspólnej płyty Pezeta i Onara. 27 sierpnia 1999 roku został wydany album zatytułowany Na zawsze będzie płonął. Pochodzący z tego wydawnictwa utwór „Kim Jestem Pytasz” został następnie wydany na kompilacji Hip-hopowy raport z osiedla, co było wyróżnieniem dla twórców.

  Elbląg (łac. Elbinga, Elbingus, niem. Elbing, prus. Elbings, rus. Эльблонг) – miasto na prawach powiatu w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba władz powiatu elbląskiego i gminy wiejskiej Elbląg, ale miasto nie wchodzi w ich skład, stanowiąc odrębną jednostkę samorządu terytorialnego. Od 1992 stolica diecezji elbląskiej. Najstarsze miasto w województwie, jedno z najstarszych w Polsce (rok założenia 1237, prawa miejskie 1246). Miasto posiadało prawo do czynnego uczestnictwie w akcie wyboru króla. Także najniżej położone miasto w Polsce. Leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Według danych z 30 czerwca 2012 r. ma 123 977 mieszkańców.Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na poglądy społeczne, różnice kulturowe, stany prawne itp. nie ma jednoznacznej definicji słowa narkotyk. Narkotykami nazywa się:

  Również w 1999 roku Pezet wraz z Onarem zostali zaproszeni przez DJ-a 600V do udziału przy nagrywaniu albumu pt. Szejsetkilovolt. Raperzy wystąpili w utworze pt. „Mieszkam w mieście”. Na kompilacji wystąpił ponadto również Deus, późniejszy członek Płomień 81. W 2000 roku Pezet i Onar niezadowoleni z promocji debiutanckiego album zdecydowali się na podpisanie kontraktu z wytwórnią muzyczną R.R.X.. 26 października tego samego roku został wydany drugi album pt. Nasze dni. W nagraniach wystąpili liczni goście m.in. Waco, Stasiak, Fenomen i młodszy brat Pezeta – Małolat. Wkrótce potem Onar i Pezet zdecydowali się na współpracę z innymi twórcami hip-hopowymi. Kapliński podjął współpracę z Eldoką i Dizkretem z którymi założył formację Obrońcy Tytułu, wraz z którą występował podczas festiwali freestyle’owych. Raperzy nagrali m.in. diss na rapera Tede zatytułowany „Gotów na bitwę”, który rozpoczął beef pomiędzy twórcami. Rozwiązanie konfliktu nastąpiło podczas koncertu Bitwa Płocka w 2001 roku, podczas której Obrońcy Tytułu wystąpili przeciwko formacji Gib Gibon Skład wspierającej Tedego, który ostatecznie został zwycięzcą konfrontacji.

  T1-Teraz Sp. z o.o. – polska wytwórnia płytowa z siedzibą w Warszawie. W początkowym okresie działalności wydawała głównie płyty wykonawców z gatunku hip-hop. Jej założycielem był Arkadiusz Deliś, dzięki którego inicjatywie powstał m.in. film Blokersi. Wytwórnia wydała m.in. serię płyt "Kodex" dwóch wrocławskich producentów WhiteHouse, na których wystąpiło wielu polskich raperów. Ponadto nakładem T1-Teraz ukazały się płyty takich wykonawców jak: Yugopolis, Mes, Projektanci, Flexxip, Eis, Ski Skład, DJ Decks, Kobranocka, Red, Pezet/Noon, Afro Kolektyw, Eldo, Slums Attack, Elemer, Marek Piekarczyk, Grammatik oraz Świntuch.Sidney Polak – debiutancki album Sidneya Polaka wydany 22 maja 2004 roku. Nagrania dotarły do 13. miejsca zestawienia OLiS.

  2002–2007: Muzyka poważna[ | edytuj kod]

  Pezet, 2010

  W 2002 roku Pezet wraz z producentem Mikołajem Bugajakiem znanym pod pseudonimem Noon nagrał album Muzyka klasyczna. Gościnnie na wydawnictwie wystąpili Ash, Małolat, Eldo, Fokus i Ten Typ Mes. Wydawnictwo ukazało się nakładem wytwórni T1-Teraz i sprzedało w nakładzie przekraczającym 20 tys. egzemplarzy. W ramach promocji zostały zrealizowane również teledyski do utworów „Re-fleksje”, „Seniorita” i „Bez twarzy”. Po sukcesie wydawnictwa muzycy przystąpili do prac nad kolejnym albumem. 22 kwietnia 2004 został wydany album Muzyka poważna. Wydawnictwo było początkowo zatytułowane „Dowód osobisty” jednakże tuż przed wydaniem tytuł uległ zmianie. Drugi album promowały teledyski do kompozycji „Nie jestem dawno”, „Szósty zmysł” i „W branży”, mimo to nie odniosła spodziewanego sukcesu. Kapliński w tekstach opowiadał o swoich przemyśleniach związanych z młodością, życiowych błędach oraz bliskich mu ludziach. Ponadto na płycie został wydany remiks utworu „Nie jestem dawno” zawierający bezprawnie wykorzystane sample z płyty Mania szybkości heavymetalowej grupy Fatum. Obie strony doszły do ugody mimo zapowiadanego pierwotnie przez muzyków Fatum procesu sądowego.

  Raper, MC – muzyk wykonujący muzykę rap. Muzyka ta jest elementem kultury hip-hop. Pierwsi raperzy zaczęli pojawiać się już w latach siedemdziesiątych w Nowym Jorku, USA. Pionierem gatunku jest DJ pochodzący z Jamajki Clive Campbell znany też jako Kool Herc.Przekrój – tygodnik społeczno-kulturalny, wydawany w latach 1945-2002 w Krakowie, następnie w Warszawie (2002-2009). Po kolejnej sprzedaży ponownie wydawany był w Krakowie, a jego ostatni numer ukazał się 30 września 2013. Obecnym właścicielem pisma jest Tomasz Niewiadomski.

  Również w 2004 roku Pezet wystąpił gościnnie na debiutanckiej płycie perkusisty zespołu T.LoveSidneya Polaka zatytułowanej Sidney Polak. Raper wystąpił w kompozycjach „Otwieram wino” oraz „Radio WWA”. Następnie w czerwcu został wydany debiutancki album Onara pt. Osobiście. Na płycie ukazał się utwór „04 to już nie 95”, w którym gościnnie wystąpił Pezet. Ponowna współpraca z Onarem przyczyniła się do stworzenia przez nich trzeciego wydawnictwa Płomień 81. 15 października 2005 roku został wydany album Historie z sąsiedztwa. Jednakże na płycie zabrakło trzeciego członka Płomień 81, Deusa. W międzyczasie młodszy brat Pezeta – Małolat został aresztowany pod zarzutem handlu narkotykami. W ramach pomocy bratu, Pezet zorganizował szereg koncertów, którego pomogły w sfinansowaniu kosztów postępowania sądowego. W 2006 roku Pezet rozpoczął współpracę ze stacją telewizyjną Viva Polska, na antenie której prowadził program Rap Fura. Podczas rocznej emisji programu, gośćmi Kaplińskiego byli m.in. Pono, Pjus, Mes, Małolat, Sokół, Onar, Wdowa i Ero.

  Muzyka rozrywkowa - pierwszy solowy album polskiego rapera Pezeta przygotowany wspólnie z producentem Szogunem. Jego tytuł oddaje klimat piosenek, które są zdecydowanym odejściem od trueschoolowej estetyki poprzednich, nagranych z Noonem płyt ku muzyce klubowej.15 października jest 288. (w latach przestępnych 289.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 77 dni.

  2007–2012: Muzyka rozrywkowa oraz Muzyka emocjonalna[ | edytuj kod]

  (od lewej) Mormon, Małolat i Pezet podczas koncertu na Coke Live Music Festival 2012

  15 października 2007 roku ukazał się debiut solowy Pezeta zatytułowany Muzyka rozrywkowa. Kompozycje na płycie zostały wyprodukowane przez takich twórców jak Szogun, Korzeń i Kociołek. W ramach promocji wydawnictwa zostały zrealizowane teledyski do utworów „Na tym osiedlu” z gościnnym udziałem Onara oraz „Noc i dzień” z udziałem Fame District i Małolata. Następnie w udzielonym wywiadzie Kapliński zaanonsował wydanie płyty wraz z bratem Małolatem. 2 czerwca 2009 roku został wydany drugi album Pezeta zatytułowany Muzyka emocjonalna. Wydawnictwo wydane w nakładzie 5000 egzemplarzy dostępne do nabycia jedynie za pośrednictwem specjalnie w tym celu stworzonej strony, która następnie przestała istnieć. Gościnnie na płycie wystąpili Małolat i Lilu. W wywiadzie 1 lutego 2010 Kapliński zapowiedział pierwszego gościa z nadchodzącej płyty, którą nagrywa wspólnie ze swoim bratem Małolatem. Gościem tym był włoski raper – Fabri Fibra.

  Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach – centrum kongresowe w Katowicach przy ulicy Olimpijskiej. Centrum będzie to zarządzane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Katowicach i należy do miasta Katowice. Centrum zostało wybudowane w latach 2011-2015. Należy do Strefy Kultury, nowej części Katowic, poświęconej kulturze, zlokalizowanej na dawnych terenach przemysłowych. Ma bezpośrednie połączenie ze SpodkiemPjus, właściwie Karol Nowakowski (ur. 31 marca 1982 we Wrocławiu) - polski raper. Od 2001 roku związany z zespołem 2cztery7 z Warszawy, gdzie mieszka od 1993 roku. W 2009 roku ukazał się pierwszy album solowy rapera zatytułowany Life After Deaf. Nowakowski współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Numer Raz, Molesta Ewenement, DJ Decks, Pezet, Eldo czy Flexxip. W latach 2002-2009 wystąpił gościnnie na jedenastu albumach.

  2 października 2010 ukazał się wspólny album braci Kaplińskich pt. Dziś w moim mieście. Oprócz włoskiego muzyka, wystąpili także polscy artyści: grupa Molesta Ewenement, Grizzli z EastWest Rockers, VNM czy raper Małpa. Płyta zadebiutowała na 5. miejscu notowania OLiS. 19 sierpnia 2011 roku ukazał się singel „Co mam powiedzieć” zwiastujący kolejny solowy album Pezeta pt. Radio Pezet. Do piosenki powstał także teledysk zrealizowany przez zespół producencki 2 DajREKTORS. Drugi singel pt. „Noc jest dla mnie” z gościnnym udziałem Fokusa ukazał się 16 grudnia tego samego roku. Premiera wyprodukowanej w większości przez Sidneya Polaka płyty uległa wielomiesięcznemu opóźnieniu z niepodanych do publicznej wiadomości przyczyn. W międzyczasie, 5 lipca 2012 roku ukazał się pierwszy album koncertowy rapera pt. Live in 1500m2, ponownie zrealizowany wraz z udziałem Małolata. Na albumie znalazły się utwory z poprzedniej wspólnej płyty braci Kaplińskich, a także nagrania z solowego repertuaru Pezeta. Na płycie wystąpił tylko jeden gość – elbląski raper VNM. Album promowany był teledyskiem „Jestem sam”. 17 sierpnia odbyła się premiera trzeciego singla „Supergirl”, promującego ostatecznie zatytułowany album Radio Pezet. Produkcja Sidney Polak. Natomiast premiera trzeciej w katalogu Koka Beats płyty została wyznaczona na 4 września 2012 roku.

  Przedsiębiorca – w polskim systemie prawa podmiot, który prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą (art. 43 k.c.; art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Uważa się także za niego wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.Dziś w moim mieście - pierwszy wspólny album dwóch braci: Pezeta i Małolata. Za produkcję odpowiedzialni są Donatan, The Returners, Szczur i DJ. B, jednak większość beatów stworzył Czarny z HIFI, który rejestrował wokale oraz miksował cały krążek. Na płycie gościnnie można usłyszeć m.in. Grizzliego z EastWest Rockers, VNMa, członków Molesty Ewenement, Małpę oraz włoskiego rapera Fabri Fibrę. Płyta zadebiutowała na 5. miejscu listy OLiS w Polsce.

  2012–2019: Radio Pezet oraz przerwa w karierze[ | edytuj kod]

  Album zadebiutował na 2. miejscu OLiS i rozszedł się w ponad 15.000 kopii. Po premierze płyty Sidney Polak udzielił wywiadu dla radia Roxy FM, gdzie zarzucił raperowi brak profesjonalizmu, kłamstwa i niesłowność, głównie w kwestii warunków ich współpracy. Oznajmił również, że artysta zawalał sesje nagraniowe przez problemy z alkoholem, reklamowanie produktów w tekstach oraz zerwanie znajomości z Kamilem Bednarkiem przez obawę o opinie środowiska hip-hopowego. Pezet odparł wszystkie zarzuty, oznajmiając, że są one nieprawdziwe, nierzetelne i pomawiające, dodając, że Sidney chce zwrócić tylko na siebie uwagę. W 2013 Pezet udzielił wywiadu dla czasopisma „Przekrój”, gdzie wypowiedział się na temat swoich problemów zdrowotnych z kręgosłupem, artyście grozi kalectwo. W 2012 roku raper przez powody zdrowotne odwołał swoją trasę koncertową promującą najnowszą płytę. 7 maja 2013 roku wydaje singiel pt. „Ostatni Track” a media obiegły informacje o jego prawdopodobnym końcu kariery. Po trzech latach raper wrócił z utworem „Co jest ze mną nie tak”, nagrywając go wraz z Czarnym HIFI, promując film pt. „Kamper”. Następnie wrócił po 4 latach do koncertowania, występując na imprezie w Białymstoku. Pezet w wywiadzie dla Gazety Wyborczej zapowiedział, że wraz z Auerem pracuje nad nową płytą, która będzie jego ostatnim albumem w karierze. 13 grudnia 2016 roku raper wydaje pierwszy singiel z zapowiedzianej płyty pt. „Nie zobaczysz łez” początkowo tylko w serwisie Tidal, a 19 stycznia 2017 udostępniony do darmowego odsłuchu. Singiel rozszedł się w ponad 10.000 kopii zdobywając status złoty, oraz dobił do 1. miejsca stacji Hip-hop.tv na platformie Eska TV. 5 lipca 2017 w ramach reedycji albumu Dziś w moim mieście powstał nowy utwór nagrany wraz z bratem rapera Małolatem pt. „Pragniesz”. 10 lipca 2017 w wywiadzie dla newonce.com raper poinformował, że pracę nad nowym albumem zostały wstrzymane. W czerwcu 2018 Pezet wystąpił na koncercie H&M Music, na którym został zaprezentowany nowy utwór pt. „Nauczysz się czekać” prawdopodobnie pochodzący z nadchodzącej płyty tego artysty.

  OLiS – oficjalna lista sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video, istniejąca od 23 października 2000 roku.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Od 2019: Muzyka współczesna[ | edytuj kod]

  13 czerwca 2019 roku ukazał się singiel pt. "Obrazy Pollocka" który zapowiedział album Muzyka współczesna z zaplanowaną premierą na 27 września 2019 roku. Wraz z klipem ruszyła przedsprzedaż płyty. Po zaplanowanej na 27 września premierze Muzyka Współczesna pokryła się platyną, po sprzedaniu ponad 30 tys. płyt. 19 grudnia odbył się, jak na tamten moment, jedyny planowy koncert z serii Muzyki współczesnej na Hali Torwar. Po wyprzedaniu wcześniej wymienionej hali Pezet podjął się trasy koncertowej Magenta Tour, jednak przez epidemię koronawirusa do skutku doszły jedynie koncerty w Katowicach (MCK Katowice) i Gdyni (Gdynia Arena). W 2020 roku Pezet powrócił wraz z Onarem jak Płomień 81.

  Muzyka emocjonalna - pierwszy minialbum polskiego rapera Pezeta, członka zespołu Płomień 81. Za produkcję w głównej mierze odpowiada Zjawin. Album, wydany w nakładzie 5000 egzemplarzy można było kupić jedynie za pośrednictwem Internetu na oficjalnej stronie projektu.Muzyka rozrywkowa - to pojęcie określające wszystkie gatunki muzyczne, które posiadają szeroki odbiór publiczny i są zazwyczaj dystrybuowane oraz promowane w obrębie przemysłu muzycznego. Muzyka rozrywkowa pod względem dostępności i rozpowszechniania stoi w opozycji wobec muzyki poważnej czy ludowej, które z natury rzeczy kierowane są do relatywnie nielicznych społeczności (np. kręgi akademickie, ludność lokalna). Muzyka rozrywkowa często bywa niepoprawnie utożsamiana z muzyką pop; należy zauważyć, że muzyka rozrywkowa to szerokie pojęcie, obejmujące wszelkie gatunki muzyki trafiające w gusta różnorodnej publiczności, zaś określenie "muzyka pop" odnosi się do konkretnego gatunku muzycznego.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kryminalni – polski serial telewizyjny w reżyserii Ryszarda Zatorskiego i Piotra Wereśniaka wyprodukowany przez MTL Maxfilm, emitowany na antenie stacji TVN od 18 września 2004 roku do 24 maja 2008 roku. Serial był realizowany w ośmiu trzynastoodcinkowych seriach (z wyjątkiem serii 6, liczącej 10 odcinków) po dwie w każdym sezonie. Łącznie nakręcono 101 odcinków. Oglądalność "Kryminalnych" wahała się w przedziale od 2,5 do 4 milionów widzów.
  Fokus, właściwie Wojciech Alszer (ur. 13 marca 1980 w Katowicach) – polski raper i producent muzyczny. Wojciech Alszer znany jest przede wszystkim z występów w zespole hip-hopowym Paktofonika, którego był członkiem w latach 1998-2003. Wcześniej był członkiem grupy Kwadrat Skład. Od 2001 roku współtworzy formację Pijani Powietrzem. W międzyczasie tworzył w ramach projektu Brak2Sensu. Natomiast od 2003 roku występuje w zespole Pokahontaz. Prowadzi także solową działalność artystyczną. Jego hypemanem był Adam „Aes” Szymura, koncertowy skład uzupełnia także DJ Bambus.
  Freestyle – forma improwizacji muzycznej z podkładem lub bez niego, w której tekst jest recytowany bez konkretnej struktury. Współczesny freestyle najczęściej opiera się na danym temacie (losowym, lub dotyczącym aktualnej sytuacji). Jest jednym z najważniejszych elementów kultury Hip-Hop.
  WdoWA, właściwie Małgorzata Jaworska (ur. 13 października 1985 w Warszawie) – polska raperka. Wykonywany przez nią rap cechuje klimat braggadocio.
  Ero, właściwie Michał Czajkowski (ur. 18 kwietnia 1981 w Warszawie), znany również jako Eros, Mc Mokasyn, Mokasyno i Heros – polski raper, przedstawiciel stylu braggadocio. Członek formacji: Bez Cenzury, JWP, Miejska Metropolia, Patologg Skład, Północ Centrum Południe, JWP Mafia oraz Bielańska Forteca.
  Eldo, właściwie Leszek Kaźmierczak (ur. 27 lipca 1979 w Warszawie) znany również jako Eldoka – polski raper i autor tekstów, a także dziennikarz radiowy. Były członek zespołu hip-hopowego Grammatik. Wraz z członkami zespołu prowadził przez pewien czas wytwórnię muzyczną Frontline Records.
  Fabri Fibra, właściwie Fabrizio Tarducci (ur. 17 października 1976 w mieście Senigallia we Włoszech) – włoski raper.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.104 sek.