• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Petyr Dimkow

  Przeczytaj także...
  Karłowo (bułg. Карлово) – miasto w środkowej Bułgarii, w obwodzie płowdiwskim, centrum administracyjne gminy Karłowo.Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.
  Pomnik–mauzoleum (właściwie cenotaf) Władysława III Warneńczyka w Warnie, powstał z inicjatywy bułgarskiego wojskowego Petyra Dimkowa w miejscu historycznej bitwy w wyniku przekształcenia jednego z dwóch trackich kurhanów grobowych. Pomnik–mauzoleum został otwarty przez cara Borysa III 4 sierpnia 1935 roku.
  Pomnik-mauzoleum Władysława III Warneńczyka na polu bitwy pod Warną wystawione z inicjatywy Petyra Dimkowa

  Petyr Dimkow (bułg. Петър Димков, w polskojęzycznych publikacjach także jako Petar Dimkow) – uzdrowiciel i wojskowy bułgarski, inicjator budowy pomnika–mauzoleum króla Władysława III w Warnie.

  Wojny bałkańskie – dwa konflikty zbrojne na terenie Bałkanów, które wybuchły na początku XX wieku. Pierwszy z nich miał charakter wielonarodowej wojny wyzwoleńczej. Drugi konflikt wybuchł na tle podziału terytoriów, uprzednio odebranych imperium osmańskiemu.Krzyż Żelazny (niem. Eisernes Kreuz, EK) – pruskie, potem niemieckie odznaczenie wojskowe nadawane za męstwo na polu walki, a także za sukcesy dowódcze.

  Życiorys[]

  Urodził się w rodzinie uchodźców z Macedonii. Jego ojciec Iwan był duchownym, a matka zielarką. Zainteresowanie niekonwencjonalnymi metodami leczenia i medycyną ludową odziedziczył po matce. Młody Dimkow rozpoczął edukację w Sofii, po czym od 1899 kontynuował naukę w Petersburgu na uczelni wojskowej. Do Bułgarii powrócił w 1909 w stopniu podporucznika. Uczestniczył w wojnach bałkańskich i w I wojnie światowej. Był ośmiokrotnie ranny.

  Wasił Lewski (bułg. Васил Левски, w polskojęzycznych publikacjach także Wasyl Lewski), właściwie Wasił Iwanow Kunczew (bułg. Васил Иванов Кунчев) (18 lipca 1837, Karłowo – 18 lutego 1873, Sofia) – bułgarski rewolucjonista, ideolog, strateg polityczny, przywódca walk o wyzwolenie Bułgarii spod panowania Imperium Osmańskiego. Jest uznawany za bułgarskiego bohatera narodowego.Order Zasługi Wojskowej (bułg. Орден „За военна заслуга”) – bułgarskie wysokie odznaczenie państwowe ustanowione w 1900.

  Angażował się osobiście w przedsięwzięcia związane z upamiętnianiem wydarzeń z historii Bułgarii i ochrony jej dziedzictwa historycznego. W 1933 uratował od wyburzenia dom rodzinny Wasyla Lewskiego w Karłowie, a w 1934 wystąpił z inicjatywą budowy pomnika–mauzoleum ku czci króla Władysława III Warneńczyka na polu bitwy pod Warną. Pomnik–mauzoleum został otwarty przez króla Borysa III 4 sierpnia 1935 r. Z tej okazji poczta Bułgarii emitowała serię 5 znaczków pocztowych. Petyr Dimkow pozostał w armii do 1936. Odszedł w stopniu pułkownika. Udekorowany wieloma bułgarskimi i obcymi odznaczeniami, m.in. Orderem św. Aleksandra z Mieczami, Orderem Zasługi Wojskowej, Orderem Waleczności i Krzyżem Żelaznym. Był autorem książek z zakresu medycyny ludowej, w tym wielokrotnie wznawianego trzytomowego dzieła "Bułgarska medycyna ludowa" (Българска народна медицина).

  Władysław III Warneńczyk (ur. 31 października 1424 w Krakowie, zm. 10 listopada 1444 pod Warną) – król Polski i najwyższy książę litewski od roku 1434, król Węgier jako I. Ulászló od 1440, starszy syn Władysława Jagiełły i Zofii Holszańskiej. Na tronie Litwy Władysław nie zasiadł, księciem litewskim obwołano jego młodszego brata, Kazimierza Jagiellończyka.Order Świętego Aleksandra (buł. Орден Св. Александръ ) – jedno z odznaczeń państwowych Księstwa i Królestwa Bułgarii, ustanowione w 1881.

  W 2006 poczta Bułgarii wydała znaczek upamiętniający 120. rocznicę urodzin Petyra Dimkowa. Jego imieniem został nazwany lodowiec na wyspie Brabant na Antarktyce.

  Przypisy

  1. Michel Europa-Katalog. Südosteuropa, Schwaneberger Verlag GMBH, Unterschleissheim 2009, ISBN 978-3-87858-884-9, str. 42
  2. Michel Europa-Katalog. Südosteuropa, Schwaneberger Verlag GMBH, Unterschleissheim 2009, ISBN 978-3-87858-884-9, str. 312

  Linki zewnętrzne[]

 • Życiorys Petyra Dimkowa (bułg.) [dostęp 6 lipca 2010]
 • Petyr Dimkow na znaczku Bułgarii [dostęp 6 lipca 2010]
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Borys III, właśc. Borys Klemens Robert Maria Pius Stanisław Ksawery Sachsen-Coburg-Gotha (ur. 30 stycznia 1894 w Sofii, zm. 28 sierpnia 1943) – car Bułgarii z dynastii Sachsen-Coburg-Gotha.Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sofia (bułg.: София; sofia z gr. znaczy również mądrość) – stolica i największe miasto Bułgarii. Położona w zachodniej części Bułgarii, w śródgórskiej kotlinie, u stóp masywu Witoszy. Miasto leży nad rzeką Bojanską, która jest lewym dopływem rzeki Iskyr. Sofia stanowi wydzielony obwód miejski, jest ponadto ośrodkiem administracyjnym obwodu sofijskiego.
  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Warna (bułg. Варна) – miasto w Bułgarii. Stolica obwodu Warna i gminy Warna. Port nad Morzem Czarnym. Według danych Narodowego Instytutu Statystycznego w Bułgarii z 31 grudnia 2011 miasto liczyło 334781 mieszkańców. Jest trzecim pod względem liczby ludności miastem Bułgarii (po Sofii i Płowdiwie)
  Antarktyka – znajdujący się na półkuli południowej obszar, który obejmuje Antarktydę wraz z lądolodami oraz otaczającymi ją wodami i wyspami. Najczęściej przyjmuje się, że granicę Antarktyki wyznacza strefa konwergencji antarktycznej, w której chłodne wody powierzchniowe znajdujące sie wokół Antarktydy stykają się z cieplejszymi wodami subantarktycznymi i zanurzają się w nich. W zależności od pory roku granica ta przesuwa się pomiędzy równoleżnikami 48 i 61°S. Zgodnie z definicją zawartą w Traktacie Antarktycznym za granicę Antarktyki uważa się równoleżnik 60°S.
  Bitwa pod Warną – starcie zbrojne, które miało miejsce 10 listopada 1444 roku między oddziałami polsko-węgierskimi oraz innymi wojskami koalicji antytureckiej pod dowództwem króla polskiego i węgierskiego Władysława III Warneńczyka i wojewody siedmiogrodzkiego Jana Hunyadyego, a wojskami tureckimi pod dowództwem sułtana Murada II.
  Order Waleczności lub Order Wojskowy za Waleczność (buł. Орден За храброст) – pierwsze z odznaczeń państwowych Księstwa i Królestwa Bułgarii, ustanowione w 1879.

  Reklama