• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Petronas

  Przeczytaj także...
  Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.Spółka publiczna – spółka akcyjna, której choćby część akcji została dopuszczona, po przedstawieniu prospektu emisyjnego i zatwierdzeniu go przez Komisję Nadzoru Finansowego, do publicznego obrotu. Do obowiązku tych spółek należy wprowadzenie do obrotu publicznego każdej nowej emisji akcji, nawet jeżeli emisja ta jest w całości przeznaczona dla jednego lub kilku „dużych” inwestorów.
  Petronas Twin Towers – bliźniacze wieże w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Wysokość 452 m. Są to jedne z najwyższych budowli (wież) świata. Wieżowce z Malezji zachowały tytuł najwyższych bliźniaczych wież świata i budowli zbudowanych przed końcem XX wieku. Wieże Petronas Towers były najwyższymi budynkami świata (nie licząc iglicy) od roku 1998 do 2004. Dwa drapacze chmur są połączone mostem o długości 58 m na poziomie 41. i 42. piętra.
  Stacja benzynowa Petronas

  Petronas (skrót od Petroliam Nasional Berhad) – malezyjski koncern naftowy i gazowy, który został założony 17 sierpnia 1974 roku. Przedsiębiorstwo jest spółką publiczną. Petronas w pełni jest własnością rządu Malezji oraz ma uprawnienia do wydobywania ropy naftowej i gazu w Malezji. Petronas w 2015 r. zajęło 68. miejsce w rankingu największych przedsiębiorstw na świecie Fortune Global 500. Grupa Petronas znajduje się na 12. miejscu wśród najbardziej dochodowych azjatyckich przedsiębiorstw.

  Mercedes GP (oficjalnie Mercedes AMG Petronas Formula One Team) – fabryczny zespół wyścigowy Mercedes-Benz w Formule 1, reaktywowany w 2009 po wykupieniu 75,1% udziałów w Brawn GP. Szefem zespołu jest Ross Brawn.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Od momentu powstania Petronas stała się zintegrowanym przedsiębiorstwem naftowym i gazowym działającym w 35 krajach. Według stanu na koniec marca 2005 roku, grupa Petronas składała się ze 103 spółek zależnych.

  Przedsiębiorstwo było jednym z głównych sponsorów zespołu Formuły 1, BMW Sauber. 21 grudnia 2009 roku spółka podpisała wieloletnią umowę sponsorską z innym zespołem Formuły 1, Mercedes GP.

  Specjalizacja[ | edytuj kod]

  Koncern zajmuje się szerokim zakresem działań w przemyśle naftowym i gazowym, w tym poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, gazu, produkowaniem i rafinacją ropy naftowej; marketingiem i dystrybucją produktów naftowych; handlem; przetwarzaniem gazu; dystrybucją skroplonego gazu ziemnego; produkcją petrochemiczną, inwestycjami w nieruchomości.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Grupa Petronas stała się pierwszym na świecie producentem olejów bazowych opartych na bazie skroplonego gazu ziemnego. Z powodzeniem przetwarza gaz wcześniej spalony. W związku z tym ma najczystszą bazę olejów, która należy do najlepszych jakościowo naftowych produktów.

  Petronas stanowi istotne źródło dochodu dla rządu Malezji, 45% budżetu państwa zależy od dywidend od Petronas.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. BMW Sauber – były, fabryczny zespół firmy BMW, startujący w Formule 1 w latach 2006-2009. Siedziba stajni znajdowała się w Hinwil, a jej dyrektorem był Dr Mario Theissen.

  Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w 88-piętrowym Petronas Twin Towers, w latach 1998–2004 najwyższych budynkach na świecie, obecnie utrzymujących tytuły najwyższych bliźniaczych wież świata oraz najwyższych budynków zbudowanych przed końcem XX wieku.

  Logo Petronas[ | edytuj kod]

  Logo Petronas zostało zaprojektowane w 1974 roku przez Dato Johana Ariffa w Johan Design Associates. Jest on również odpowiedzialny w tworzeniu logo dla wielu jednostek powiązanych z Petronas, JVs, Kuala Lumpur City Centre (KLCC), MISC, MMHE, Universiti Teknologi Petronas (UTP), Kuala Lumpur Convention Centre, Putrajaya Holdings, Prince Court Medical Centre (PCMC), PETLIN itd.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  [ | edytuj kod]

  Logo Petronas ma geometryczny kształt kropli oleju oraz litery „P”, która jest widoczna w trójkącie przypisanej w prawym górnym rogu. Trójkąt jest niezbędnym elementem do zdefiniowania kierunku ruchu i dynamiki. Umieszczone kółko w logotypie jest interpretowane jako koło przemysłu naftowego i gazowego, wtedy jak kontur kropli symuluje układ napędowy, energię, którą uzyskujemy za pomocą oleju.

  Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.

  Kolor logotypu korporacji jest szmaragdowo zielony, który kojarzy się z morzem, skąd ropa i gaz są wydobywane.

  Logotyp firmy o nazwie „Alpha PETRONAS” został zaprojektowany wyłącznie dla Petronas i jej spółek zależnych. Każda litera logo jest zaokrąglona, co kojarzy się z płynnością, pokazując działanie oleju.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. PETRONAS, www.petronas.com.my [dostęp 2016-07-07].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.