• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Petronas

  Przeczytaj także...
  Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.Spółka publiczna – spółka akcyjna, której choćby część akcji została dopuszczona, po przedstawieniu prospektu emisyjnego i zatwierdzeniu go przez Komisję Nadzoru Finansowego, do publicznego obrotu. Do obowiązku tych spółek należy wprowadzenie do obrotu publicznego każdej nowej emisji akcji, nawet jeżeli emisja ta jest w całości przeznaczona dla jednego lub kilku „dużych” inwestorów.
  Petronas Twin Towers – bliźniacze wieże w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Wysokość 452 m. Są to jedne z najwyższych budowli (wież) świata. Wieżowce z Malezji zachowały tytuł najwyższych bliźniaczych wież świata i budowli zbudowanych przed końcem XX wieku. Wieże Petronas Towers były najwyższymi budynkami świata (nie licząc iglicy) od roku 1998 do 2004. Dwa drapacze chmur są połączone mostem o długości 58 m na poziomie 41. i 42. piętra.
  Stacja benzynowa Petronas

  Petronas (skrót od Petroliam Nasional Berhad) – malezyjski koncern naftowy i gazowy, który został założony 17 sierpnia 1974 roku. Przedsiębiorstwo jest spółką publiczną. Petronas w pełni jest własnością rządu Malezji oraz ma uprawnienia do wydobywania ropy naftowej i gazu w Malezji. Petronas w 2015 r. zajęło 68. miejsce w rankingu największych przedsiębiorstw na świecie Fortune Global 500. Grupa Petronas znajduje się na 12. miejscu wśród najbardziej dochodowych azjatyckich przedsiębiorstw.

  Mercedes GP (oficjalnie Mercedes AMG Petronas Formula One Team) – fabryczny zespół wyścigowy Mercedes-Benz w Formule 1, reaktywowany w 2009 po wykupieniu 75,1% udziałów w Brawn GP. Szefem zespołu jest Ross Brawn.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Od momentu powstania Petronas stała się zintegrowaną firmą naftową i gazową działającą w 35 krajach. Według stanu na koniec marca 2005 roku, grupa Petronas składała się ze 103 spółek zależnych.

  Przedsiębiorstwo było jednym z głównych sponsorów zespołu Formuły 1, BMW Sauber. 21 grudnia 2009 roku spółka podpisała wieloletnią umowę sponsorską z innym zespołem Formuły 1, Mercedes GP.

  Specjalizacja[ | edytuj kod]

  Koncern zajmuje się szerokim zakresem działań w przemyśle naftowym i gazowym, w tym poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, gazu, produkowaniem i rafinacją ropy naftowej; marketingiem i dystrybucją produktów naftowych; handlem; przetwarzaniem gazu; dystrybucją skroplonego gazu ziemnego; produkcją petrochemiczną, inwestycjami w nieruchomości.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Grupa Petronas stała się pierwszym na świecie producentem olejów bazowych opartych na bazie skroplonego gazu ziemnego. Z powodzeniem przetwarza gaz wcześniej spalony. W związku z tym ma najczystszą bazę olejów, która należy do najlepszych jakościowo naftowych produktów.

  Petronas stanowi istotne źródło dochodu dla rządu Malezji, 45% budżetu państwa zależy od dywidend firmy Petronas.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. BMW Sauber – były, fabryczny zespół firmy BMW, startujący w Formule 1 w latach 2006-2009. Siedziba stajni znajdowała się w Hinwil, a jej dyrektorem był Dr Mario Theissen.

  Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w 88-piętrowym Petronas Twin Towers, w latach 1998–2004 najwyższych budynkach na świecie, obecnie utrzymujących tytuły najwyższych bliźniaczych wież świata oraz najwyższych budynków zbudowanych przed końcem XX wieku.

  W chwili obecnej grupa Petronas aktywnie kupuje wiele fabryk producentów ropy naftowej.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Logo Petronas[ | edytuj kod]

  Logo Petronas zostało zaprojektowane w 1974 roku przez Dato Johana Ariffa w Johan Design Associates. Jest on również odpowiedzialny w tworzeniu logo dla wielu jednostek powiązanych z Petronas, JVs, Kuala Lumpur City Centre (KLCC), MISC, MMHE, Universiti Teknologi Petronas (UTP), Kuala Lumpur Convention Centre, Putrajaya Holdings, Prince Court Medical Centre (PCMC), PETLIN itd.

  Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.

  [ | edytuj kod]

  Logo Petronas ma geometryczny kształt kropli oleju oraz litery „P”, która jest widoczna w trójkącie przypisanej w prawym górnym rogu. Trójkąt jest niezbędnym elementem do zdefiniowania kierunku ruchu i dynamiki. Umieszczone kółko w logotypie jest interpretowane jako koło przemysłu naftowego i gazowego, wtedy jak kontur kropli symuluje układ napędowy, energię, którą uzyskujemy za pomocą oleju.

  Kolor logotypu korporacji jest szmaragdowo zielony, który kojarzy się z morzem, skąd ropa i gaz są wydobywane.

  Logotyp firmy o nazwie „Alpha PETRONAS” został zaprojektowany wyłącznie dla Petronas i jej spółek zależnych. Każda litera logo jest zaokrąglona, co kojarzy się z płynnością, pokazując działanie oleju.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. PETRONAS, www.petronas.com.my [dostęp 2016-07-07].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.