• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Petra Thümer

  Przeczytaj także...
  Styl dowolny – styl pływacki, w którym w tak określonej konkurencji zawodnik może płynąć dowolnym sposobem. Wyjątkiem od tej reguły jest konkurencja stylu zmiennego w konkurencji indywidualnej i sztafety zmiennej, kiedy to styl dowolny oznacza każdy inny sposób pływania niż styl motylkowy (delfin), styl grzbietowy lub styl klasyczny (żabka). Po przepłynięciu każdej długości pływalni i przy zakończeniu wyścigu, pływak musi dotknąć ściany dowolną częścią ciała. Część ciała pływaka przez cały czas trwania wyścigu musi "łamać" powierzchnię wody, z takim wyjątkiem, że dozwolone jest całkowite zanurzenie się pływaka w czasie nawrotu i na dystansie nie dłuższym niż 15 metrów po starcie i po każdym nawrocie. Przed tym punktem głowa musi "złamać" powierzchnię wody. Start w stylu dowolnym rozpoczyna się skokiem ze słupka.Pływanie – metoda poruszania się w wodzie wykorzystywana przez człowieka, zwierzęta oraz maszyny. Jest popularną aktywnością rekreacyjną, szczególnie w krajach o cieplejszym klimacie i naturalnych zbiornikach wodnych. Pływanie jest też dyscypliną sportową.
  Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Petra Thümer (ur. 29 stycznia 1961) – wschodnioniemiecka pływaczka, dwukrotna medalistka olimpijska z Montrealu.

  Specjalizowała się w stylu dowolnym, rywalizowała na długich dystansach. Igrzyska w 1976 był jej jedyną olimpiadą. Triumfowała na dystansie 400 i 800 metrów stylem dowolnym. Pobiła 5 rekordów świata, w 1977 zdobyła trzy złote medale na mistrzostwach Europy (200 m, 400 m i 800 m stylem dowolnym).

  Klaus Katzur (ur. 26 sierpnia 1943, zm. 4 września 2016) – wschodnioniemiecki pływak. Srebrny medalista olimpijski z Monachium.

  Jej pierwszy mąż Klaus Katzur także był pływakiem i medalistą olimpijskim. Drugi, Alf-Gerd Deckert, był narciarzem klasycznym, olimpijczykiem z 1980.

  Thümer, jak wielu sportowców pochodzących z NRD, brała doping w ramach systemu stworzonego przez państwo.

  Przypisy

  1. wówczas Karl-Marx Stadt
  2. sports-reference.com
  3. PETRA THUMER (GDR) (ang.). ISHOF. [dostęp 2013-05-14].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.