• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Peter von der Rennen

  Przeczytaj także...
  Wojciech Sławnikowic (czes. Vojtěch Slavníkovec, niem. Adalbert; ur. ok. 956 w Libicach, zm. 23 kwietnia 997 w Świętym Gaju w okolicach Pasłęka lub Tękit, Tenkitten, obecnie Letnoje; inne źródła podają pruski Chollin) – czeski duchowny katolicki, biskup praski, benedyktyn, misjonarz, męczennik, święty Kościoła katolickiego.Wojciech Pilchowicz (ur. w 1600 roku we Fromborku, zm. w 1665 roku w Ruskowicach) – polski duchowny rzymskokatolicki, kanonik gnieźnieński i warmiński, biskup pomocniczy warmiński, kanonik gnieźnieński, dziekan łowicki, sekretarz królewski, doktor obojga praw.
  Stanisław ze Szczepanowa (ur. ok. 1030 w Szczepanowie, zm. 11 kwietnia 1079 w Krakowie) – polski duchowny katolicki, biskup krakowski, męczennik, święty Kościoła katolickiego, jeden z głównych patronów Polski.

  Peter von den Rennen (ur. 1607 w Gdańsku, zm. 1671 tamże) – gdański złotnik.

  Relikwiarz św. Wojciecha w katedrze gnieźnieńskiej
  Konfesja św. Stanisława w katedrze na Wawelu

  Był jednym z najświetniejszych złotników Gdańska w XVII w. Najsłynniejszym jego dziełem jest stworzony na zamówienie biskupa gnieźnieńskiego Wojciecha Pilchowicza relikwiarz Świętego Wojciecha, który został wykonany w 1662 roku. Powstawał on w Gdańsku przez ponad 3 lata. Przedstawiał półleżącą postać Świętego leżącego na sarkofagu, który był wsparty na sześciu orłach. Za wykonane ze srebra arcydzieło artysta dostał sumę 30 000 złotych polskich, co wystarczało w ówczesnych czasach na kupno ok. 500 wołów.

  Andrzej Zieliński, dziennikarz i historyk, doktor nauk politycznych. Pracę zawodową rozpoczynał w 1961 r. w "Sztandarze Młodych", obecnie na emeryturze. Laureat wielu nagród dziennikarskich. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (archikatedra gnieźnieńska, katedra gnieźnieńska) - gotycki kościół katedralny, usytuowany na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie. Katedra była wielokrotnie miejscem koronacji królów Polski. Obecnie siedziba Parafii archikatedralnej Wniebowzięcia NMP. 16 września 1994 roku obiekt został wpisany na listę Pomników historii.

  Relikwiarz przetrwał w katedrze gnieźnieńskiej do roku 1986, kiedy to został skradziony i przetopiony. Jednak dzięki gdańskiemu złotnikowi któremu złodzieje chcieli sprzedać srebrny złom, sprawcy kradzieży zostali schwytani przez Milicję Obywatelską a gdańscy złotnicy z odzyskanego srebra bardzo dokładnie odtworzyli relikwiarz, tak aby był zgodny z pierwowzorem.

  Frombork (niem. Frauenburg, łac. Castrum Dominae Nostrae) – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Frombork. Jest położony na Równinie Warmińskiej, nad Zalewem Wiślanym, na północnym krańcu Wysoczyźny Elbląskiej. W miejscowości znajduje się port morski oraz morskie przejście graniczne.Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława – kościół archikatedralny, położony na Wawelu stanowiący własność archidiecezji krakowskiej. Miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. Pochowani są tutaj między innymi św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy aż po czasy współczesne, prawie wszyscy królowie od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego (łącznie 17 królów wliczając Jadwigę i Annę Jagiellonkę) i członkowie rodzin królewskich oraz wodzowie, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi.

  Inne znaczące dzieła Petera von den Rennena to srebrny tron biskupi dla biskupstwa we Fromborku (nie przetrwał do dzisiaj) oraz trumienny relikwiarz Świętego Stanisława dla Katedry Wawelskiej (zamówiony przez krakowską kapitułę 2 maja 1669 roku).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Gdańsk - Dom Piotra von den Rennena. Atrakcje turystyczne Gdańska. Ciekawe miejsca Gdańska, polskaniezwykla.pl [dostęp 2020-07-09].
  2. Strona główna - Zabytek.pl
  3. Andrzej Zieliński, Pierwsze stulecie Polski. Państwo- władcy-sensacje. Bellona Warszawa 2012, s. 83.
  4. Parafia ŚW. Stanisława | p.w. Św. Stanisława
  Milicja Obywatelska (MO) – mundurowa formacja państwowa o charakterze policyjnym służąca do utrzymania ładu i porządku, walki z przestępczością oraz zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, działająca w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach 1944–1990. Odpowiednik policji w innych krajach. Jej liczebność wynosiła ok. 80 000 funkcjonariuszy.Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.