• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Peter Weir

  Przeczytaj także...
  Piknik pod Wiszącą Skałą (ang. Picnic at Hanging Rock) – australijski dramat filmowy z 1975 roku, w reżyserii Petera Weira. Film jest adaptacją powieści z 1967 roku autorstwa Joan Lindsay pod tym samym tytułem.Bez lęku – amerykański dramat z 1993 roku na podstawie powieści Rafaela Yglesiasa, wyreżyserowany przez Petera Weira.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Peter Lindsay Weir (ur. 21 sierpnia 1944 w Sydney) – australijski reżyser filmowy. Weir studiował sztukę i prawo na Uniwersytecie w Sydney.

  W Australii Weir osiągnął znaczący sukces dzięki filmowi Piknik pod Wiszącą Skałą (1975) oraz Gallipoli (1981), które uznaje się za klasyczne pozycje kinematografii australijskiej. Ostatnia fala pokazywała stosunki między kulturą Aborygenów i Europejczyków.

  Jego dwa pierwsze amerykańskie filmy Świadek (1985) i Wybrzeże moskitów (1986) dały Harrisonowi Fordowi szanse stworzenia nowego rodzaju bohatera. Stowarzyszenie Umarłych Poetów (1989) odniosło sukces komercyjny, a Zielona karta (1990) pozostaje ulubionym filmem wielu fanów komedii.

  Ostatnia fala (ang. The Last Wave) – australijski film fabularny w reżyserii Petera Weira. Thriller o konfrontacji świata białych z nieznaną i tajemniczą kulturą Aborygenów.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  5 kwietnia 2011, za wybitne zasługi w popularyzowaniu historii narodu polskiego, za promowanie wizerunku Polski w świecie oraz za osiągnięcia w twórczości artystycznej i rozwijanie współpracy kulturalnej, odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.

  Filmografia[]

 • Niepokonani (The Way Back) (2010)
 • Pan i władca: Na krańcu świata (Master and Commander The Far Side of the World) (2003)
 • Truman Show (The Truman Show) (1998)
 • Bez lęku (Fearless) (1993)
 • Zielona karta (Green Card) (1990)
 • Stowarzyszenie Umarłych Poetów (Dead Poets Society) (1989)
 • Wybrzeże moskitów (The Mosquito Coast) (1986)
 • Świadek (Witness) (1985)
 • Rok niebezpiecznego życia (The Year of Living Dangerously) (1982)
 • Gallipoli (Gallipoli) (1981)
 • Hydraulik (Plumber) (1979)
 • Ostatnia fala (The Last Wave) (1977)
 • Piknik pod Wiszącą Skałą (Picnic at Hanging Rock) (1975)
 • Samochody, które zjadły Paryż (The Cars That Ate Paris) (1974)
 • Homesdale (1971)
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Peter Weir w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Peter Weir w bazie stopklatka.pl
 • Nieoficjalna strona Petera Weira (ang.)
 • Peter Weir w bazie filmweb.pl
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Uniwersytet w Sydney (University of Sydney) – najstarsza australijska uczelnia wyższa, z siedzibą w Sydney, założona w 1850 decyzją Rady Legislacyjnej Nowej Południowej Walii (wówczas brytyjskiej kolonii), zaś faktyczną działalność prowadząca od 1852 roku. W prestiżowym rankingu 200 najlepszych uczelni wyższych na świecie brytyjskiego magazynu Times Higher Education zajmuje 37. miejsce na świecie i drugie w Australii, po Australian National University (stan według zestawienia z roku 2008).Gallipoli – australijski film z 1981 r., reż. Peter Weir. Nominowany do nagrody Złotego Globu. 9 nagród na konkursach w Australii w latach 1981-1982 (m. in. dla reżysera Petera Weira i odtwórcy jednej głównych ról, Mela Gibsona).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Niepokonani (ang. The Way Back) – dramat wojenny z 2010 roku opowiadający o grupie uciekinierów z obozu gułagu na Syberii w czasie II wojny światowej. Reżyserem filmu był Peter Weir, natomiast scenariusz napisał on sam wspólnie z Keithem Clarkiem na podstawie popularnej w latach pięćdziesiątych XX wieku książki Sławomira Rawicza Długi marsz.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Aborygeni (z łac. ab origine - "od początku", czyli "ci, którzy byli tu od początku") - rdzenni mieszkańcy Australii.
  Truman Show – tragikomedia produkcji amerykańskiej z 1998 roku w reżyserii Petera Weira. Film jest również satyrą na stan współczesnej kultury rodzącej problemy tożsamościowe.
  Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej – cywilne odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej. Order jest nadawany cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innymi państwami i narodami.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.