• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Peter V. Brett

  Przeczytaj także...
  Gra fabularna (inaczej RPG, z ang. role-playing game, nieraz zwana grą wyobraźni, potocznie erpegiem lub rolplejem) – gra towarzyska oparta na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci. Cała rozgrywka toczy się zazwyczaj w fikcyjnym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających. Jej celem na ogół jest rozegranie gry według zaplanowanego scenariusza i osiągnięcie umownie określonych lub indywidualnych celów, przy zachowaniu wybranego zestawu reguł, zwanego mechaniką gry.Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.
  Pustynna Włócznia (ang. The Desert Spear) – powieść fantasy amerykańskiego pisarza Petera V. Bretta. Jest ona sequelem opublikowanego w 2008 roku Malowanego człowieka. Pustynna Włócznia to drugi z pięciu tomów cyklu demonicznego. Jej premiera w Wielkiej Brytanii nastąpiła w kwietniu 2010, zaś polskie wydanie (podzielone na dwa tomy) ukazało się w drugiej połowie 2010 roku.

  Peter V. Brett (ur. 8 lutego 1973) – amerykański pisarz fantasy. Autor cyklu demonicznego, który rozpoczął wydanym w 2008 roku tomem Malowany człowiek.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Od dzieciństwa był fanem fantastyki, komiksów i gier fabularnych. W 1995 roku ukończył literaturę angielską i historię sztuki na Uniwersytecie Buffalo. Następnie spędził ponad dziesięć lat pracując w przemyśle farmaceutycznym. Mieszka w Brooklynie z żoną i dwiema córkami.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Twórczość[ | edytuj kod]

  Cykl demoniczny[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Cykl demoniczny.
 • Główne powieści:
 • Malowany człowiek, księga I (The Painted Man, wyd. amerykańskie The Warded Man) – 2008
 • Malowany człowiek, księga II (The Painted Man, wyd. amerykańskie The Warded Man) – 2009
 • Pustynna Włócznia, księga I (The Desert Spear) – 2010
 • Pustynna Włócznia, księga II (The Desert Spear) – 2010
 • Wojna w blasku dnia, księga I (The Daylight War) – 2013
 • Wojna w blasku dnia, księga II (The Daylight War) – 2013
 • Tron z Czaszek, księga I (The Skull Throne) – 2015
 • Tron z Czaszek, księga II (The Skull Throne) – 2015
 • Otchłań, księga I (The Core) – 2018
 • Otchłań, księga II (The Core) – 2018
 • Opowiadania
 • Wielki bazar. Złoto Brayana – wyd. pol. 2011
 • Dziedzictwo Posłańca (zawiera Dziedzictwo Posłańca (Messenger's Legacy), Święto w Potoku Tibbeta (Holiday in Tibbet’s Brook), Selia zwana Wyschniętą (Barren)) – wyd. pol. 2018
 • Barren – wyd. ang. 2018
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona autora (ang.)
 • O autorze w serwisie polskiego wydawcy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Peter V. Brett (pol.). Fabryka Słów. [dostęp 2017-04-12].
  2. Główne powieści cyklu wydane w Polsce zostały podzielone na dwie księgi.
  3. Malowany Człowiek. Księga 1 (pol.). fabrykaslow.com.pl. [dostęp 2019-02-11].
  4. Malowany Człowiek. Księga 2 (pol.). fabrykaslow.com.pl. [dostęp 2019-02-11].
  5. Pustynna Włócznia. Księga 1 (pol.). fabrykaslow.com.pl. [dostęp 2019-02-11].
  6. Pustynna Włócznia. Księga 2 (pol.). fabrykaslow.com.pl. [dostęp 2019-02-11].
  7. Wojna w blasku dnia t.1 (pol.). fabrykaslow.com.pl. [dostęp 2017-04-12].
  8. Wojna w blasku dnia t.2 (pol.). fabrykaslow.com.pl. [dostęp 2017-04-12].
  9. Tron z czaszek. Księga 1 (pol.). fabrykaslow.com.pl. [dostęp 2017-04-12].
  10. Tron z czaszek. Księga 2 (pol.). fabrykaslow.com.pl. [dostęp 2017-04-12].
  11. Otchłań. Księga 1 (pol.). fabrykaslow.com.pl. [dostęp 2019-02-11].
  12. Otchłań. Księga 2 (pol.). fabrykaslow.com.pl. [dostęp 2019-02-11].
  13. Wielki bazar. Złoto Brayana (pol.). fabrykaslow.com.pl. [dostęp 2019-02-11].
  14. Dziedzictwo Posłańca (pol.). fabrykaslow.com.pl. [dostęp 2019-02-11].
  Fabryka Słów sp. z o.o. – polskie wydawnictwo literackie, wydające głównie książki fantastyczne oraz zbiory felietonów politycznych.Malowany człowiek (tytuł oryg. The Painted Man, w Stanach Zjednoczone The Warded Man) – pierwszy z pięciu tomów cyklu demonicznego amerykańskiego pisarza Petera V. Bretta, wydany w Wielkiej Brytanii w 2008 roku przez HarperCollins. W Stanach Zjednoczonych został opublikowany w następnym roku pod tytułem The Warded Man. W Polsce został wydany w dwóch częściach – pierwsza ukazała się pod koniec 2008 roku, druga zaś na początku 2009 — w wydawnictwie Fabryka Słów. Została także przetłumaczona i wydana w Niemczech, Grecji, Japonii, Rosji, Czechach, Francji, Hiszpanii, Danii, Portugalii, Indonezji, Tajwanie, Holandii, Korei Południowej, Chinach, Turcji, Włoszech, Bułgarii, Węgrzech, Rumunii, Serbii i Estonii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Literatura angielska zwykle odnosi się do dzieł literackich stworzonych w języku angielskim w samej Anglii. Zwykle włącza się też twórczość literacką w językach staroangielskim i średnioangielskim.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Historia sztuki – nauka humanistyczna, której przedmiotem są dzieła sztuki oraz piśmiennictwo o sztuce. Klasyczna historia sztuki ogranicza się do zagadnień malarstwa, rzeźby i architektury Europy od paleolitu do współczesności oraz obu Ameryk po 1494 r.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Fantastyka – dziedzina literatury (a także filmu i innych dziedzin sztuki i kultury). Polega ona na kreowaniu istot, które są wytworem wyobraźni, części świata lub całej rzeczywistości zupełnie odmiennej od tej, którą znamy z życia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.885 sek.