• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Peter Thiel  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  The Social Network – amerykański film obyczajowy z 2010 roku o powstaniu serwisu społecznościowego Facebook w reżyserii Davida Finchera. Film powstał na podstawie książki Bena Mezricha Miliarderzy z przypadku (ang. The Accidental Billionaires). Światowa premiera miała miejsce 24 września 2010, premiera w Polsce odbyła się 15 października 2010.Public Broadcasting Service (PBS) (ang. Publiczna Usługa Nadawcza) – amerykańska sieć 354 stacji publicznej telewizji. Jest organizacją non-profit nadającą na terenie Stanów Zjednoczonych, jednak niektóre programy telewizyjne można odbierać w Kanadzie. Jej działania są w dużej mierze finansowane przez Corporation for Public Broadcasting i telewizyjne zbiórki pieniędzy (tzw. pledge drives). Siedziba znajduje się w Arlington w stanie Wirginia. PBS nie jest właścicielem żadnej ze swoich stacji, jedynie udostępnia swój wizerunek. Na antenach pojawia się pasmo dziecięce PBS Kids. Wraz z koncertami, dyskusjami i spektaklami nadawany jest serwis informacyjny PBS Newshour.

  Peter Andreas Thiel (ur. 11 października 1967 we Frankfurcie nad Menem) – amerykański przedsiębiorca pochodzenia niemieckiego, menedżer funduszu hedgingowego, libertarianin i inwestor venture capital.

  Wraz z Elonem Muskiem i Maxem Levchinem, Thiel współzałożył PayPal i był jego CEO. Obecnie jest prezesem Clarium Capital, funduszu hedgingowego typu global macro mającego $700M w aktywach, i jednym z menedżerów The Founders Fund, 275-milionowego funduszu venture capital, który założył z Kenem Howerym i Lukiem Noskiem w 2005. Był jedną z pierwszych osób, które zainwestowały w Facebooka, popularną stronę społecznościową, i zasiada w gronie jej członków zarządu. Thiel był na 365 miejscu w rankingu Forbes 400 w 2010, wart 1,5 miliarda dolarów. Ta liczba jednak jest niedoszacowana, bo same jego udziały w Facebooku wynosiły, według danych na 2010, 1,7 miliarda dolarów. Peter Thiel mieszka w San Francisco w Kalifornii i jest jednym z najbogatszych gejów świata.

  Xero – polski film z 2003 roku w reżyserii Macieja Odolińskiego. Okres zdjęciowy: 9-10 maj 2003, wnętrza: Warszawa, plener: Lublin Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się we Frankfurcie nad Menem, w Niemczech Zachodnich, a wychował w Foster City w Kalifornii. Thiel był amerykańskim mistrzem krajowym w szachach i jednym z najwyżej ocenianych graczy poniżej 21 roku życia w kraju. Studiował filozofię i prawo na Stanford University. Będąc libertarianinem założył The Stanford Review, obecnie główne konserwatywno-libertariańskie pismo uniwersytetu. Otrzymał stopień B.A. z filozofii w Stanford w 1989 i Juris Doctor w Stanford Law School w 1992 r.

  Singularity Summit – doroczna konferencja zorganizowana w 2006 przez Singularity Institute for Artificial Intelligence (Instytut Osobliwości na rzecz Sztucznej Inteligencji), w 2012 przejęta przez Singularity University. Celem spotkania jest "poprawa postrzegania przyszłości i wzrost społecznej świadomości na temat rozwijających się radykalnych technologii i przekształceń z nich wynikających jako części większego procesu" ("to improve people’s thinking about the future and increasing public awareness of radical technologies under development today and of the transformative implications of such technologies understood as part of a larger process.").Partia Republikańska (ang. Republican Party) – amerykańska konserwatywna partia polityczna założona w 1854. Jedna z dwóch głównych sił politycznych w USA, obok Partii Demokratycznej. Potocznie nazywana „Grand Old Party” (GOP).

  Thiel pracował w kancelarii sędziego Jamesa Larry’ego Edmondsona z 11th Circuit Court of Appeals. W latach 1993–1996 handlował instrumentami pochodnymi dla Credit Suisse Group. W 1996 r. założył Thiel Capital Management, fundusz multistrategiczny. Po współzałożeniu PayPal, Thiel przedstawił firmę publicznie 15 lutego 2002, i pod koniec tego roku sprzedał ją eBay za 1,5 miliarda dolarów. Jego 3,7% udział w PayPal odpowiadał w czasie sprzedaży ok. 55 milionom dolarów. Natychmiast po sprzedaży, Thiel założył fundusz hedgingowy global macro, Clarium. W 2005 firma Clarium została wyróżniona jako fundusz roku global macro przez czasopisma MarHedge i Absolute Return. Podejście Thiela do inwestycji stało się tematem rozdziału w książce Steve’a Drobny’ego Inside the House of Money. Thiel przewidział osłabienie dolara amerykańskiego w 2003 r. i znaczące zyski przyniósł mu ponowny wzrost jego wartości w 2005 r.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.United Press International – agencja prasowa powstała w 1958 z połączenia dwóch agencji założonych przez potentatów rynku prasowego: Edwarda Willisa Scrippsa (United Press Agency – 1907) oraz Williama Randolpha Hearsta (International News Service – 1909). UPI przez wiele lat była groźną rywalką AP. W roku swego powstania UPI uruchomiła pierwszy system dostarczania wiadomości własnych do sieci radiowych. Dla UPI pracowało wielu wybitnych komentatorów amerykańskich: Walter Cronkite, Harrison Salisbury, Helen Thomas Zasługą UPI było wprowadzenie nowych technik komputerowych do przekazu informacji. Po epoce skutecznej rywalizacji z AP UPI straciła wiele ze swego prestiżu tak w Stanach Zjednoczonych jak i na arenie międzynarodowej. W 1982 zaczęła się seria zmian własnościowych spowodowana kłopotami finansowymi. Alians koncernów Srcipps – Hearst sprzedał ją firmie Media News Corporation z Nashville, zaś w 1988 agencję przejęła World News Wire Group, a w 1992 UPI zakupiła saudyjska firma Middle East Broadcasting Center.

  W 2004 r., na długo zanim kryzys finansowy to potwierdził, Thiel mówił o migracji bańki internetowej lat 2000 w kierunku sektora finansowego. Wymienił General Electric, z jego długą linią finansowania, oraz Walmart jako zagrożone. W tym samym czasie mówił też o „bańce rynku nieruchomości”. Dlatego w 2004 wstrzymał się z kupnem duplexu Marthy Stewart na Manhattanie za 7 milionów dolarów. W 2004 nieruchomość sprzedano za 6,65 miliona dolarów komu innemu, po czym była na rynku aż do początku 2010, kiedy to sprzedała się za 15,9 miliona dolarów, a potem cenę opuszczono na 13,9 miliona

  Kryzys finansowy (2007–2009) – ogólnoświatowy kryzys gospodarczy na rynkach finansowych i bankowych, którego szczyt przypadł na lata 2008-2009, zapoczątkowany zapaścią na rynku pożyczek hipotecznych wysokiego ryzyka w Stanach Zjednoczonych. Koledż, college – określenie związane z różnymi formami wyższej edukacji w krajach anglosaskich, szczególnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a także w innych krajach zachodnioeuropejskich. Pierwotnie oznaczał miejsce, w którym żyli studenci uniwersytetu. Koledże prowadziły też swoje kursy. Był to tak zwany system kolegialny, wywodzący się z Francji.

  Pod koniec roku 2004, Thiel zainwestował 500 000 USD w Facebook za 10,2% udziałów w firmie. Poza Facebookiem, Thiel zainwestował w kilka początkujących firm: Slide.com, LinkedIn, Friendster, Rapleaf, Geni.com, Yammer, Yelp, Inc., Powerset, Vator, Palantir Technologies i IronPort. Slide, LinkedIn, Yelp, Geni.com i Yammer zostały założone przez byłych kolegów Thiela z PayPal: Slide przez Maxa Levchina, LinkedIn przez Reida Hoffmana, Yelp przez Jeremy’ego Stoppelmana, Geni.com, Yammer przez Davida Sacksa, a Xero przez Roda Drury’ego. Czasopismo Fortune donosi, że twórcy PayPal założyli lub zainwestowali w dziesiątki nowych firm, o łącznej wartości około 30 miliardów dolarów. W kręgach Doliny Krzemowej, Thiel ma przezwisko „Don of the PayPal Mafia”, jak zauważa artykuł w Fortune. Poglądy Thiela na zarządzanie są bardzo cenione, szczególnie jego słynna uwaga, że sukces początkującej firmy jest ściśle powiązany z niską płatnością dyrektora generalnego.

  Elon Reeve Musk wym. /ˈi:lɒn ˈmʌsk/ (ur. 28 czerwca 1971 w Pretorii) – amerykański przedsiębiorca i filantrop, założyciel lub współzałożyciel przedsiębiorstw PayPal, SpaceX, Tesla, Neuralink i Boring Company pochodzący z Afryki Południowej (posiada obywatelstwo południowoafrykańskie, kanadyjskie oraz amerykańskie). Obecnie jest dyrektorem generalnym i technicznym w SpaceX, dyrektorem generalnym i głównym architektem w Tesla Inc. Według stanu na październik 2018 roku jego majątek wynosi 22,8 mld USD, dzięki czemu znalazł się na 54. pozycji najbogatszych ludzi świata magazynu Forbes. General Electric – w 2009 dwunaste co do wielkości przedsiębiorstwo na świecie, zarówno pod kątem obrotów, generowanego dochodu jak i wartości rynkowej (406 mld USD w lipcu 2007). Spółka zajmuje obecnie trzecie miejsce na liście Największych Przedsiębiorstw na Świecie, czasopisma Forbes . Spółka publiczna notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GE (tzw. "Wall Street").

  Thiel pojawia się czasem w roli komentatora CNBC, wiele razy wystąpił w Closing Bell z Marią Bartiromo i w Squawk Box z Becky Quick. Dwa wywiady przeprowadził z nim Charlie Rose dla PBS. W 2006 r. otrzymał nagrodę w dziedzinie przedsiębiorczości Herman Lay Award for Entrepreneurship. W 2007 World Economic Forum uznało go za Young Global leader (młodego lidera światowego) w gronie innych 250 liderów poniżej lat 40. 7 listopada 2009 Thiel otrzymał stopień honorowy doktora na Universidad Francisco Marroquin.

  eBay Inc. – przedsiębiorstwo prowadzące największy serwis aukcji internetowych na świecie. eBay został założony 3 września 1995 roku, przez Pierre’a Omidyara, obecnie działa w 37 krajach.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Wkład kulturalny Thiela to np. produkcja filmu “Thank You for Smoking” w 2005, opartego na powieści Christophera Buckleya z 1994 pod tym samym tytułem. Thiel jest współautorem (z Davidem O. Sacksem, producentem TYFS) książki z 1995 pt. The Diversity Myth: ‘Multiculturalism’ and the Politics of Intolerance at Stanford, która spotkała się z gwałtownym protestem Condoleezzy Rice. Pisywał artykuły dla The Wall Street Journal, First Things, Forbes, oraz Policy Review, czasopisma wydawanego przez Hoover Institution, w którego zarządzie zasiada.

  Condoleezza Rice (ur. 14 listopada 1954 w Birmingham w stanie Alabama) – amerykańska polityk, doktor nauk politycznych. W latach 2001–2005 przewodnicząca Narodowego Komitetu Bezpieczeństwa USA, a od 2005 do 2009 roku sekretarz stanu w administracji prezydenta George W. Busha.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W grudniu 2010 Thiel zorganizował spotkanie z innymi przedsiębiorcami Doliny Krzemowej, którego tematem była przyszłość nauki i technologii. Wygłosił na nim opinię, że poprzez inwestowanie w idee futurystyczne, społeczeństwo może podnieść stopę życiową ludzkości.

  Filantropia[ | edytuj kod]

  W lutym 2006 Thiel zapewnił 100 000 dolarów jako dopełniający fundusz do dotacji otrzymywanych w projekcie Singularity Challenge w Singularity Institute for Artificial Intelligence. Został też członkiem zarządu instytutu i w 2006 wystąpił na Singularity Summit w Stanford.

  Libertarianizm – filozofia oraz styl politycznego myślenia postulujący nieograniczoną swobodę dysponowania własną osobą (samoposiadanie) i własnością, o ile tylko postępowanie to nie ogranicza swobody dysponowania swoją osobą i własnością komuś innemu (wedle zasady: wolność twojej pięści musi być ograniczona bliskością mojego nosa lub twoja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna moja). Fundamentem libertarianizmu jest aksjomat nieagresji.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  We wrześniu 2006 Thiel ogłosił, że przekaże 3,5 miliona dolarów na rzecz badań zapobiegających starzeniu, w formie Methuselah Mouse Prize w Methuselah Foundation. Jako powody podał: „Szybkie postępy w naukach biologicznych wskazują na możliwość odkrycia skarbów w tym stuleciu, łącznie z wielką poprawą zdrowia i długowieczności dla wszystkich. Wspieram dra de Greya, bo wierzę, że jego rewolucyjne podejście do starzenia się przyspieszy proces badań, pozwalając wielu ludziom i ich bliskim żyjącym dzisiaj cieszyć się znacznie dłuższym i zdrowszym życiem. („Rapid advances in biological science foretell of a treasure trove of discoveries this century, including dramatically improved health and longevity for all. I’m backing Dr. de Grey, because I believe that his revolutionary approach to aging research will accelerate this process, allowing many people alive today to enjoy radically longer and healthier lives for themselves and their loved ones.”)

  11 października jest 284. (w latach przestępnych 285.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 81 dni.Cato Institute - amerykański think tank założony w 1974 i mający aktualnie swoją główną siedzibę w Waszyngtonie. Celem instytutu jest promocja zasad wolności jednostki, ograniczonej władzy rządu, wolnego rynku oraz pokoju.

  W maju 2007 Thiel przekazał połowę 400 000 dolarowego funduszu dopełniającego na doroczną zbiórkę funduszy Singularity Challenge.

  15 kwietnia 2008 Thiel przekazał 500 000 dolarów na rzecz nowego Seasteading Institute, prowadzonego przez Patri Friedmana, który ma na celu „założenie stałych, niezależnych wspólnot oceanicznych, aby umożliwić doświadczenia i zmiany poprzez różne systemy społeczne, polityczne i legalne” („to establish permanent, autonomous ocean communities to enable experimentation and innovation with diverse social, political, and legal systems”). Kolejną dotację przekazał w 2010: 250 000 dolarów, a następnie 100 000 dolarów jako fundusze dopełniające.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Zarządzanie należy do nauk ekonomicznych. Od początku XX wieku, odkąd zarządzanie próbowano oprzeć na naukowych podstawach, aż do lat 60. XX wieku zarządzanie pojmowane było jako działanie kierownicze, obejmujące następujące sekwencje postępowania: Planowanie, Organizowanie, Decydowanie, Motywowanie i Kontrolowanie, nazywane klasycznymi funkcjami zarządzania. Klasyczne funkcje zarządzania wyróżnił pierwszy "klasyk" zarządzania Henri Fayol. Jednakże paradygmat zarządzania zmienił się od tego czasu radykalnie, więc warto powrócić do starszej, bardziej ogólnej definicji: zarządzanie to sztuka bądź praktyka rozumnego stosowania środków dla osiągnięcia wyznaczonych celów.

  29 września 2010 Thiel ogłosił stworzenie stowarzyszenia Thiel Fellowship, które da 100 000 dolarów 20 osobom w wieku poniżej 20 lat, aby zachęcić ich do porzucenia college’u i zajęcia się przedsiębiorczością.

  Thiel wspiera Committee to Protect Journalists, który opowiada się za prawem dziennikarzy do swobodnego przekazywania informacji bez obawy o represje.

  Credit Suisse Group jest firmą finansową, z główną siedzibą w Zurychu, w Szwajcarii. Jest drugim pod względem wielkości bankiem szwajcarskim, ustępując miejsca tylko UBS. Firma Credit Suisse została założona w roku 1856 pod nazwą Schweizerische Kreditanstalt (SKA, Szwajcarska Instytucja Kredytowa). Bank obecnie podzielony jest na trzy działy: bankowość inwestycyjną, bankowość dla osób prywatnych i zarządzanie aktywami.Methuselah Foundation – organizacja wolontariacka non-profit, zajmująca się badaniami w kierunku przedłużania życia, założona przez biogerontologa Aubreya de Grey i Davida Gobela, z siedzibą w Springfield w stanie Wirginia w Stanach Zjednoczonych. Działalność fundacji realizuje się przez projekty: My Bridge 4 Life, portal społecznościowy dla ludzi z problemami zdrowotnymi; Mprize, nagrodę pieniężną dla tego, kto znacznie odmłodzi lub przedłuży życie myszy; NewOrgan Prize, i różne wspólne projekty pod hasłem MLife Sciences. Nazwa fundacji pochodzi od imienia postaci biblijnej Matuzalema, często stosowanej na określenie osoby żyjącej bardzo długo.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Venture Capital – termin oznaczający inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym znajdujących się we wczesnych fazach rozwoju. Jest to forma finansowania innowacyjnych, a przez to obarczonych ryzykiem, projektów inwestycyjnych. Celem inwestowania venture capital jest zysk wynikający z wartości przedsiębiorstwa, a nie z samej działalności produkcyjnej bądź usługowej. Przybiera ona specyficzną formę. Polega ona na zasileniu kapitałowym powstającej spółki poprzez objęcie akcji lub udziałów. Działania te powodują że kapitał do firmy nie jest wprowadzany w formie kredytu, ale w formie właścicielskiej. Inwestor oferujący finansowanie typu venture capital staje się współwłaścicielem spółki, którą finansuje. Forma i ilość akcji bądź udziałów, jaką otrzyma dostawca kapitału, wynika z wcześniejszych ustaleń pomiędzy nim a właścicielami, lub pomysłodawcami nowego rozwiązania. Inwestor przedsięwzięcia podejmuje takie same ryzyko jak pozostali udziałowcy przedsięwzięcia. W przypadku powodzenia przedsięwzięcia, razem z założycielami czy pomysłodawcami uczestniczy w jego sukcesie. Występuje pomoc menadżerska, jaką otrzymuje przedsiębiorca od inwestora, który na bieżąco uczestniczy w działaniach na rzecz rozwoju przedsięwzięcia i w praktyce staje się on partnerem przedsiębiorcy. Współpracę reguluje umowa inwestycyjna, zawierająca postanowienia dotyczące wzajemnych praw i obowiązków stron. Zakres ingerencji w działalność spółki jest większy niż w przypadku większości typów inwestycji i polegają na wzajemnym zaufaniu stron.
  Anioł biznesu (ang. business angel w Europie, angel investor w USA) jest zamożną osobą, która przeznacza kapitał na finansowanie przedsięwzięć będących we wczesnych fazach rozwoju, w zamian za mniejszościowy pakiet udziałów w firmie. Anioły zawsze inwestują swoje własne fundusze, w przeciwieństwie do venture capitals, które zarządzają pewną pulą środków innych kapitałodawców zgromadzonych w profesjonalnym funduszu.
  Aubrey David Nicholas Jasper de Grey (ur. 20 czerwca 1963 w Londynie) – mieszkający w Cambridge naukowiec-bioinformatyk i teoretyczny biogerontolog. Założyciel Fundacji SENS i współzałożyciel Methuselah Foundation. Do 2006 roku pracował jako technik komputerowy w departamencie genetyki Uniwersytetu w Cambridge w Wielkiej Brytanii.
  Partia Libertariańska (National Libertarian Party) jest amerykańską partią polityczną, powstałą w 1971 roku. Przypisuje sobie bycie trzecią co do wielkości partią w USA (za Partią Republikańską i Partią Demokratyczną), ale pozostałe ugrupowania uważają, iż jest to twierdzenie dyskusyjne.
  San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.
  CNBC – największa na świecie sieć telewizyjnych kanałów informacyjnych wyspecjalizowanych w tematyce ekonomicznej. Światowa siedziba CNBC znajduje się w Englewood Cliffs w stanie New Jersey, zaś centra regionalne w Londynie i Singapurze. 20 sierpnia 2007 roku Grupa ITI uruchomiła stację TVN CNBC, która jest polską wersją CNBC.
  PayPal Inc. – amerykańska firma oferująca usługi płatnicze umożliwiające firmom i klientom indywidualnym posiadającym adres e-mail wysyłanie oraz odbieranie płatności przez Internet. PayPal działa na zasadzie wirtualnej portmonetki (Cyfrowy portfel). W systemie PayPal klienci mogą płacić przy użyciu karty kredytowej bądź salda konta PayPal, które można zasilać przelewami z konta bankowego lub innego konta PayPal.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.064 sek.