• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Peter Sutherland

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Think tank (ang., dosłownie: zbiornik myśli) – komitet doradczy, z założenia niezależny, niedziałający dla zysku ośrodek zajmujący się badaniami i analizami dotyczącymi spraw publicznych. Do celów działalności think tanków należy zazwyczaj poszukiwanie sposobów rozwiązania problemów społecznych i udział w publicznej debacie. Spotkać można szersze rozumienie tego pojęcia, na oznaczenie grupy osób lub instytucji mających podobne cele, ale niekoniecznie posiadających status organizacji pozarządowych.
  Order Zasługi Cywilnej (hisz. Orden del Mérito Civil) – wysokie hiszpańskie cywilne odznaczenie państwowe ustanowione w 1926, zniesione w 1931 i przywrócone w 1942.

  Peter Sutherland (ur. 25 kwietnia 1946 w Dublinie, zm. 7 stycznia 2018 tamże) – irlandzki polityk, prawnik i przedsiębiorca, prokurator generalny, członek Komisji Europejskiej, dyrektor generalny GATT i Światowej Organizacji Handlu (WTO), a także prezes Goldman Sachs International.

  Doctor honoris causa (z łac. [doktor] dla zaszczytu) – akademicki tytuł honorowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. Nie wymaga posiadania formalnego wykształcenia, ale nadawany jest zazwyczaj osobom o wysokim statusie społecznym lub naukowym.Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Z wykształcenia prawnik, w 1969 ukończył studia na University College Dublin, po czym podjął praktykę prawniczą. Zaangażował się w działalność polityczną w ramach Fine Gael, z jej ramienia bez powodzenia w 1973 kandydował do parlamentu. W czerwcu 1981 został powołany na prokuratora generalnego w rządzie Garreta FitzGeralda, pełnił tę funkcję do marca 1982. Powrócił na to stanowisko w grudniu tego samego roku, sprawując urząd od grudnia 1984. W 1985 został członkiem Komisji Europejskiej kierowanej przez Jacques'a Delorsa, wchodząc w skład tego organu do 1989. Odpowiadał za konkurencję, a także za sprawy społeczne, edukację i kontakty z Parlamentem Europejskim. Był m.in. pomysłodawcą uruchomionego w 1987 programu Erasmus.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Garret FitzGerald (irl. Gearóid Mícheál Mac Gearailt; ur. 9 lutego 1926 w Dublinie, zm. 19 maja 2011 w Dublinie) − irlandzki ekonomista, dziennikarz, polityk, minister, premier.

  Po odejściu z KE do 1993 zarządzał bankiem komercyjnym Allied Irish Banks. W lipcu 1993 został dyrektorem generalnym Układu Ogólnego w sprawie Taryf Celnych i Handlu. Był jednym z inicjatorów powołania na bazie GATT Światowej Organizacji Handlu i jej pierwszym dyrektorem generalnym przez cztery miesiące w 1995.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Order Leopolda II (fr. Ordre de Léopold II, nl.: Orde van Leopold II) – jeden z narodowych orderów Królestwa Belgii (trzeci w hierarchii ważności). Przyznawany za znaczne zasługi dla dobra narodu belgijskiego lub wobec panującego monarchy. Może być nadawany obywatelom belgijskim lub cudzoziemcom.

  Od 1995 do 2015 pełnił funkcję prezesa niewykonawczego Goldman Sachs International, a od 1997 do 2011 prezesa niewykonawczego BP. Był przewodniczącym rady doradczej think tanku European Policy Centre, a w 2012 został honorowym przewodniczącym tej organizacji.

  Zajął się również sprawami migracji jako członek rady doradczej Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji. W 2006 został specjalnym przedstawicielem sekretarza generalnego ONZ ds. migracji i rozwoju, w 2014 powołany na przewodniczącego Międzynarodowej Katolickiej Komisji ds. Migracji (ICMC).

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Światowa Organizacja Handlu (ang. World Trade Organization, WTO) – organizacja międzynarodowa z siedzibą w Genewie. WTO stanowi kontynuację Układu Ogólnego w Sprawie Taryf Celnych i Handlu (GATT), została powołana w 1994 w Marrakeszu (Maroko), w ramach tzw. rundy urugwajskiej GATT.

  Wyróżniony tytułami doctora honoris causa licznych instytucji akademickich i uniwersytetów. W 2013 University College Dublin Law School na jego cześć została przemianowana na Sutherland School of Law.

  Odznaczenia[ | edytuj kod]

 • Krzyż Wielki Orderu Zasługi Cywilnej (Hiszpania, 1989)
 • Krzyż Wielki Orderu Leopolda II (Belgia, 1989)
 • Kawaler Legii Honorowej (Francja, 1993)
 • Krzyż Wielki Orderu Infanta Henryka (Portugalia, 1998)
 • Kawaler Komandor Orderu św. Michała i św. Jerzego (Wielka Brytania, 2004)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Sutherland, Peter (ang.). eui.eu. [dostęp 2017-01-04].
  2. Former attorney general Peter Sutherland dies aged 71 (ang.). irishtimes.com. [dostęp 2018-01-07].
  3. Gallery of Previous Attorneys General (ang.). attorneygeneral.ie. [dostęp 2017-01-04].
  4. Peter Sutherland, GATT and WTO Director-General, 1993 to 1995 (ang.). wto.org. [dostęp 2017-01-04].
  5. Erasmus and The New Europe: Peter Sutherland (ang.). universityobserver.ie, 14 czerwca 2016. [dostęp 2017-01-04].
  6. Leaders of the World Trade Organization (WTO) (ang.). zarate.eu. [dostęp 2017-01-04].
  7. Biography (ang.). petersutherland.co.uk. [dostęp 2017-01-04].
  European Policy Centre (EPC) – niezależna organizacja pożytku publicznego, typu think tank, poświęcona sprawom Unii Europejskiej. Siedzibą tej organizacji jest Bruksela. EPC jest oddana idei sprawnej integracji europejskiej i promocji debaty popartej refleksją na temat problemów, przed którymi aktualnie stoi Unia Europejska oraz wyzwań, które czekają w przyszłości.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Order św. Michała i św. Jerzego (ang. Order of St Michael and St George) – brytyjskie wysokie odznaczenie państwowe przyznawane za szczególne osiągnięcia i zasługi odniesione w służbie zagranicznej Wielkiej Brytanii lub powiązane z działaniami w sferze międzynarodowej. Pełna nazwa: The Most Distinguished Order of Saint Michael and Saint George ("Wielce Wybitny Order św. Michała i św. Jerzego"). Ustanowiony został w 1818.
  Komisja Europejska (niem. Europäische Kommission, fr. Commission européenne, ang. European Commission) – organ wykonawczy Unii Europejskiej będący instytucją odpowiedzialną za bieżącą politykę Unii, nadzorujący prace wszystkich jej agencji i zarządzającą jej funduszami. Komisja posiada wyłączną inicjatywę legislacyjną w zakresie prawa unijnego oraz jest uprawniona do wydawania rozporządzeń wykonawczych (ang. Comission Regulation). Jej główną siedzibą jest Bruksela.
  Allied Irish Banks, p.l.c. (AIB) (irl. Bainc-Aontas Éireann) to bank komercyjny z siedzibą w Irlandii. Założony w 1966 roku z fuzji trzech banków: Provincial Bank of Ireland, Royal Bank of Ireland, oraz Munster & Leinster Bank, jego centrala mieści się w Dublinie. AIB należy do "Wielkiej Czwórki" największych banków irlandzkich. Jego główny konkurent to Bank of Ireland.
  University College Dublin (UCD; irl.: Coláiste Ollscoile, Baile Átha Cliath, COBÁC), oficjalnie zwany również National University of Ireland – uczelnia w Dublinie, stolicy Irlandii, największa w Irlandii z prawie 25 tysiącami studentów.
  Układ Ogólny w sprawie Taryf Celnych i Handlu (ang. General Agreement on Tariffs and Trade, GATT) podpisane w Genewie dnia 30 października 1947 porozumienie dotyczące polityki handlowej. Układ Ogólny GATT wszedł w życie 1 stycznia 1948 roku. Z założenia miało być jedynie tymczasowym układem poprzedzającym powstanie ITO (Międzynarodowej Organizacji Handlowej). Jednakże brak zgody między państwami niepozwalający na wejście w życie statusu ITO, przedłużył obowiązywanie układu GATT do 31 grudnia 1994. Organizacja ta miała być – obok wcześniej utworzonych MFW i Banku Światowego (1944) – trzecią instytucją międzynarodową ułatwiającą współpracę gospodarczą między krajami.
  Order Infanta Henryka (port. Ordem do Infante Dom Henrique) – portugalskie odznaczenie państwowe ustanowione w 1960, nadawane za wybitne zasługi dla Portugalii i jej kultury.
  BP p.l.c. (LSE: BP , NYSE: BP), wcześniej British Petroleum, BPAmoco – brytyjskie przedsiębiorstwo naftowe założone na początku XX wieku. Obecnie BP jest trzecim co do wielkości przedsiębiorstwem petrochemicznym na świecie (po firmie ExxonMobil, oraz Royal Dutch/Shell). Spółka jest notowana na giełdach: londyńskiej i nowojorskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.823 sek.