• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Peter Stickles

  Przeczytaj także...
  Sook-Yin Lee – kanadyjska osobowość medialna – aktorka, reżyser filmowa, spikerka radiowa, urodzona w Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej. Znana także pod pseudonimami Sook i S.Y.L.Wampir – fantastyczna istota, żywiąca się ludzką krwią, prawie nieśmiertelna, o ludzkiej postaci i charakterystycznych wydłużonych kłach. Wampirom przypisywane są liczne zdolności paranormalne, m.in. regeneracja, hipnoza, wyczulony słuch, niezwykła prędkość oraz ogromna siła.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Peter Stickles (ur. 8 października 1976 w Nowym Jorku w stanie Nowego Jorku, USA) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, znany z ról w filmie Shortbus oraz serialu LGBT The Lair.

  Kariera[ | edytuj kod]

  "Shortbus"[ | edytuj kod]

  W 2003 roku został wyłoniony spośród blisko czterystu aktorów, którzy brali udział w castingu do filmu Johna Camerona Mitchela pt. Shortbus – wówczas znanego jako projekt o seksie, i otrzymał rolę Caleba, nowojorskiego voyeurysty. Przed castingiem skrypt do filmu właściwie nie istniał, został zbudowany dopiero po skompletowaniu pełnej obsady. Voyeurystyczna osobowość postaci Caleba zainspirowała Sticklesa na poważnie, a wręcz stała się ówczesnym elementem jego życia.

  Shortbus – film fabularny produkcji amerykańskiej z 2006 roku, w reżyserii Johna Camerona Mitchella, który napisał także scenariusz do filmu. Ze względu na śmiałe sceny erotyczne, tematykę oraz negliż bohaterów, film jest w Polsce dozwolony od lat osiemnastu.Film kultowy – filmy, które odcisnęły się w świadomości społeczeństwa/grupy/pokolenia będące jednocześnie ich symbolem. Trafiające w czuły punkt odbiorców, które często są odzwierciedleniem oczekiwań,wierzeń, czy nastrojów danego pokolenia. Filmy takie nierzadko operują wieloznacznymi symbolami w tym też, acz niekoniecznie, religijnymi.
  Wówczas badałem seks-kluby, niekoniecznie uczestnicząc w barwnym życiu ich bywalców, ale przyglądając się z pewnej odległości. Myślę, że Johnowi (Cameronowi Mitchelowi, reżyserowi – przyp.) podobała się idea nietypowej natury Caleba... Jak daleko zajdziesz, by dotknąć kogoś na odległość? – wyznał w wywiadzie dla magazynu Seattle Times.

  W 2006 roku Peter oraz inni aktorzy filmu Shortbus – Sook-Yin Lee, Paul Dawson, Lindsay Beamish, PJ DeBoy, Raphael Barker, Jay Brannan i Justin Bond – zostali nominowani do Gotham Award jako najlepsza obsada filmowa.

  Wojeryzm, voyeuryzm, dawniej podglądactwo, oglądactwo - rodzaj parafilii: stan, w którym jedynym lub preferowanym sposobem osiągania satysfakcji seksualnej jest podglądanie praktyk seksualnych innych osób oraz wykonywanie w tym czasie masturbacji.PJ DeBoy (ur. jako Paul DeBoy w Baltimore w stanie Maryland, USA) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, osobowość telewizyjna.

  "The Lair"[ | edytuj kod]

  Po sukcesie filmu Johna Camerona Mitchela, Stickles został gwiazdorem serialu LGBT stacji here! The Lair, który na telewizyjnych ekranach zadebiutował 1 czerwca 2007 roku jako spin off kultowego Hotelu Dantego. Wcielił się w postać Damiana, lidera gejowsko-wampirycznego kultu, prowadzącego prywatny klub dla homoseksualistów, których następnie obiera na swoje ofiary. Serial nie przypadł krytykom do gustu, lecz utrzymał się na antenie here! do 2009 roku, a Peter wystąpił w dwudziestu sześciu jego odcinkach.

  LGBT (z ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders) – skrótowiec odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych jako do całości. Do grupy osób transgenderycznych wlicza się również osoby transseksualne. W ogólnej definicji terminem tym określa się ogół osób, które tworzą mniejszości o odmiennej od heteroseksualnej orientacji seksualnej oraz osób o tożsamości płciowej niezgodnej z płcią biologiczną (osoby transgenderyczne i transseksualne).Coming out (of the closet) (od ang. to come out of the closet - wyjść z szafy) – proces samodzielnego ujawniania własnej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej (posiadanej przez mniejszość w społeczeństwie) przed innymi ludźmi (np. rodziną, przyjaciółmi, znajomymi czy współpracownikami). Proces ten zawiera w sobie fakt uświadomienia sobie własnej, odmiennej od heteroseksualnej, orientacji seksualnej oraz naukę samoakceptacji jako geja, lesbijki lub osoby biseksualnej (coming out przed samym sobą).

  Inne role[ | edytuj kod]

  Aktor wystąpił w licznych niskobudżetowych i przeznaczonych do dystrybucji domowej filmach grozy, m.in. w Cmentarnych wrotach, Meat Weed Madness oraz jego sequelu Meat Weed America.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Stickles jest jawnym gejem, a swoją orientację ujawnił podczas burzy medialnej wokół filmu Shortbus, który de facto był filmem o tematyce LGBT.

  Filmografia[ | edytuj kod]

 • 2000: Shaft jako Mickey Hunt
 • 2000: Strangers with Candy jako fan
 • 2004: Personal Sergeant' jako punk na ulicy
 • 2005: Dead Serious jako zakładnik
 • 2006: Meat Weed Madness jako Bin Smokin
 • 2006: Shortbus jako Caleb
 • 2006: Cmentarne wrota (Cemetery Gates) jako Hunter Belmont
 • 2007: 2 Minutes Later jako Victor
 • 2007: The Girl Next Door jako ratownik medyczny
 • 2007: Sexina: Popstar P.I. jako Onski
 • 2007: Meat Weed America jako Bin Smokin
 • 2007-2008: The Lair jako Damian
 • 2008: Eat Your Heart Out jako Vincent
 • 2008: Watch Out jako Brian
 • 2008: Evilution jako Stanfa
 • 2009: George's Intervention jako Ben
 • 2010: The Brides of Sodom jako Dominic
 • 2010: BearCity jako wykonawca
 • 2010: Psychosomatika jako Sage
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Peter Stickles w bazie Internet Movie Database (ang.)
 • Peter Stickles w bazie Filmweb
 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Spin-off (ang. produkt uboczny) – w terminologii związanej z produkcją filmową, telewizyjną i grami komputerowymi jest to określenie nowego produktu powstałego na bazie dużej popularności bohaterów lub wątków produkcji oryginalnych. Spin-off występuje też w książkach i komiksach, głównie amerykańskich, rzadziej w japońskich - najczęściej prezentuje wtedy przygody drugoplanowych bohaterów serii pierwotnej, rozwijając wątki poboczne.
  8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Casting (czyt. kasting) – spotkanie, na którym dokonuje się wyboru modelki, modela, aktorki, aktora, prezentera, itp. do reklamy, roli w filmie, wystąpienia w pokazie mody itd.
  The Lair – amerykański serial telewizyjny o tematyce LGBT, którego bohaterami jest grupa wampirów-gejów. Serial, podzielony na trzy sezony, emitowała od czerwca 2007 do grudnia 2009 roku stacja here!. Jest on spin offem innej serii LGBT: Hotelu Dantego. Na razie nie jest wiadome, czy here! wyemituje serię czwartą oraz czy takowa powstanie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Jay Brannan (ur. 29 marca 1982 w Houston w Teksasie, USA) – amerykański wokalista, autor tekstów i aktor. Przez dwa semestry studiował aktorstwo na University of Cincinnati. Następnie przeniósł się do Kalifornii – najpierw do Palm Springs, a później do Los Angeles. Obecnie zamieszkuje Nowy Jork, gdzie w przeszłości mieszkał pięć lat.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.