• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Peter Shaffer

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Złote Globy za rok 1984 przyznano 27 stycznia 1985 r. w Beverly Hilton Hotel w Los Angeles. Nagroda im. Cecila DeMille za całokształt twórczości otrzymała Elizabeth Taylor. Laureaci:
  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  Peter Levin Shaffer (ur. 15 maja 1926 w Liverpoolu w Anglii, zm. 6 czerwca 2016 w hrabstwie Cork w Irlandii) – brytyjski dramatopisarz, scenarzysta. Brat bliźniak dramatopisarza Anthony'ego Shaffera.

  Pochodził z rodziny żydowskiej. Studiował historię w Trinity College na Uniwersytecie Cambridge.

  Autor m.in. sztuk teatralnych Equus (1973) i Amadeusz (1979), scenarzysta filmu Jeździec (1977) i współautor scenariusza do filmu Amadeusz (1984) nakręconych na podstawie tych sztuk.

  Amadeusz - dramat Petera Shaffera z 1979, luźno bazujący na życiorysach Wolfganga Amadeusza Mozarta i Antonio Salieriego.Trinity College – jedno z kolegiów (college) Uniwersytetu w Cambridge w Anglii. Trinity ma więcej studentów niż jakikolwiek inny college w Cambridge bądź Oksfordzie, z około 660 uzupełniającymi, 430 podyplomowymi i około 160 stypendystami. Jest także najbogatszym kolegium Oxbridge o szacunkowych finansach około 700 milionów £ (w 2005), ponadto Trinity College jest ubezpieczony na około 266,5 milionów £ (nie dotyczy to wszystkich aktywów). Trinity uchodzi za czołową w świecie instytucję akademicką o wyjątkowych wynikach edukacji i badań", o finansowych nakładach na jednego studenta około 640,000 £ w 2005, było to ponad dziesięciokrotnie więcej niż przeciętna 63,000 £ wszystkich pozostałych kolegiów Cambridge University.

  Sztuki teatralne[ | edytuj kod]

 • Czarna komedia (Black Comedy) (1965)
 • Białe kłamstwa (The White Liars) (1967)
 • Equus (1973)
 • Amadeusz (1979)
 • Lettice and Lovage (1987)
 • Nagrody[ | edytuj kod]

  Jest zdobywcą Oscara w 1985 za najlepszy scenariusz adaptowany i Złotego Globu w 1985 za najlepszy scenariusz do filmu Amadeusz.

  Anthony Joshua Shaffer (ur. 15 maja 1926 w Liverpoolu, zm. 6 listopada 2001) - angielski dramaturg, powieściopisarz i scenarzysta. Jest bratem bliźniakiem Petera Shaffera.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Otrzymał dwukrotnie Tony Award w kategorii dla najlepszej sztuki dramatycznej za Equusa w 1975 i Amadeusza w 1981.

  Odznaczenia i tytuły[ | edytuj kod]

  W uznaniu zasług dla brytyjskiego teatru, został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego (CBE) (1987) oraz pasowany przez królową Elżbietę II na Rycerza Kawalera (2001).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bruce Weber, Robert Berkvist: Peter Shaffer Dies at 90; Playwright Won Tonys for ‘Equus’ and ‘Amadeus’ (ang.). nytimes.com, 2016-06-06. [dostęp 2016-06-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-07)].
  2. Peter Shaffer Biography (ang.). imdb.com. [dostęp 2016-06-16].
  3. Dom O'Hanlon: Playwright Peter Shaffer CBE dies at the age of 90 (ang.). londontheatre.co.uk, 2016-06-07. [dostęp 2016-06-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-07)].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Peter Shaffer w bazie Filmweb
 • Transkrypcja i zapis wideo z wywiadu udzielonego dla William Inge Center for the Arts
 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Czarna komedia (ang. Black Comedy) – jednoaktowa farsa brytyjskiego dramatopisarza Petera Shaffera, po raz pierwszy wystawiona w 1965 roku. Jest jedną z najczęściej grywanych komedii na świecie. Została przełożona na kilkadziesiąt języków.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Liverpool – miasto położone na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, ok. 340 km od Londynu, na północnym brzegu estuarium rzeki Mersey. Siedziba hrabstwa Merseyside. Liczy ok. 445 tysięcy mieszkańców.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.081 sek.