• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Peter Seewald

  Przeczytaj także...
  Światłość świata, niem. Licht der Welt – wywiad rzeka przeprowadzony przez niemieckiego dziennikarza i prozaika Petera Seewalda z papieżem Benedyktem XVI latem 2010 i w tym samym roku wydany zarówno w języku niemieckim jak i włoskim.Komunizm (od łac. communis – wspólny, powszechny) – system społeczno-ekonomiczny, w którym nie istnieje własność prywatna środków produkcji, a całość wytworzonych dóbr jest w posiadaniu wspólnoty, której członkowie są równi.
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  Peter Seewald (ur. 10 lipca 1954 w Bochum) − dziennikarz i pisarz niemiecki, biograf papieża Benedykta XVI.

  Do roku 1994 był m.in. pracownikiem gazet: Der Spiegel, Stern i magazynu Süddeutsche Zeitung. Jego książki Salz der Erde ("Sól ziemi") i Gott und die Welt ("Bóg i świat"), napisane wspólnie z kardynałem Josephem Ratzingerem, zostały przetłumaczone na 16 języków świata. Seewald wydał także książki Die Schule der Mönche oraz Grüß Gott. Als ich begann, wieder an Gott zu denken. U progu kariery dziennikarskiej przychylał się ku światopoglądowi komunistycznemu, określając się jako ateista. Po przeprowadzeniu serii wywiadów z kard. Ratzingerem, powrócił wraz z rodziną do wiary katolickiej.

  Süddeutsche Zeitung - to największy dziennik formatu broadsheet w Niemczech, wydawany w Monachium od 1945 roku. Ma charakter liberalny. Nakład gazety sięga 440 tysięcy egzemplarzy.Ateizm – odrzucenie teizmu lub pogląd bądź doktryna głosząca, że bogowie nie istnieją. W najszerszym znaczeniu jest to brak wiary w istnienie boga, bóstw i sił nadprzyrodzonych, jako sprzecznych z rozumem i nienaukowych, oraz negujący potrzebę religii.

  Jest żonaty, ma dwoje dzieci. Mieszka w Monachium.

  Publikacje[]

  Wywiady z Bendyktem XVI[]

 • Sól ziemi. Chrześcijaństwo i Kościół katolicki na przełomie tysiącleci. Kraków: 1997. ISBN 83-7006-583-X.
 • Bóg i świat z kardynałem Josephem Ratzingerem rozmawia Peter Seewald. Kraków: 2001. ISBN 83-240-0107-7.
 • Światłość świata. Kraków: 2011. ISBN 978-83-240-1504-7.
 • Przypisy

  1. Krzysztof Tomasik: Światło w ciemności – Peter Seewald dla KAI przed wizytą Benedykta XVI w Niemczech (wywiad). www.katolickie.media.pl, 2011-09-21. [dostęp 2011-12-15].
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Kardynał (łac. cardinalis – główny, zasadniczy, mocno z czymś związany), formalnie - Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego (łac. Cardinalis Sanctae Romanae Ecclesiae ), potocznie nazywany purpuratem z racji koloru noszonego mucetu – najwyższa po papieżu godność kościelna w Kościele katolickim. Wszyscy kardynałowie razem tworzą Kolegium Kardynałów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Bochum – miasto na prawach powiatu położone w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Arnsberg, w środku Zagłębia Ruhry (niem. Ruhrgebiet). Duży ośrodek przemysłowy: szóste co do wielkości miasto kraju związkowego, znajduje się także w pierwszej dwudziestce największych miast Niemiec. W Bochum znajduje się sześć szkół wyższych, w tym jedna z większych w kraju – Ruhr-Universität z 30 000 studentów. Górnictwo nie stanowi dziś już ważnej roli w życiu miasta – Bochum stało się centrum usług. Mimo to znajdują się tu jeszcze instytucje związane z górnictwem. Do historii przemysłu przeszedł Związek Bochumski, któremu udało się w 1842 r. odlać stal w formach. Pierwszym produktem wykonanym tą metodą były dzwony. To dlatego przed ratuszem miasta znajduje się ważący 15 000 kg dzwon.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Der Spiegel (niem. lustro), największy i najbardziej wpływowy niemiecki tygodnik opinii, o nakładzie ok. 1 miliona egzemplarzy.
  Stern ("gwiazda") - ilustrowany tygodnik ukazujący się w Niemczech. Założony w 1948 roku, obecny nakład to około miliona egzemplarzy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.