• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Peter Pratt

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Eastbourne - miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie East Sussex, nad cieśniną La Manche. Około 92,1 tys. mieszkańców.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Peter William Pratt (ur. 21 marca 1923 w Eastbourne; zm. 11 stycznia 1995 w Londynie) – brytyjski aktor, śpiewak operowy i prezenter radiowy. Najbardziej jest znany dzięki swoim komicznym rolom w operach Gilberta i Sullivana.

  Kariera[]

  W latach młodości Pratt studiował śpiew i był solistą w chórze kościelnym w swojej rodzinnej miejscowości. Już wtedy był zaangażowany w amatorskie towarzystwa teatralne.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Doktor Who (ang. Doctor Who) – brytyjski serial science-fiction, produkowany przez BBC od 1963 roku. Jego twórcami są Sydney Newman, C. E. Webber oraz Donald Wilson. W 1989 roku jego produkcja została zawieszona. Po nieudanej próbie przywrócenia serialu w 1996 roku, którą był pilot w formie filmu telewizyjnego, program ponownie powrócił na antenę dopiero w 2005 roku, dzięki Russellowi T Daviesowi, który był producentem wykonawczym serialu oraz jego naczelnym scenarzystą aż do 2010 roku. Obecnie serial składa się z blisko 800 odcinków, a jego naczelnym producentem wykonawczym jest Steven Moffat.

  W wieku 22 lat, we wrześniu 1945 roku Peter Pratt wstąpił do chóru w kampanii operowej D'Oyly Carte. Od 1947 roku zaczął grywać małe role i uczył się od głównego komika spółki, Martyna Greena. W latach 50. udało mu się wybić się i stać się jednym z podstawowych komików oraz zdobyć uznanie krytyków. W wiosnę 1959 roku aktor zachorował i w maju tego samego roku postanowił opuścić kampanię. Jego ostatni występ w spółce odbył się 30 maja 1959 roku.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.

  Po opuszczeniu spółki D'Oyly Carte, Pratt zwrócił uwagę na pracę w teatrze, telewizji i radiu oraz na koncertowanie, a także kontynuował on pracę z operami Gilberta i Sullivana.

  W 1976 roku wystąpił on w brytyjskim serialu science-fiction produkcji BBC pt. Doktor Who. Zagrał on rolę Mistrza w czteroodcinkowej historii pt. "The Deadly Assassin". Podczas kręcenia Pratt miał zasłoniętą twarz maską, a w głównej mierze używał on głosu.

  Życie osobiste[]

  Peter Pratt podczas pracy w kampanii operowej D'Oyly Carte był w związku małżeńskim z subretką, Joyce Wright. W późniejszym okresie życia poślubił Patiencę Sheffield.

  Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.Gilbert i Sullivan (ang. Gilbert and Sullivan) – określenie używane wobec wspólnej działalności dwóch angielskich artystów epoki wiktoriańskiej: pisarza W.S. Gilberta i kompozytora Arthura Sullivana, którzy w latach 1871-1896 tworzyli razem operetki. Gilbert był autorem librett, Sullivan – muzyki. Do ich najbardziej znanych dzieł należą H.M.S. Pinafore, Piraci z Penzance i Mikado.

  Filmografia[]

  Źródło:

  Filmy[]

  Seriale[]

  Przypisy

  1. Michael Burgess: PETER PRATT (1923 - 1995) (ang.). [dostęp 2015-04-26].
  2. D'Oyly Carte to Lose Mr. Peter Pratt. „The Times”, s. 16, 14 maja 1959 (ang.). 
  3. The Deadly Assassin (ang.). BBC. [dostęp 2015-04-26].
  4. Peter Pratt (1945-59) (ang.). THE D'OYLY CARTE OPERA COMPANY. [dostęp 2015-04-26].
  5. Peter Pratt (ang.). Internet Movie Database (IMDb). [dostęp 2015-04-26].

  Linki zewnętrzne[]

 • Peter Pratt w bazie Internet Movie Database (ang.)
 • Peter Pratt w bazie Filmweb • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.