• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Peter Neururer

  Przeczytaj także...
  Bundesliga (niem. Deutsche Bundesliga) – najwyższa klasa rozgrywkowa w niemieckiej piłce nożnej. Została ona założona przez niemiecki związek piłki nożnej – DFB w dniu 28 lipca 1962 roku w Dortmundzie. Rozgrywki zainaugurowano w sezonie 1963/64, natomiast mistrzem Niemiec pomiędzy sezonami 1902/03 a 1962/63 został oficjalnie zwycięzca meczu finałowego rozgrywek DFB, później Oberligi.FC Gelsenkirchen-Schalke 04 (w skrócie nazywany FC Schalke 04 bądź S04) – niemiecki klub sportowy z siedzibą w mieście Gelsenkirchen, leżącym w zachodniej części kraju w Zagłębiu Ruhry, w kraju związkowym Nadrenia-Westfalia. Klub założony został 4 maja 1904.
  Aachener Turn- und Sportverein Alemannia 1900 – niemiecki klub sportowy z siedzibą w Akwizgranie (Nadrenia Północna-Westfalia). Jego drużyna siatkówki kobiet grała przez jeden sezon w Bundeslidze.

  Peter Neuruer (ur. 26 kwietnia 1955 w Marl) – niemiecki trener piłki nożnej.

  Kariera[]

  Jako, że kariery w profesjonalnej piłce nigdy nie zrobił, kojarzony jest głównie z fachem szkoleniowym. Zanim otrzymał posadę w 2. Bundeslidze, pracował z amatorskimi klubami: TuS Haltern i SC Weitmar. W 1987 roku dostał propozycję pracy w Rot-Weiss Essen u boku Horsta Hrubescha. W styczniu 1988 otrzymał z kolei ofertę z pierwszoligowej Alemanni Achen. Przygoda z tym klubem była wyjątkowo udana, gdyż na finiszu zajął z nim 6. miejsce. Kolejny epizod miał miejsce w FC Schalke 04, gdzie jego zadaniem było przełamanie fatalnej passy bez Bundesligi.

  Verein für Leibesübungen Bochum 1848 – Fußballgemeinschaft – niemiecki klub piłkarski z siedzibą w mieście Bochum w Nadrenii Północnej-Westfalii.Nadrenia Północna-Westfalia (niem. Nordrhein-Westfalen; dolnoniem. Noordrhien-Westfalen; NW; NRW) – kraj związkowy w zachodniej części Niemiec. Stolicą kraju związkowego jest Düsseldorf.

  Neururer przejął klub z Zagłębia Ruhry na przełomie lat 1989 i 1990. Schalke 04 zajmowało wówczas 5. miejsce w tabeli 2. ligi. Pierwsze trzy miesiące pracy w tym klubie były tak dobre, że zespół wzbił się nawet na 2. miejsce. Mimo to, prezydent klubu był daleki od szczęścia i w listopadzie 1990 postanowił zwolnić Neururera z pracy. Na kolejny klub Niemiec nie musiał zbyt długo czekać. Po kilku miesiącach na bezrobociu, zadzwonili do niego przedstawiciele Herthy BSC, grającej wówczas w Bundeslidze. W stolicy poszukiwano następcy dla zwolnionego w marcu 1991 Pala Csernai’a. Peter miał pecha, ponieważ przejął drużynę, która była na szarym końcu tabeli. Ostatecznie Hertha pożegnała się z Bundesligą.

  Pál Csernai (ur. 21 października 1932 w Pilis, zm. 1 września 2013 w Budapeszcie) – węgierski piłkarz i trener piłkarski. Marl - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Münster, w powiecie Recklinghausen. W 2010 liczyło 87 557 mieszkańców.

  Wraz z końcem sezonu, co oczywiste, rozwiązał kontrakt z berlińską Starą Damą i od nowego sezonu prowadził ekipę z południowej części Niemiec – 1. FC Saarbrücken. Właśnie w tym klubie Neururer święcił swoje największe sukcesy. Jego podopieczni wygrali 2. Bundesligę w cuglach i oczywiści uzyskali promocję na najwyższy szczebel. Sezon 1992/93 1. FC Saarbrücken rozpoczynało zatem w 1. Bundeslidze. Niestety był on zupełnie nieudany i drużyna z hukiem wylądowała o klasę niżej, co dla Neururera oznaczało zwolnienie z pracy.

  Rot-Weiss Essen - niemiecki klub piłkarski, grający obecnie w Regionallidze Zachodniej (spadek z 2. Bundesligi), mający siedzibę w mieście Essen, leżącym w Nadrenii Północnej-Westfalii.MSV Duisburg (Meidericher Spielverein Duisburg) – niemiecki klub piłkarski z siedzibą w Duisburgu (Nadrenia Północna-Westfalia).

  Jego kolejnym przystankiem w karierze był Hannover 96, który także do czołowych drużyn nie należał. Neururer, z pomocą Anglika Johna Dallimore’a ustabilizował zespół w ciągu sześciu miesięcy, dzięki czemu zachował status 1-ligowca na kolejny sezon, jednak władze nie przedłużyły z nim kontraktu. Po roku bez pracy, do Neururera zgłosili się działacze 1. FC Köln. ”Koziołki” zwolniły Stefana Poolsa, który doprowadził drużynę do strefy spadkowej. Tym razem, urodzonemu w 1955 roku trenerowi udało się doskonale wywiązać z zadania. Nie dość, że zdołał uchronić drużynę przed relegacją, to zajął z nią jeszcze 12. miejsce, którego większość kibiców sobie nie wyobrażało. W kolejnym sezonie wiodło mu się również całkiem nieźle, ponieważ na mecie rozgrywek zajął 10. miejsce. Sezon 1997/98 nie był już tak kolorowy. Sam początek był rozczarowujący w wykonaniu 1. FC Köln i władze klubu zwolniły Neururera we wrześniu 1997.

  Horst Hrubesch (ur. 17 kwietnia 1951 w Hamm), były niemiecki piłkarz, napastnik i trener piłkarski. Srebrny medalista MŚ 1982.Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.

  Po tym wydarzeniu poszukiwania klubu wcale nie były łatwe. Po dwóch latach bez pracy, w październiku 1999 propozycję złożyło mu Kickers Offenbach. Klub ten mógł jedynie pomarzyć o środku tabeli w 2. Bundeslidze. Los dla trenera okazał się znów brutalny i Kickers wylądowało w Regionallidze Sud. Kolejny sezon rozpoczął z tym samym zespołem, ale po tym, jak nie zdołał wygrać dwóch pierwszych spotkań, prezes wskazał mu drzwi wyjściowe. Następna propozycja pracy przyszła do niego we wrześniu 2000, kiedy to drugoligowy Rot-Weiss Ahlen miał kłopoty. Na szczęście, Neururer okazał się na tyle zaradny, że Ahlen zakończyło rozgrywki na dobrym, 7. miejscu. Przeciętny start w kolejnym sezonie, po raz kolejny oznaczał odejście z klubu. Pomocną dłoń dla szkoleniowca wyciągnęło VfL Bochum.

  Rot-Weiß Ahlen - niemiecki klub piłkarski, grający obecnie w drugiej Bundeslidze, mający siedzibę w mieście Ahlen, leżącym w Nadrenii Północnej-WestfaliiAnglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Klub z Nadrenii Północnej-Westfalii okazał się dla niego najlepszym jak dotąd miejscem pracy. W zaledwie pierwszym swoim sezonie, Neururer wywalczył awans do Bundesligi, zaś w kolejnych dwóch zachował byt ekipie z Bochum. Sielanka dobiegła końca wraz z końcem sezonu 2004/2005, kiedy VfL zostało zdegradowane. W listopadzie 2005 Neururer zastąpił z kolei Ewalda Lienena i zapewnił Hannoverowi ligowy byt. Władze klubu zdecydowały się na przedłużenie kontraktu z tym panem, ale dopiero po 3 porażkach, w których Hannover stracił aż 11 bramek, zdali sobie sprawę, że był to kiepski pomysł.

  Kickers Offenbach to niemiecki klub piłkarski grający w 3. Bundeslidze. Siedzibę ma w mieście Offenbach am Main. Wicemistrz Niemiec w latach 1950 i 1959 oraz zdobywca Pucharu Niemiec w roku 1970.Regionalliga – czwarta w hierarchii liga w systemie rozgrywek piłki nożnej w Niemczech, która składa się z 3 grup. Jest to odpowiednik polskiej III ligi. Pomiędzy 1963 a 1974 Regionalliga była 2. niemiecką ligą piłkarską, później przez 20 lat nie istniała aż w 1994 utworzono ją na nowo jako 3. lige. Od sezonu 2008/2009 jest to 4. liga.

  W 2008 r. objął MSV Duisburg. Zespół ten trenował przez jeden rok.

  Kontrowersje[]

  W czerwcu 2007 Peter Neururer wywołał ogromne kontrowersje, kiedy stwierdził, że w latach 90. rozpowszechniany był doping w niemieckiej piłce. Wśród zamieszanych klubów wymienił Schalke 04, w którym pracował w sezonie 1989/90, jednak klub zdementował te oskarżenia.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Bochum – miasto na prawach powiatu położone w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Arnsberg, w środku Zagłębia Ruhry (niem. Ruhrgebiet). Duży ośrodek przemysłowy: szóste co do wielkości miasto kraju związkowego, znajduje się także w pierwszej dwudziestce największych miast Niemiec. W Bochum znajduje się sześć szkół wyższych, w tym jedna z większych w kraju – Ruhr-Universität z 30 000 studentów. Górnictwo nie stanowi dziś już ważnej roli w życiu miasta – Bochum stało się centrum usług. Mimo to znajdują się tu jeszcze instytucje związane z górnictwem. Do historii przemysłu przeszedł Związek Bochumski, któremu udało się w 1842 r. odlać stal w formach. Pierwszym produktem wykonanym tą metodą były dzwony. To dlatego przed ratuszem miasta znajduje się ważący 15 000 kg dzwon.

  Bibliografia[]

 • Neururer wywołuje kontrowersję (niem.)
 • Profil trenera na weltfussball.de (niem.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.058 sek.