• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Peter Nahlin

  Przeczytaj także...
  Drużynowe mistrzostwa Polski na żużlu – polskie rozgrywki ligowe w sporcie żużlowym, rozgrywane na torach klasycznych, pod patronatem Głównej Komisji Sportu Żużlowego (części Polskiego Związku Motorowego). Pierwsze zawody ligowe odbyły się w 1948 roku. Od tamtego czasu system rozgrywek ulegał wielokrotnym zmianom.Indywidualne mistrzostwa świata juniorów na żużlu (ang. Individual Speedway Junior World Championship) – rozgrywki żużlowe prowadzone corocznie od 1977 roku dla zawodników do 21. roku życia. Prowadzone są przez Międzynarodową Federację Motocyklową.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Peter Nahlin (ur. 1 maja 1968 w Eskilstunie) – szwedzki żużlowiec.

  Kariera żużlowa[]

  W latach 19852003 szesnastokrotnie wystąpił w finałach mistrzostw Szwecji seniorów, zdobywając dwa medale: srebrny (1991) i brązowy (1988). W roku 1988 osiągnął największy sukces w karierze, zdobywając w miejscowości Slaný tytuł Mistrza Świata Juniorów. Dwukrotnie (1991, 1992) zdobył srebrne medale na Drużynowych Mistrzostwach Świata. W latach 1991–1997 występował na torach w Polsce, kolejno w klubach: Apator Toruń (1991), Polonia Piła (1992), Morawski Zielona Góra (1994) i Polonia Bydgoszcz (1997). Jest dwukrotnym medalistą Drużynowych Mistrzostw Polski: złotym (1997) oraz brązowym (1991). W latach 1988–1990 startował w lidze brytyjskiej, reprezentując klub Swindon Robins.

  Lista zawiera wszystkich żużlowców, którzy w startowali w żużlowej Grand Prix od początku jej istnienia (tj. od 1995).Drużynowe mistrzostwa świata na żużlu (ang. Speedway World Team Cup) – cykl zawodów żużlowych organizowanych przez Międzynarodową Federację Motocyklową, wyłaniające najlepszą reprezentację narodową na świecie. Organizowane były w latach 1960–2000, przy czym kilkakrotnie zmieniały swoją formułę, a w latach 1994–1998 połączono je z mistrzostwami świata par. Od 2001 r. rozgrywany jest drużynowy Puchar Świata, jako seria czwórmeczów grupowych, zawody barażowe oraz finał, wyłaniający medalistów.

  W roku 2005 został nominowany (jako rezerwa toru) do startu w Grand Prix Szwecji. Po taśmie Andreasa Jonssona wystąpił w jednym biegu, jednak nie zdobył punktu. W klasyfikacji końcowej zajął 30. miejsce.

  Starty w Grand Prix[]


  Zobacz też[]

 • Uczestnicy Grand Prix na żużlu
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Toruńskie Anioły: Peter Nahlin
 • Z kartek kalendarza: Peter Nahlin
 • Grand Prix IMŚ na żużlu to coroczny cykl turniejów rozgrywany od 1995 roku, prowadzony przez Międzynarodową Federację Motocyklową (FIM). Turnieje te wyłaniają indywidualnego mistrza świata. Cykl ten zastąpił rozgrywane wcześniej finały jednodniowe. W sezonie 2005 15 żużlowców zmaga się o tytuł Mistrza Świata podczas 9 rund.Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorów na Żużlu 1988 – cykl turniejów żużlowych, mających wyłonić medalistów indywidualnych mistrzostw świata juniorów w sezonie 1988.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Grand Prix IMŚ na żużlu to coroczny cykl turniejów rozgrywany od 1995 roku, prowadzony przez Międzynarodową Federację Motocyklową (FIM). Turnieje te wyłaniają indywidualnego mistrza świata. Cykl ten zastąpił rozgrywane wcześniej finały jednodniowe. W sezonie 2005 15 żużlowców zmaga się o tytuł Mistrza Świata podczas 9 rund.
  Brytyjska liga żużlowa – najstarsza i jedna z najsilniejszych lig żużlowych na świecie. Rozgrywki prowadzone są na torach klasycznych. Historia ligi sięga okresu sprzed II wojny światowej, była to pierwsza regularna liga żużlowa na świecie. Jej początek datuje się na rok 1929 kiedy to powstały dwie ligi równoległe Southern League i Northern League. Pierwszymi mistrzami obu lig były drużyny odpowiednio: Stamford Bridge i Leeds. W 1932 powstała na bazie dwóch lig Brytyjska Liga Żużlowa. Obecnie liga dzieli się na dwie profesjonalne klasy rozgrywkowe: Elite League i Premier League National League.
  Klub Żużlowy Victoria Piła – polski klub żużlowy z Piły. Kontynuuję tradycje Polonii Piła, 1-krotnego mistrza Polski.
  Swindon Robins (logo) - żużlowy klub z Blunsdon na południowy zachód od Swindon (Anglia). Zespół dwukrotnie (ostatnio w 1967) zdobył tytuł mistrza Wielkiej Brytanii.
  Sport żużlowy, żużel – wyścigi motocyklowe na torach zbliżonych kształtem do owalu, jedna z dyscyplin sportu motorowego. Na żużlu zawodnicy ścigają się zazwyczaj przez cztery okrążenia, ze startu wspólnego, pokonując tor zawsze w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Wykorzystywane do zawodów żużlowych tory posiadają sypką nawierzchnię, a specjalne motocykle żużlowe nie posiadają skrzyni biegów ani hamulców. Sport ten cieszy się popularnością głównie w Europie, w szczególności w Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji, Rosji i Polsce.
  Klub Sportowy Toruń Unibax S.A. – polski klub sportowy z Torunia. Aktualnie posiada jedynie sekcję żużlową, która 4-krotnie zdobywała mistrzostwo Polski.
  Slaný (Królewskie miasto Slany – Královské město Slaný;niem. Schlan) – miasto w Czechach, w kraju środkowoczeskim. Nazwa miejscowości wywodzi się od pokładów soli, które znaleziono na tym terenie. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 3512 ha, a liczba jego mieszkańców 15 070 osób.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.