• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Peter Murphy  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Gothic rock (lub gotycki rock) – gatunek w muzyce rockowej charakteryzujący się melodyjnymi, zazwyczaj prostymi utworami utrzymanymi w molowej tonacji, w niektórych przypadkach sięgający do muzyki operowej, depresyjnym klimatem, tekstami o treści egzystencjalnej, często nawiązującymi do legend, mitologii germańskiej i słowiańskiej, powieści i filmów grozy. Pokrewne mu są takie gatunki jak cold wave, dark wave, post punk, neofolk a także rock progresywny czy industrial i noise. Nazwa gatunku pochodzi od powieści gotyckiej XIX wieku, a pośrednio od średniowiecznego stylu gotyckiego w architekturze.Burning from the Inside – czwarty album studyjny angielskiej grupy rockowej Bauhaus, wydany w 1983 roku z numerem katalogowym BEGA 45 nakładem Beggars Banquet Records.

  Peter John Joseph Murphy (ur. 11 lipca 1957 w Northampton) – brytyjski wokalista, najbardziej znany jako wokalista zespołu Bauhaus. Po jego rozwiązaniu zajął się twórczością solową. Spośród nagranych przez niego albumów największą popularność zdobyły Love Hysteria oraz Deep.

  Peter Murphy określany jest jako „ojciec chrzestny rocka gotyckiego”.

  Love and Rockets – amerykańska seria komiksowa autorstwa braci Gilberta Hernandeza i Jaimego Hernandeza (w poczatkach serii pracował nad nią także Mario Hernandez), określalnych czasem w duecie jako Los Bros Hernandez. Pozycja uważana jest za pierwszego reprezentanta alternatywnej rewolucji w komiksie w latach 80-tych.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W latach 1977-1983 Murphy był wokalistą prezentującego rock gotycki zespołu Bauhaus. Jako jego frontman przyczynił się do powstania charakterystycznego gotyckiego wizerunku grupy. Jego sposób ubierania się i zachowanie na koncertach miały wywoływać poczucie grozy u publiczności. Służyły temu: czarny ubiór, odpowiednie oświetlenie (np. pojedynczy silny reflektor, oświetlający wokalistę od dołu), odgrywanie scen nawiązujących do tekstów utworów, ekspresyjna mimika.

  Ninth – dziewiąty album studyjny grupy the GazettE. Został wydany 13 lipca 2018 roku nakładem Sony Music Entertainment w Japonii, zaś dwa dni później – przez JPU Records na terenie Europy. Wydawnictwo uzyskało pozytywne opinie, zarówno krytyków jak i fanów. Wydanie cyfrowe na iTunes osiągnęło 1. miejsce na liście najczęściej kupowanych płyt na Białorusi, w Finlandii, Francji, na Węgrzech, w Polsce, Turcji i Szwecji, a także uplasowało się w pierwszej dziesiątce w Bułgarii, Niemczech, Łotwie, Holandii, Portugalii, Rosji, Słowacji, Hiszpanii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Utrzymane jest w stylistyce rocka, metalu alternatywnego, industrial metalu, hard rocka i metalcore. Płytę promował singiel „Falling”. Mask – drugi album grupy muzycznej Bauhaus, wydany w 1981 roku przez wytwórnię Beggars Banquet Records. Okładka została zaprojektowana przez gitarzystę zespołu Daniela Asha.

  Po rozpadzie Bauhausu, spowodowanym tarciami wewnątrz zespołu (Murphy chciał pozostać postacią dominującą, charyzmatycznym liderem, przyćmiewającym swoim blaskiem pozostałych muzyków, co nie do końca odpowiadało ich ambicjom) zajął się współpracą z Mickiem Karnem, basistą zespołu Japan. Tworzony przez nich projekt Dali's Car nagrał tylko jedną płytę, która okazała się komercyjnym fiaskiem, po czym szybko zakończył działalność. Muzyka, która znalazła się na krążku The Waking Hour, była eksperymentalną odmianą elektronicznej muzyki pop, połączonej z mrocznym wokalem Murphy'ego.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Japan - brytyjski zespół rockowy, zaliczany do nurtu new romantic. Istniał w latach 1974-1984. W 1991 reaktywowany na krótko jako Rain Tree Crow. (w składzie zabrakło Deana).

  Pojawiające się w 1985 ze strony pozostałych członków Bauhausu propozycje reaktywacji zespołu zostały przez Murphy'ego stanowczo odrzucone. W rezultacie utworzyli oni zespół Love and Rockets, a Murphy zaczął nagrywać płyty solowe.

  Początkowo na swoich płytach Murphy zaproponował muzykę dość różnorodną, lecz przez to niespójną, od gotyckich kompozycji, przypominających czasy Bauhaus, przez zwykły rock, po lżejszą muzykę pop. Dopiero na Love Hysteria przedstawił bardziej dopracowany materiał. Cały album przepełniony był specyficzną atmosferą tajemniczości i metafizycznej poetyki. W tekstach sięgnął po tematy filozoficzne, a nawet teologiczne. Największą popularnością cieszył się kolejny album, Deep. Muzycznie był on znacznie bardziej dynamiczny od poprzedniego. W późniejszych latach Murphy nie potrafił już osiągnąć tak dobrych rezultatów. Na Holy Smoke i Cascade skierował bardziej się w stronę muzyki pop.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 1992 przeniósł się wraz z rodziną do Turcji, gdzie nadal mieszka i tworzy. Jego żona, Beyham, jest dyrektorem artystycznym tureckiego Zespołu Tańca Współczesnego. Wyrazem fascynacji Murphy'ego kulturą bliskiego wschodu jest wydana w roku 2002 płyta Dust zawierająca muzykę opartą na tureckich motywach muzycznych i tradycyjnym instrumentarium.

  Bauhaus – brytyjski zespół rockowy, jeden z pionierów stylu rock gotycki, a także charakterystycznego dla tej odmiany rocka wizerunku scenicznego. W swojej twórczości grupa czerpała z tradycji glam rocka, wzbogaconego punkrockową dynamiką. Do fascynacji muzyką Bauhaus przyznaje się wielu obecnie znanych artystów, m.in. zespół Interpol.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W 1998 Murphy wziął udział w The Resurrection Tour – serii koncertów zorganizowanych z okazji 20-lecia powstania zespołu Bauhaus, reaktywowanego specjalnie na tą okazję.

  W 2004 ukazała się płyta Murphy'ego Unshattered, osadzona w stylistyce pop. W latach 2005–2006 został ponownie reaktywowany zespół Bauhaus. W czerwcu 2014 ukazał się album zatytułowany Lion.

  Mick Karn właściwie Andonis Michaelides (ur. 24 lipca 1958 w Nikozji – zm. 4 stycznia 2011 w Londynie) - angielski muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista. Karn znany jest przede wszystkim z występów w formacji Japan w latach 1974-1982.The Sky’s Gone Out – trzeci album studyjny angielskiej grupy rockowej Bauhaus, wydany w 1982 roku z numerem katalogowym BEGA 42 nakładem Beggars Banquet Records.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Go Away White – piąty album studyjny angielskiej grupy rockowej Bauhaus, wydany w 2008 roku nakładem Bauhaus Music (świat) i Cooking Vinyl (Wielka Brytania).
  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).
  Northampton – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, ośrodek administracyjny hrabstwa Northamptonshire. Położone 108 km na północ od Londynu, nad rzeką Nene. Populacja dystryktu Northampton wynosi 200 100, zaś samej metropolii - 189 474. Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym regionu East Midlands.
  Telewizja Polska S.A. (oficjalny skrót TVP S.A.) – spółka akcyjna Skarbu Państwa, jedyny publiczny nadawca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawca kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale oraz TVP Rozrywka i TVP Regionalna. Nadaje w systemie cyfrowym, przy użyciu cyfrowego multipleksu DVB-T (MUX-3), który pokrywa zasięgiem cały kraj, po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku. Jako jedyna telewizja z 3 największych nadawców w Polsce nie posiada własnej satelitarnej platformy cyfrowej.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Rodzice chrzestni (łac. patrini) – mężczyzna i kobieta przedstawiający do sakramentu chrztu osobę chrzczoną. Biorą także na siebie troskę o nią i poręczają za jej wychowanie w duchu religii, którą przyjmuje.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.