Peter Leibing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Peter Leibingniemiecki fotograf, autor słynnego zdjęcia z 1961 roku przedstawiającego wschodnioniemieckiego żołnierza Conrada Schumanna przeskakującego przez granicę do Berlina Zachodniego dwa dni po ustanowieniu Muru Berlińskiego.

Exakta to marka jednoobiektywowych lustrzanek produkowanych przez niemiecką fabrykę Ihagee w Dreźnie, pierwszych aparatów tego typu wprowadzonych do seryjnej produkcji. Wczesne Exakty niekiedy były spotykana pod nazwą Exacta.Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.

15 sierpnia 1961 Leibing był początkującym fotoreporterem pracującym dla agencji fotograficznej Contiepress z Hamburga. Leibing przyjechał do miasta niecałą dobę wcześniej i dostał poufną informację od policjanta, że jeden ze wschodnioniemieckich strażników zdaje się wahać i może próbować ucieczki przez właśnie ustanowiony mur będący wtedy niską zaporą z drutu kolczastego. Leibing godzinę przyglądał się strażnikowi obserwując jego rozterkę i już wtedy był pewny, że tamten zaryzykuje ucieczkę. Gdy tłum gromadzący się po zachodniej stronie zaczął zachęcać żołnierza okrzykami Komm rüber! (Przechodź!), ten w końcu się zdecydował i skoczył. Leibing zdążył wykonać jedno zdjęcie swoim nieautomatycznym aparatem fotograficznym marki Exakta. Jak wspominał, w tym momencie przydało się doświadczenie zdobyte przy fotografowaniu konkursów skoków konnych w Hamburgu. Fotografia pojawiła się na okładce Bilda i następnie obiegła świat, stając się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon zimnej wojny. Zdobyła nagrodę Overseas Press Club za najlepszą fotografię do gazety dziennej 1961 roku. Peter Leibing tego dnia wykonał jeszcze kilka fotografii Conrada Schumanna, między innymi gdy ten, już bez broni i w rozpiętym mundurze wychodził z samochodu policyjnego, którym zabrano go po ucieczce.

Berlin Zachodni (niem. West-Berlin, Berlin-West, Westberlin) – zachodnia część Berlina w latach 1949-1990, na którą składały się sektory okupowane przez aliantów zachodnich, od północy: francuski, brytyjski i amerykański – łącznie stanowiły one enklawę na terytorium NRD zarządzaną przez aliantów zachodnich.Drut kolczasty – liniowy element konstrukcyjny zapór (zasieków przeciwpiechotnych) i ogrodzeń (płotów). Wykonywany jest w postaci dwóch (rzadziej trzech) skręconych spiralnie drutów stalowych (nośnych, właściwych). Na nich w odstępach nawinięte są w sposób uniemożliwiający przesuwanie wzdłuż i obracanie wokół drutu nośnego, krótkie odcinki drutu (zwoje) o wystających, ostro ściętych końcach długości kilkunastu milimetrów. Właściwości drutu kolczastego opisują: grubość drutów nośnych, odległość pomiędzy zwojami kolców i liczba wystających końców w zwoju (2 lub 4).

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Dan Perkes: Moments in Time: 50 Years of Associated Press News Photos. Hal Buell, Norm Goldstein. Gallery Books, s. 56. ISBN 0-917360-07-9.
 2. OPC Awards, 1961 Award Winners. Overseas Press Club, 1961. [dostęp 2008-02-25].
 • Frederick C. Taylor: The Berlin Wall: A World Divided, 1961-1989. HarperCollins, s. 240-241. ISBN 978-0-06-078613-7.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Peter Leibing i jego słynna fotografia (ang.)
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Mur berliński (niem. Berliner Mauer) – system umocnień o długości ok. 156 km (betonowy mur, okopy, zapory drutowe, miny). Zwany był również eufemistycznie w języku propagandy NRD – antyfaszystowskim wałem ochronnym (antifaschistischer Schutzwall), od 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989 oddzielał Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Hans Conrad Schumann (ur. 28 marca 1942 w Leutewitz koło Riesa, zm. 20 czerwca 1998 w Oberemmendorf koło Ingolstadt) – jeden z najbardziej znanych uciekinierów z Niemiec Wschodnich po ustanowieniu muru berlińskiego, uwieczniony na słynnej fotografii Petera Leibinga.
  Fotografia (gr. φως, phōs, D. phōtós – światło; gráphō – piszę, graphein – rysować, pisać; rysowanie za pomocą światła) – zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie zakłada wykorzystanie układu optycznego, choć nie jest to konieczne – fotografia otworkowa, rayografia.
  Aparat fotograficzny, potocznie aparat – urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura.
  Skoki przez przeszkody – olimpijska konkurencja jeździectwa, jedna z siedmiu wspieranych przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). W konkurencji tej, koń i jeździec pokonują przeszkody ustawione na torze zwanym parkurem z jak najmniejszą liczbą błędów.
  15 sierpnia jest 227. (w latach przestępnych 228.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 138 dni.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama