• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Peter Frederick Strawson

  Przeczytaj także...
  23 listopada jest 327. (w latach przestępnych 328.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 38 dni. Stanford Encyclopedia of Philosophy (SEP) jest ogólnie dostępną encyklopedią internetową filozofii opracowaną przez Stanford University. Każde hasło jest opracowane przez eksperta z danej dziedziny. Są wśród nich profesorzy z 65 ośrodków akademickich z całego świata. Autorzy zgodzili się na publikację on-line, ale zachowali prawa autorskie do poszczególnych artykułów. SEP ma 1260 haseł (stan na 20 stycznia 2011). Mimo, że jest to encyklopedia internetowa, zachowano standardy typowe dla tradycyjnych akademickich opracowań, aby zapewnić jakość publikacji (autorzy-specjaliści, recenzje wewnętrzne).
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Peter Frederick Strawson (ur. 23 listopada 1919 w Londynie, zm. 13 lutego 2006 w Oksfordzie) – brytyjski filozof współczesny, reprezentant tradycji brytyjskiej filozofii analitycznej, profesor oksfordzki.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się i wychował w Londynie w rodzinie dwojga nauczycieli. W latach 1937-1940 studiował w oksfordzkim St John’s College filozofię, ekonomię i politologię. Od 1940 do 1946 roku służył w brytyjskiej armii dochodząc do stopnia kapitana. Będąc jeszcze w wojsku w 1945 roku poślubił Grace Hall Martin, z którą doczekał się czworga dzieci. W 1946 roku P.F. Strawson został zatrudniony na stanowisku asystenta w University College of North Wales w Bangor, a w następnym roku przeniósł się na Uniwersytet Oksfordzki już jako wykładowca. Od 1960 r. jest członkiem Akademii Brytyjskiej. W 1968 roku objął katedrę filozofii na Uniwersytecie Oksfordzkim, z tytułem Waynflete Chair of Metaphysical Philosophy. W 1977 r. otrzymał tytuł szlachecki. Dziesięc lat później przeszedł na emeryturę. Zmarł 13 lutego 2006 roku w Oksfordzie.

  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Immanuel Kant (ur. 22 kwietnia 1724 w Królewcu, zm. 12 lutego 1804 tamże) – niemiecki filozof oświeceniowy, profesor logiki i metafizyki na Uniwersytecie Królewieckim.

  Strawson stał się znany po publikacji artykułu z 1950 r. On referring gdzie skrytykował teorię deskrypcji Russella. Do jego głównych dzieł można zaliczyć: Individuals: An Essay in Descriptive Metaphysics (1959). Jego badania koncentrowały się głównie wokół metafizyki uprawianej z pozycji filozofii analitycznej i namysłu nad językiem potocznym. To jemu w dużej mierze współczesna filozofia analityczna zawdzięcza rehabilitację metafizyki jako dyscypliny filozoficznej. Takie znaczenia ma jego głośna Indywidua.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Strawson zajmował się również, dość szeroko, komentowaniem krytycznej filozofii Kanta (rok 1966).

  Dzieła[ | edytuj kod]

 • Introduction to Logical Theory (1952)
 • In Defence of a Dogma (1956)
 • Individuals. An essay in descriptive metaphysics (1959)
 • The Bounds of Sense. An essay on Kant's "Critique of Pure Reason" (1966)
 • Logico-Linguistic Papers (1971)
 • Freedom and Resentment (1974)
 • Subject and Predicate in Logic and Grammar (1974)
 • Skepticism and Naturalism (1985)
 • Analyse et métaphysique (1985)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Paul Snowdon, Peter Frederick Strawson, [w:] Stanford Encyclopedia of Philosophy [online], CSLI, Stanford University, 16 września 2009, ISSN 1095-5054 [dostęp 2018-01-16] (ang.).
 • Dziobkowski, Bogdan, W stulecie urodzin Petera Strawsona, [w:] Przegląd Filozoficzny. Nowa Seria nr4/2019, ISSN 1230-1493.
 • Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bertrand Arthur William Russell, 3. hrabia Russell (ur. 18 maja 1872 roku w Ravenscroft (Monmouthshire), zm. 2 lutego 1970 roku w Penrhyndeudraeth, Walia) – brytyjski filozof, logik, matematyk, działacz społeczny i eseista. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1950. Zainicjował w 1954 roku kampanię pokojową Pugwash.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.