• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Peter Finch

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.
  Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.

  Peter Finch (ur. 28 września 1916 w Londynie, zm. 14 stycznia 1977 w Los Angeles) – angielski aktor teatralny i filmowy.

  Urodził się jako Frederick George Peter Ingle-Finch w Londynie w Wielkiej Brytanii. W dzieciństwie mieszkał we Francji, Indiach i Australii. Dorastał w Sydney.

  Karierę teatralną rozpoczął w 1935. Pracował również w radiu, przed kamerą zadebiutował w 1938 w filmie Tata i Dave przybyli do miasta (ang. Dad and Dave Come to Town). Jego pierwszym brytyjskim filmem był Eureka Stockade (1949). Związany był z zespołem teatralnym Laurence Oliviera. Hollywoodzki debiut miał miejsce w 1950 w filmie A Town Like Alice.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Ta przeklęta niedziela (ang. Sunday Bloody Sunday) – brytyjski dramat filmowy w reżyserii Johna Schlesingera z 1971 r.

  Zmarł pięć dni po premierze swojego ostatniego filmu Atak na Entebbe (Raid On Entebbe) w którym wcielił się w postać Icchaka Rabina. Pośmiertnie przyznano mu Nagrodę Akademii (Oscar) dla najlepszego aktora w 1977 za rolę w filmie Sieć (ang. Network, 1976). Otrzymał również pięć nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Wiele źródeł podaje, że jego prawdziwe nazwisko brzmiało William Mitchel, nie jest to jednak prawdą. Informacja ta ma związek z jego aresztowaniem w Rzymie z powodu pijaństwa; w celu ochrony swojej reputacji zawodowej podał fałszywe dane. Stało się to powodem późniejszych przypuszczeń, że jest to jego prawdziwe nazwisko.

  Laurence Kerr Olivier, Baron Olivier (ur. 22 maja 1907 w Dorking, hrabstwo Surrey, zm. 11 lipca 1989 w Steyning, hrabstwo West Sussex) – angielski aktor, zdobył światową sławę dzięki rolom bohaterów szekspirowskich w teatrze i filmie, reżyser teatralny, producent.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Filmografia[]

 • 1938 Tata i Dave przybyli do miasta (Dad and Dave Come to Town)
 • 1939 Mr. Chedworth Steps Out
 • 1941 The Power and the Glory
 • 1944 Szczury Tobruku (The Rats of Tobruk), Czerwone niebo o poranku (Red Sky at Morning)
 • 1946 Syn się narodził (A Son Is Born)
 • 1949 Train of Events, Eureka Stockade
 • 1950 The Miniver Story, Drewniany koń (The Wooden Horse)
 • 1952 Historia Robin Hooda i jego wesołej kompanii (The Story of Robin Hood and His Merrie Men)
 • 1953 The Heart of the Matter, Historia Gilberta i Sullivana (The Story of Gilbert and Sullivan)
 • 1954 Ojciec Brown (Father Brown), Elephant Walk
 • 1955 Josephine and Men, Make Me an Offer, Passage Home, Simon and Laura, The Dark Avenger
 • 1956 The Battle of the River Plate, A Town Like Alice
 • 1957 Windom's Way, Robbery Under Arms, The Shiralee
 • 1959 Historia zakonnicy, Operation Amsterdam
 • 1960 Proces Oskara Wilde’a (The Trials of Oscar Wilde), Porwany (Kidnapped)
 • 1961 No Love for Johnn, The Sins of Rachel Cade
 • 1963 In the Cool of the Day
 • 1964 Pierwszy człowiek na Księżycu (First Men in the Moon), Dziewczyna z zielonymi oczami (Girl with Green Eyes), Zjadacz dyń (The Pumpkin Eater)
 • 1965 The Flight of the Phoenix
 • 1966 10:30 P.M. Summer, Judith
 • 1967 Z dala od zgiełku (Far from the Madding Crowd)
 • 1968 The Legend of Lylah Clare
 • 1971 Ta przeklęta niedziela (Sunday, Bloody Sunday), Krasnaya palatka
 • 1972 Coś do ukrycia (Something to Hide)
 • 1973 Anglia stworzyła mnie (England Made Me), A Bequest to the Nation, Lost Horizon
 • 1974 Abdykacja (The Abdication)
 • 1976 Sieć (Network)
 • 1977 Atak na Entebbe (Raid On Entebbe)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Peter Finch w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Peter Finch w bazie filmweb.pl
 • Peter Finch w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Zjadacz dyń (oryg. The Pumpkin Eater) - dramat brytyjski z 1964 roku w reżyserii Jacka Claytona. Film jest adaptacją opowiadania Penelope Mortimer.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Historia zakonnicy – amerykański film dramatyczny z 1959 roku w reżyserii Freda Zinnemanna z Audrey Hepburn w roli głównej.
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.
  Aktor (łac. agere – działać) – osoba odgrywająca za pomocą szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych rolę w teatrze lub w filmie. Od zwykłego człowieka odróżnia go ze strony samego aktora świadomość gry, ze strony widzów – szczególny sposób traktowania osoby jako aktora. Wobec widza istnieje na sposób dwoisty, jako odtwarzana postać, w którą się tymczasowo wciela, i zarazem jako żywy człowiek, posiadający własną rzeczywistą tożsamość i biografię.
  Teatr – rodzaj sztuki widowiskowej, w której aktor lub grupa aktorów na żywo daje przedstawienie dla zgromadzonej publiczności. Terminem teatr określa się też sam spektakl teatralny lub też budynek, w którym jest grany.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.