• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Peter Dutton

  Przeczytaj także...
  Anthony John Abbott (ur. 4 listopada 1957 w Londynie, znany jako Tony Abbott) - australijski polityk, członek Liberalnej Partii Australii (LPA), od 1 grudnia 2009 lider tej partii. Od 18 września 2013 premier federalny Australii, wcześniej w latach 2003-2007 minister zdrowia i osób starszych w gabinecie Johna Howarda, zaś w latach 2009-2013 federalny lider opozycji.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Brisbane (wym. [ˈbrɪzbən]) – miasto w Australii, stolica stanu Queensland, położone nad Oceanem Spokojnym u ujścia rzeki Brisbane. Jest trzecim co do wielkości miastem Australii z liczbą ludności wynoszącą 2,5 mln mieszkańców, mieszka w nim ok. 10% populacji państwa. Wraz z miastami satelickimi Gold Coast, Sunshine Coast i kilkoma sąsiadującymi powiatami tworzy region i aglomerację South East Queensland zamieszkiwaną przez 3,5 mln osób. Miasto leży w strefie klimatu subtropikalnego, z całorocznym okresem z letnimi temperaturami, temperatury w dzień wahają się od 21 °C w lipcu do około 30 °C w styczniu.

  Peter Craig Dutton (ur. 18 listopada 1970 w Brisbane) – australijski polityk, na szczeblu stanowym będący członkiem Liberal National Party of Queensland (LNP), zaś na szczeblu federalnym należący do Liberalnej Partii Australii (LPA). Od 2001 poseł do Izby Reprezentantów. W latach 2013–2014 minister zdrowia i jednocześnie minister sportu, zaś od grudnia 2014 minister imigracji i ochrony granic.

  Liberal National Party of Queensland (Liberalno-Narodowa Partia Queensland, LNP) - australijska partia polityczna działająca wyłącznie w stanie Queensland. Powstała w lipcu 2008 w wyniku połączenia tamtejszych struktur Liberalnej Partii Australii i Narodowej Partii Australii.Malcolm Bryant Turnbull (ur. 24 października 1954), australijski polityk i prawnik, lider opozycji i lider Liberalnej Partii Australii od 16 września 2008 do 1 grudnia 2009. Minister środowiska i zasobów wodnych w 2007.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Kariera zawodowa[ | edytuj kod]

  Przez pierwsze lata swojej pracy zawodowej Dutton służył w policji stanowej Queensland, zajmując się przede wszystkim przestępczością narkotykową i na tle seksualnym. Po odejściu ze służby ukończył studia licencjackie w zakresie biznesu na Queensland University of Technology i zajął się pracą na własny rachunek.

  Izba Reprezentantów Australii (Australian House of Representatives) - izba niższa Parlamentu Australii, składająca się ze 150 członków wybieranych na trzyletnią kadencję. Deputowani wybierani są w jednomandatowych okręgach wyborczych z zastosowaniem ordynacji preferencyjnej (tzw. proporcjonalnego wyboru przedstawiciela).Liberalna Partia Australii (Liberal Party of Australia) to australijska partia polityczna założona w 1945, która od momentu swojego powstania zdominowała centro-prawicową scenę polityczną w Australii, konkurując z centro-lewicową Partią Pracy. Praktycznie od momentu założenia pozostaje w stałej koalicji z Australijską Partią Narodową.

  Kariera polityczna[ | edytuj kod]

  W 2001 po raz pierwszy został wybrany do parlamentu federalnego jako kandydat LPA w okręgu wyborczym Dickson. W 2008 stanowe struktury LPA i Narodowej Partii Australii (NPA) połączyły się w Queensland w jedno ugrupowanie - LNP. Członkowie tej partii na szczeblu federalnym nie tworzą jednak własnej frakcji, lecz przyłączają się do klubów LPA lub NPA. W latach 2004-2007 należał do szerokiego składu (poniżej szczebla gabinetu) rządu premiera Johna Howarda, gdzie najpierw był wiceministrem zatrudnienia, a następnie wiceministrem skarbu (co w australijskim systemie politycznym odpowiada polskiemu wiceministrowi finansów). W 2007 wraz z całą swoją partią przeszedł do opozycji.

  Queensland (QLD) – jeden z sześciu stanów Związku Australijskiego, położony w północno-wschodniej części kraju.National Party of Australia (Narodowa Partia Australii, dawniej Country Party) - australijska partia agrarystyczna założona w styczniu 1920. Oryginalnie nazywała się "Country Party", w 1975 nazwa została zmieniona na "National Country Party", a obecna nazwa została przyjęta w 1982. Od lat 40. w stałej koalicji z Partią Liberalną tworząc tzw. Koalicję.

  W 2008 był jedynym posłem LPA, który wstrzymał się od głosu w sprawie uchwały parlamentu wyrażającej przeprosiny dla tzw. skradzionych pokoleń (cała reszta jego partii głosowała za uchwałą). Po powrocie Koalicji do władzy w 2013 wszedł do gabinetu jako minister zdrowia i jednocześnie minister sportu. W czasie rekonstrukcji rządu w grudniu 2014 premier Tony Abbott przeniósł go na urząd ministra imigracji i ochrony granic. Zachował to stanowisko również w kolejnym gabinecie, utworzonym przez Malcolma Turnbulla.

  Okręg wyborczy Dickson (ang. Division of Dickson) – jednomandatowy okręg wyborczy do Izby Reprezentantów Australii, położony na północno-zachodnich przedmieściach Brisbane. Pierwsze wybory odbyły się w nim w 1993 roku, jego patronem jest pierwszy federalny minister obrony Australii i zarazem były premier Queensland James Dickson.Queensland University of Technology - australijska państwowa uczelnia wyższa z siedzibą w Brisbane. Kształci ok. 40 tysięcy studentów, co daje jej pozycję największej pod względem liczebnym instytucji szkolnictwa wyższego w stanie Queensland. Uczelnia powstała w 1908 roku pod nazwą Central Technical College. W 1965 uzyskała status uniwersytetu i obecną nazwę. Zatrudnia ok. 2200 pracowników naukowych. Zasadniczo priorytetem jej działalności naukowo-dydaktycznej są nauki techniczne i ścisłe, jednak oferuje również kierunki studiów spoza tych dziedzin.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. ABOUT PETER DUTTON (ang.). peterdutton.com.au. [dostęp 2015-06-08].
  2. Hon Peter Dutton MP (ang.). Parliament of Australia. [dostęp 2015-06-08].
  3. Misha Schubert: To some he's the messiah, to others a duplicitous polly (ang.). The Age. [dostęp 2015-06-08].
  Koalicja (the Coalition) - blok partii centroprawicowych działających w Australii, współpracujących ze sobą bardzo blisko zarówno w czasie sprawowania władzy (tworzą wówczas stałą koalicję rządową), jak i pozostając w opozycji. Najsilniejszą spośród nich jest Liberalna Partia Australii.Skradzione pokolenia (ang. Stolen Generations) – powszechnie używana nazwa na określenie dzieci Aborygenów, które w latach 1900-1970 zostały przez władze australijskie odseparowane od swoich rodzin w ramach przymusowej asymilacji. Niektóre dzieci zabierane były rodzicom bez ich zgody, w innych przypadkach rodzice zgadzali się na tę praktykę. Część dzieci była wychowywana w internatach, część była adoptowana przez białe rodziny.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.