Peter Carey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Peter Philip Carey (ur. 7 maja 1943 w Bacchus Marsh w stanie Wiktoria) – australijski pisarz, dwukrotny laureat Nagrody Bookera. Na jego twórczość oprócz powieści składają się również opowiadania i książki dla dzieci. W swojej twórczości eksploruje kolonialną przeszłość Australii. Laureat Nagrody im. Miles Franklin za utwory: Święty spokój (1981), Oskar i Lucynda (1989) oraz Jack Maggs (1998).

Prószyński i S-ka to polskie wydawnictwo prasowe i książkowe, działające w latach 1990-2008, oraz nazwa handlowa, pod którą od początku 2009 ukazują się książki wydawane przez wydawnictwo Prószyński Media.Nagroda im. Miles Franklin (ang. Miles Franklin Award) – australijska nagroda literacka przyznawana dorocznie za „powieść o najwyższych walorach, ukazującą życie w Australii we wszelkich przejawach”. Ustanowiono ją w 1957 z woli pisarki Miles Franklin. W 2011 wartość nagrody wyniosła 50 tys. dolarów australijskich.

Wybrana twórczość[ | edytuj kod]

 • The Fat Man in History (1974) – opowiadania, wyd. pol. Rola grubasa w historii, Spółdzielnia Wydawnicza 1986, tłum. Anna Wiśniewska-Walczyk
 • War Crimes (1979) – opowiadania
 • Bliss (1981) – wyd. pol. Święty spokój, Czytelnik 1990, tłum. Jolanta Kozak
 • Jack Maggs (1997) – wyd. pol. Prószyński i S-ka 2003, tłum. Wojciech M. Próchniewicz
 • Oscar and Lucinda (1988) – wyd. pol. Oskar i Lucynda, Prószyński i S-ka 2000, tłum. Wacław Sadkowski
 • The Big Bazoohley: A Story for Children (1995)
 • True History of The Kelly Gang (2000) – wyd. pol. Prawdziwa historia Neda Kelly’ego, Prószyński i S-ka 2000, tłum. Magdalena Gawlik-Małkowska
 • 30 Days in Sydney: A Wildly Distorted Account (2001)
 • My Life As a Fake (2003) – wyd. pol. Historia pewnej mistyfikacji, Wydawnictwo Muza 2004, tłum. Bogumiła Nawrot
 • Theft: A Love Story (2006) – wyd. pol. Złodziejstwo czyli historia miłosna, Bellona 2006, tłum. Maja Kittel
 • His Illegal Self (2008) – wyd. pol. Nielegalne dzieciństwo, Wydawnictwo Muza 2009, tłum. Elżbieta McIver
 • Parrot and Olivier in America (2010) – wyd. pol. Parrot i Olivier w Ameryce, Świat Książki 2011, tłum. Magdalena Słysz
 • The Chemistry of Tears (2012) – wyd. pol. Chemia łez, Wielka Litera 2013, tłum. Edyta Basiak
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona poświęcona pisarzowi
 • Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik” - wydawnictwo o profilu humanistyczno-literackim założone z inicjatywy Jerzego Borejszy w 1944 w Lublinie.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Warto wiedzieć że... beta

  Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Bellona – dom wydawniczy, specjalizujący się w literaturze historycznej oraz militarnej. W jego ofercie znajdują się także kryminały, powieści historyczne i fantastyczne, oraz albumy, kalendarze, bajki i inna literatura dziecięca i wszelkiego rodzaju poradniki pomocne w życiu codziennym.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama