• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Peter Baumann - muzyk

  Przeczytaj także...
  New age – gatunek muzyczny luźno nawiązujący do ruchu New Age. Spory odsetek utworów new age stanowią kompozycje instrumentalne i elektroniczne, aczkolwiek częste są także aranżacje wokalne. Enya, która uzyskała nagrodę Grammy za swoją muzykę new age, śpiewa w wielu językach, włącznie z łaciną, aczkolwiek sama artystka twierdzi, iż nie ma żadnego związku pomiędzy nią, a new age. Podobnie jest z grupą muzyczną Enigma, która twierdzi, iż nie ma z new age nic wspólnego, choć jej utwory mogą być mylnie z tym kierunkiem kojarzone. Medwyn Goodall, nie tak szeroko znany, polega głównie na efektach elektronicznych, chociaż używa także gitary akustycznej.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Peter Baumann (ur. 29 stycznia 1953 w Berlinie) – niemiecki muzyk uprawiający rockową odmianę muzyki elektronicznej.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Uzyskał klasyczne wykształcenie muzyczne. W wieku 14 lat założył swój pierwszy zespół i przez następne lata przewinął się przez sporą liczbę lokalnych grup rockowych.

  W 1971 został członkiem awangardowego zespołu Tangerine Dream i pozostał w nim przez siedem lat, w okresie największych sukcesów artystycznych tego elektronicznego tria. Jeszcze będąc członkiem grupy, nagrał swój pierwszy, dobrze przyjęty album Romance '76. Muzyka zawarta na tej płycie była stylistycznie zbliżona do wydanego niedługo później, przełomowego albumu Tangerine Dream Stratosfear. Nasunęło to przypuszczenie, że Bauman wysuwa się w grupie na pozycję lidera. Wkrótce potem opuszcza on jednak grupę, by poświęcić się karierze solowej.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.

  W początku lat osiemdziesiątych całkowicie poświęcił się działalności producenta muzycznego, zakładając własne przedsiębiorstwo płytowe Private Music, zajmujące się promowaniem muzyki new age. Jedną z pierwszych grup tworzących dla jego wytwórni była Tangerine Dream. Innymi znanymi muzykami nagrywającymi dla Private Music byli Ravi Shankar, Yanni, Patrick O'Hearn, John Tesh i Shadowfax.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W 1990 Bauman próbował wrócić do czynnego życia muzycznego, wiążąc się z grupą Blue Room. Frustracja spowodowana brakiem znaczących sukcesów tego zespołu skłoniła go jednak do porzucenia wszelkiej działalności muzycznej. Po wycofaniu się z działalności muzycznej powołał „The Baumann Foundation”, zajmującą się poszukiwaniem sposobów poprawy jakości życia z perspektywy filozoficznej, koncepcyjnej oraz empirycznej.

  Pandit Ravi Shankar (dewanagari रवि शंकर, właśc. Rabindra Shankar Chowdhury, ur. 7 kwietnia 1920 w Waranasi, zm. 11 grudnia 2012 w San Diego) – indyjski kompozytor i wirtuoz gry na sitarze, jeden z najsłynniejszych muzyków indyjskich na świecie. Tworzył muzykę związaną z tradycją północnych Indii.Niemcy – naród zamieszkujący przede wszystkim Republikę Federalną Niemiec, posługujący się językiem niemieckim z grupy języków germańskich. Pod względem wyznaniowym Niemcy podzieleni są na katolików (płd. i zach. Niemcy) i protestantów (płn. i wsch. Niemcy).

  Wrócił jednak do planów muzycznych. W październiku 2014 odbudował swoje studio muzyczne. W styczniu 2015 spotkał się w Wiedniu, po wielu latach z Edgarem Froesem. Omawiali plany muzyczne. Wydawało się, że doprowadzi to do odnowienia współpracy po kilku dekadach. Edgar Froese zmarł jednak 20 stycznia 2015. W 2015 Baumann rozpoczął współpracę z pozostałymi członkami ostatniego składu Tangerine Dream nad nieukończonym materiałem, który pozostawił Edgar Froese. Jednak jego wizja muzyczna nie pasowała do koncepcji Thorstena Quaeschninga, Ulricha Schnaussa i Bianki Froese. Swoją muzyczną wizję przekazał na wydanej 20 maja 2016 płycie „Machines of Desire”. Jednocześnie 27 maja 2016 ukazały się znów dwie pierwsze solowe płyty Petera Baumanna Romance '76 oraz „Trans-Harmonic Nights”.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Solowa dyskografia[ | edytuj kod]

 • 1976 Romance '76
 • 1979 Trans-Harmonic Nights
 • 1981 Repeat Repeat
 • 1983 Strangers in the Night
 • 2016 Machines of Desire
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Peter Baumann | Biography & History | AllMusic, www.allmusic.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
  2. The Baumann Foundation, www.thebaumannfoundation.org [dostęp 2017-11-26].
  3. The Zest: A short interview with Peter Baumann. May 11, 2016, thezest-2010.blogspot.com [dostęp 2017-11-26].
  4. The Zest: A short interview with Peter Baumann. May 11, 2016, thezest-2010.blogspot.com [dostęp 2017-11-26].
  5. Bureau B, www.bureau-b.com [dostęp 2017-11-26].
  6. Romance '76: Remastered Edition - Cherry Red Records, www.cherryred.co.uk [dostęp 2017-11-26] (ang.).
  7. Trans Harmonic Nights: Remastered Edition - Cherry Red Records, www.cherryred.co.uk [dostęp 2017-11-26] (ang.).
  Tangerine Dream – niemiecki zespół rockowy grający muzykę elektroniczną, założony w 1967 roku przez Edgara Froese. W ciągu swego istnienia zespół wielokrotnie zmieniał skład, z wyjątkiem samego Froese, który w zespole pozostaje do dziś. We wczesnym okresie członkiem Tangerine Dream był perkusista i kompozytor Klaus Schulze, ale najtrwalsza była formacja z połowy lat 70. – klawiszowe trio w składzie: Froese, Christopher Franke, Peter Baumann. Z początkiem lat 80. Baumanna zastąpił Johannes Schmoelling; także ten skład utrzymał się dość długo i był bardzo twórczy.Yanni, właśc. Jannis Chrysomallis (gr. Γιάννης Χρυσομάλλης) (ur. 14 listopada 1954 w Kalamacie, Grecja) – grecki kompozytor new age. Autor ponad 100 utworów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.