• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Peter Arundell

  Przeczytaj także...
  King’s Lynn – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w północno-zachodniej części hrabstwa Norfolk, u ujścia rzeki Great Ouse do zatoki The Wash nad Morzem Północnym.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Reims – miasto i gmina w północno-wschodniej części Francji w regionie administracyjnym Szampania-Ardeny, w departamencie Marna. Położone w odległości ok. 160 km od Paryża nad rzeką Vesle.

  Peter Arundell (ur. 8 listopada 1933 w Ilford, zm. 16 lipca 2009 w King’s Lynn) – brytyjski kierowca wyścigowy.

  Dobre wyniki w juniorskich kategoriach zostały zauważone przez Colina Chapmana, szefa Lotusa, który wprowadził go do brytyjskiej Formuły Junior. Tam kierowca zdobył w 1962 tytuł mistrzowski. W 1963 startował również w wyścigach F1 niezaliczanych do klasyfikacji mistrzostw świata. W 1964 awansował z Lotusem do Formuły 1. W pierwszych dwóch startach, w Monako i Zandvoort był dwa razy trzeci.

  Paul Richard „Richie” Ginther (ur. 5 sierpnia 1930 roku w Hollywood, zm. 20 września 1989 roku w Bordeaux) – był amerykańskim kierowcą wyścigowym.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Podczas łączonego wyścigu F1 i F2 w Reims jego bolid przekoziołkował, a następnie został staranowany przez auto Richiego Ginthera. Brytyjczyk wypadł z kokpitu i doznał wielu złamań. Dopiero po dwóch latach był w stanie wrócić do F1. Zdobył jedno szóste miejsce i po sezonie zakończył karierę.

  Formuła 2 (F2) – klasa wyścigowa samochodów jednomiejscowych o otwartym nadwoziu; oficjalnie istniejąca w latach 1948-1984 oraz 2009-2012.Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.

  Przypisy

  1. Peter Arundell : Obituary (ang.). lastingtribute.co.uk. [dostęp 2013-02-05].
  2. DRIVERS: PETER ARUNDELL (ang.). grandprix.com. [dostęp 2013-02-05].
  3. Peter Arundell (pol.). f1wm.pl. [dostęp 2013-02-05].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Anthony Colin Bruce Chapman (ur. 9 maja 1928 roku w Londynie; zm. 16 grudnia 1982 roku w East Carleton) – brytyjski inżynier i konstruktor wyścigowy; założyciel koncernu Lotus.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.