• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pet Sounds

  Przeczytaj także...
  Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band – tytuł płyty zespołu The Beatles, wydanej 1 czerwca 1967 roku (zob. 1967 w muzyce). Zawiera 13 utworów utrzymanych w stylu psychodelicznego rocka. Album został sklasyfikowany w 2003 roku przez magazyn Rolling Stone na 1. miejscu w rankingu „500 najlepszych albumów wszech czasów”. Była uznawana za najważniejszą płytę koncepcyjną w historii obok Are You Experienced Jimiego Hendriksa i Pet Sounds The Beach Boys.
  Eric Patrick Clapton, pseudonim Slowhand (ur. 30 marca 1945 w Ripley w Anglii) – brytyjski muzyk rockowy i bluesowy, gitarzysta, kompozytor, wokalista.

  Pet Sounds — album studyjny grupy The Beach Boys. Znalazł się na pierwszym miejscu wielu list najlepszych albumów wszech czasów, m.in. tych sporządzonych przez magazyny New Musical Express, The Times i Mojo.

  Album został sklasyfikowany na 2. miejscu listy 500 albumów wszech czasów dwutygodnika „Rolling Stone” (2003). Według Acclaimedmusic.net jest to najbardziej uznany przez krytyków album wszech czasów . Pet Sounds była jedną z najważniejszych płyt koncepcyjnych obok Are You Experienced Jimiego Hendriksa i Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band The Beatles.

  The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.Are You Experienced – debiutancki album zespołu The Jimi Hendrix Experience. Wydany w Anglii 12 maja 1967 i USA 1 września 1967. Album znalazł się na 15 miejscu na liście 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone jako najwyżej sklasyfikowany w dorobku Jimiego Hendriksa.

  Album jest niezwykle urozmaicony brzmieniowo: oprócz gitar wykorzystano m.in. instrumenty smyczkowe, rozmaite instrumenty klawiszowe (w tym klawesyn), dzwonki rowerowe, flety, theremin, puszki po Coca-Coli czy odgłosy szczekających psów.

  Grupa The Beatles wzmiankowała album jako inspirację dla płyty Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band. Swoje uznanie dla Pet Sounds wyrażali m.in. Paul McCartney, Eric Clapton, Elton John i George Martin.

  Lista utworów[]

  Piosenki, przy których nie zaznaczono autorstwa, napisali Brian Wilson i Tony Asher.

  Brian Douglas Wilson (ur. 20 czerwca 1942 w Hawthorne, Kalifornia) – amerykański muzyk, znany głównie jako lider, wokalista i basista zespołu The Beach Boys. Był także głównym producentem, kompozytorem i aranżerem grupy.The Times – wysokonakładowy brytyjski dziennik społeczno-polityczny wydawany od 1785 roku w Londynie, od 1981 przez News Corporation Ruperta Murdocha. Obecny nakład to około 690 tys. egzemplarzy.
  1. "Wouldn't It Be Nice" (Wilson, Asher, Mike Love) – 2:22
  2. "You Still Believe in Me" – 2:30
  3. "That's Not Me" – 2:27
  4. "Don't Talk (Put Your Head on My Shoulder)" – 2:51
  5. "I'm Waiting for the Day" (Wilson, Love) – 3:03
  6. "Let's Go Away for Awhile" (Wilson) – 2:18
  7. "Sloop John B" (tradycyjna indiańska piosenka; aranżacja: Wilson) – 2:56
  8. "God Only Knows" – 2:49
  9. "I Know There's an Answer" (Wilson, Terry Sachen, Love) – 3:08
  10. "Here Today" – 2:52
  11. "I Just Wasn't Made for These Times" – 3:11
  12. "Pet Sounds" (Wilson) – 2:20
  13. "Caroline No" – 2:52

  Przypisy

  1. New Musical Express Writers Top 100 Albums. NME, 1993-10-02.
  2. The 100 Greatest Albums Ever Made. Mojo.
  3. The Times All Time Top 100 Albums. The Times.
  4. Rolling Stone (USA) Lists - The Rolling Stone Top 500 Albums (ang.). rocklistmusic.co.uk. [dostęp 2010-05-22].
  5. Acclaimed Music - The All Time Top 3000 Albums (ang.). [dostęp 25 maja 2008].
  6. Are You Experienced? CD, książeczka-esej Dave'a Marsh'a. Universal, Experience Hendrix, 1967. (ang.)
  7. PET SOUNDS TRACK NOTES (ang.). [dostęp 25 maja 2008].
  8. Musicians on Brian (ang.). [dostęp 17 sierpnia 2009].

  Linki zewnętrzne[]

 • Okładka
 • New Musical Express (znany również w skrócie jako NME) - magazyn muzyczny publikowany w Wielkiej Brytanii od 1952 (pierwszy numer 7 marca 1952). Było to pierwsze w historii brytyjskie czasopismo muzyczne, które posiadało listę najpopularniejszych w danym tygodniu singli (17 listopada 1952). W latach 70. magazyn był najlepiej sprzedającym się czasopismem muzycznym w Wielkiej Brytanii. W latach 1972-1976 styl magazynu nawiązywał do gonzo, z czasem jednak zaczął identyfikować się z punk rockiem, za sprawą takich dziennikarzy jak Tony Parsons i Julie Burchill.Coca-Cola (w USA, Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii powszechnie znana jako Coke) – marka bezalkoholowego napoju gazowanego firmy The Coca-Cola Company. Powstała pod koniec XIX wieku i jest obecnie jedną z najpopularniejszych marek na świecie. Od 1960 roku charakterystyczny kształt butelki jest także prawnie zastrzeżony. Coca-Cola jest jedną z ikon kultury masowej XX wieku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Theremin (eterofon, termenvox) – instrument muzyczny z grupy elektrofonów elektronicznych skonstruowany przez rosyjskiego fizyka i wynalazcę Lwa Termena. Dźwięki produkowane przez theremin są ubogie harmonicznie i przypominają w swym brzmieniu wycie, jęk, kobiecy głos, gwizd, piłę, flet, skrzypce lub inne instrumenty.
  Dzwonek – urządzenie ostrzegawcze przy rowerze, odpowiednik samochodowego klaksonu. Swoim dźwiękiem ostrzega innych uczestników ruchu o nadjeżdżającym rowerze. Istnieją różne konstrukcje dzwonków: od najprostszych, w których uderza się w metalową czaszę plastikowym elementem (kołatką) ze sprężyną, aż po bardziej skomplikowane, w których przesuwając palcem dźwignię uruchamia się cały mechanizm, mający za zadanie wydać z dzwonka dźwięk.
  New Musical Express (znany również w skrócie jako NME) - magazyn muzyczny publikowany w Wielkiej Brytanii od 1952 (pierwszy numer 7 marca 1952). Było to pierwsze w historii brytyjskie czasopismo muzyczne, które posiadało listę najpopularniejszych w danym tygodniu singli (17 listopada 1952). W latach 70. magazyn był najlepiej sprzedającym się czasopismem muzycznym w Wielkiej Brytanii. W latach 1972-1976 styl magazynu nawiązywał do gonzo, z czasem jednak zaczął identyfikować się z punk rockiem, za sprawą takich dziennikarzy jak Tony Parsons i Julie Burchill.
  Flet – instrument dęty drewniany z grupy aerofonów wargowych. Zazwyczaj ma postać cienkiej, pustej w środku rurki (istnieją również flety o innych kształtach, np. okaryna).
  Universal Music Group (UMG), wcześniej MCA Music Entertainment Group – największa grupa biznesowa oraz rodzina wytwórni płytowych w przemyśle muzycznym. Jest jedną z wielkiej czwórki wytwórni płytowych.
  Jimi Hendrix, właśc. James Marshall Hendrix (ur. 27 listopada 1942 w Seattle w stanie Waszyngton w USA, zm. 18 września 1970 w Londynie w Anglii) – amerykański gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów.
  Instrument smyczkowy – instrument muzyczny z grupy chordofonów, w których struna wprowadzana jest w stan wibracji za pomocą smyczka, przesuwanego po strunie – legato, detaché, lub uderzając w nią włosiem – spiccato. Inną metodą wydobycia dźwięku z instrumentu smyczkowego jest col legno - czyli uderzenie struny drzewcem smyczka lub pizzicato, czyli szarpniecie struny palcem oraz klang (pizzicato bartokowskie, pizzicato à la Bartók) – szarpnięcie struny tak silne, by uderzyła o gryf.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.