• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Peszt

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Węgierski Parlament (węg. Országgyűlés) mieści się w Budapeszcie, w neogotyckim budynku z końca XIX wieku, a w jego skład wchodzi 386 posłów wybieranych bezpośrednio na 4-letnią kadencję. Partie ubiegające się o mandaty obowiązuje próg 5%. Sąd Konstytucyjny ma prawo do zakwestionowania przepisów pod kątem zgodności z konstytucją. Parlament w obecnym budynku mieści się od 1902 roku.
  Bazylika św. Stefana w Budapeszcie (węg. Szent István Bazilika) – bazylika przy placu św. Stefana (węg. Szent István tér) w Peszcie. Od konsekracji w 1905 roku jest największym kościołem stolicy Węgier. Może pomieścić do 8500 wiernych. Obecnie jest konkatedrą archidiecezji Ostrzyhom-Budapeszt.
  Panorama nadbrzeżnej części Pesztu

  Peszt (węg. Pest, słow. Pešť, serb. Pešta / Пешта) – wschodnia, głównie mieszkalna, część Budapesztu, stanowiąca około 2/3 terytorium całego miasta.

  Peszt znajduje się na lewym brzegu rzeki Dunaj, która wyznacza granicę między nim a Budą. W potocznym języku Węgrzy używają nazwy Pest odnośnie do całej stolicy kraju. Po Peszcie kursują cztery linie budapeszteńskiego metra:

 • M1 (Vörösmarty tér – Mexikói út),
 • M2 (Örs vezér tere – Kossuth Lajos tér. Dalej metro przejeżdża pod Dunajem na stronę Budy, gdzie znajdują się trzy ostatnie stacje tej linii; stacja końcowa linii M2 to Déli Palyudvar).
 • M3 (Köbánya Kispest – Újpest Központ).
 • M4 (od stacji Fővám tér do ostatniej stacji Keleti pályaudvar, stacje od czołowej Kelenföld vasútállomás do Szent Gellért tér znajdują się po stronie Budy).
 • Historia i zabytki[ | edytuj kod]

  Przez długie wieki Peszt był niezależnym, samodzielnym miastem. Znaczącym krokiem do połączenia go z Budą było zbudowanie w 1849 pierwszego stałego mostu łańcuchowego łączącego te dwie miejscowości. W 1873 doszło do oficjalnego połączenia trzech miast, Pesztu, Budy i Óbudy w Budapeszt.

  Fővám tér - budowana stacja linii M4 metra w Budapeszcie. Stacja powstaje tuż przy wschodnim brzegu Dunaju pod placem Fővám tér.Żółta linia metra w Budapeszcie – (węg. Millenniumi Földalatti Vasút – Milenijna Kolej Podziemna). Jest jedną z najstarszych linii w Europie (po Londynie). Wybudowano ją w 1896 roku w ramach obchodów tysiąclecia istnienia państwa węgierskiego. Od 2002 roku linia M1 z aleją Andrássyego i Placem Bohaterów znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

  W tej części miasta znajdują się między innymi takie obiekty, jak: siedziba węgierskiego parlamentu, Plac Bohaterów, ulica Andrássyego i bazylika św. Stefana.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Óbuda
 • komitat Pest
 • Warto wiedzieć że... beta

  Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).
  Szent Gellért tér – budowana stacja linii M4 metra w Budapeszcie. Stacja powstaje tuż przy brzegu Dunaju pod placem Szent Gellért tér.
  Niebieska linia metra w Budapeszcie – trzecia linia budapeszteńskiego metra łącząca południowy Peszt z Pesztem północnym. Jest najdłuższa – liczy 20 stacji. Była budowana w latach 1976-1990. Metro to wykorzystuje wagony produkcji rosyjskiej.
  Keleti pályaudvar (Dworzec Keleti) - stacja metra w Budapeszcie, na wschodnim brzegu Dunaju. Znajdująca się w ciągu drugiej linii budapeszteńskiego metra stacja położona jest pod kolejowym dworcem Wschodnim (węg. Keleti pályaudvar) i właśnie niemu zawdzięcza nazwę. W niedalekiej przyszłości stanie się stacją węzłową z - obecnie powstającą - czwartą linią metra.
  Dunaj (łac. Danubius, niem. Donau, słow. Dunaj, węg. Duna, chorw. Dunav, serb. i bułg. Дунав, rum. Dunărea, ukr. Дунай gr. Ίστρος (Istros) – druga co do długości (po Wołdze) rzeka w Europie.
  Zielona linia metra w Budapeszcie – czwarta linia budapeszteńskiego metra łącząca Kelenföldi z Bosnyákiem. Liczy 14 stacji, jest nadal w budowie.
  Czerwona linia metra w Budapeszcie – druga linia budapeszteńskiego metra. Jej budowa rozpoczęła się w XX w. – w latach 50. i trwała aż do 1972 r. Obecnie linia ta posiada 12 stacji i prowadzi od Örs vezér tere (wschodni Peszt) aż do Déli Pályaudvar – południowego dworca kolejowego w Budzie. Metro to jest bardzo głębokie i posiada wagony produkcji francuskiej (Alstom).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.