• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pesa 610M  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Marek Stanisław Adamczewski (ur. 13 listopada 1949 w Łodzi) – polski projektant wzornictwa przemysłowego, profesor sztuk plastycznych, absolwent i były dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, pracownik naukowo-dydaktyczny tej uczelni, założyciel pracowni Marad Design.Kolej szerokotorowa – kolej o prześwicie większym niż uznawany za normalny, czyli 1435 mm. Istnieje w Rosji i innych krajach poradzieckich – prześwit od lat 60. XX wieku wynosi tam 1520 mm (poprzednio 1524 mm), Finlandii – 1524 mm, co jest pozostałością okupacji carskiej Rosji, Irlandii – 1600 mm, w Hiszpanii i Portugalii – 1667 mm, Indiach, Pakistanie i Bangladeszu – 1676 mm.

  Pesa 610Mszerokotorowy inspekcyjny wagon spalinowy wyprodukowany przez Pesa Bydgoszcz dla kolei ukraińskich. Jest wersją rozwojową jednoczłonowego spalinowego pojazdu szynowego Partner (typ 214M). Powstał tylko jeden egzemplarz, który został dostarczony w 2004 roku.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pesa Bydgoszcz w 2001 rozpoczęła produkcję fabrycznie nowych pojazdów szynowych. Jako pierwszy powstał normalnotorowy spalinowy wagon silnikowy typu 214M przeznaczony na rynek polski. W 2004 Pesa rozpoczęła realizację zamówień na pojazdy tego typu dla kolei szerokotorowych. Pierwsze dotyczyło pięciu wagonów dla kolei ukraińskich. Jednym z nich jest wagon inspekcyjny 610M przeznaczony dla dyrektora generalnego Kolei Ukraińskich, a pozostałe cztery to 620M przeznaczone dla regularnego ruchu pasażerskiego. Projekt wyglądu zewnętrznego i wnętrza wagonu inspekcyjnego typu 610M został zrealizowany przez nieoficjalną grupę projektową D7, w skład której weszli Marek Adamczewski oraz Marek i Bogumiła Jóźwiccy.

  Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz – polska firma z siedzibą w Bydgoszczy produkująca oraz remontująca pojazdy szynowe dla transportu kolejowego (m.in. lokomotywy, zespoły trakcyjne, wagony) jak i miejskiego (tramwaje).MTU Friedrichshafen GmbH (Motoren- und Turbinen-Union Friedrichshafen GmbH) to niemiecka firma zajmująca się produkcją silników spalinowych. Założona w 1909 roku przez Wilhelma Maybacha. Firma produkuje głównie silniki o zapłonie samoczynnym. Znajdują one zastosowanie w przemyśle kolejowym, stoczniowym, zbrojeniowym, budowlanym oraz rolnictwie. W 2006 roku, na Targach Hanowerskich, zaprezentowano generator prądu oparty o ogniwa paliwowe ze stopionym węglanem.

  W 2011 Koleje Rosyjskie zamówiły nowy model pojazdu inspekcyjnego Pesy – 611M.

  Автомотрисса 610M-001 1.jpg
  610M
  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Pesa 611M – szerokotorowe spalinowe wagony inspekcyjne produkowane przez przedsiębiorstwo Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz. Na zamówienie Kolei Rosyjskich powstały 2 egzemplarze, dostarczone w 2013 roku.
  Trakcja ukrotniona w kolejnictwie to obsługa połączonych jednostek napędowych (lokomotyw, lub elektrycznych zespołów trakcyjnych) pociągu nie wymagająca osobnej obsługi dla każdego z pojazdów trakcyjnych. Sterowanie wszystkimi czynnymi jednostkami napędowymi odbywa się z pulpitu sterowania w maszynie prowadzącej.
  Skrajnia kolejowa – zarys, poza który nie mogą wystawać żadne elementy taboru (skrajnia taboru) i budowli (skrajnia budowli), aby umożliwić swobodny ruch pojazdów szynowych. Skrajnie (skrajnia taboru mieści się w skrajni budowli) określają przestrzeń przeznaczoną tylko do poruszania się taboru kolejowego, wewnątrz której nie mogą się znajdować żadne elementy - także należące do sieci trakcyjnej prócz przewodu jezdnego i jego wieszaków.
  Pesa 620M – szerokotorowy spalinowy wagon silnikowy produkowany od 2004 przez Pesę Bydgoszcz dla kolei litewskich i ukraińskich, a od 2011, we współpracy z Biełkommunmasz, także dla kolei białoruskich. Powstało łącznie 29 sztuk.
  Światowa, wiodąca firma w sektorze inżynierii mechanicznej z siedzibą w Heidenheim an der Brenz, Niemcy. Zatrudnia ponad 37 tys. pracowników na całym świecie, z czego 4200 pracuje w jej siedzibie w Heidenheim. Działami i specjalizacjami firmy są: Voith Paper, Voith Hydro, Voith Turbo, Voith Industrial Services. Istnieje od 1867 roku i dostarczyła wiele urządzeń dla przemysłu papierniczego (maszyny papiernicze (MP), energetycznego (turbiny wodne).
  Wagon spalinowy (określany także jako wagon motorowy) – wagon silnikowy z własnym źródłem napędu w postaci silnika spalinowego.
  Pesa 214M – rodzina normalnotorowych wagonów spalinowych produkowanych przez Pesę Bydgoszcz w latach 2001-2012, przeznaczonych do komunikacji regionalnej na liniach niezelektryfikowanych. Do rodziny należą: 214M (SA106), 214Ma (SA103), 214Mb (SA135). Pojazdy SA135-008÷014 są firmowane przez ZNTK "Mińsk Mazowiecki". Wyprodukowano 52 egzemplarze.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.804 sek.