• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Personal Digital Cellular

  Przeczytaj także...
  Downlink – pasmo częstotliwości, na których stacje bazowe mogą transmitować dane odbierane przez telefony komórkowe.D-AMPS (Digital-Advanced Mobile Phone Service) – druga generacja cyfrowej technologii transmisji TDMA. TDMA operowało w Ameryce Północnej w pasmach PCS 800 MHz i 1.9 GHz. Znane także pod nazwą IS-136 oraz IS-54.
  FDMA (ang. Frequency-Division Multiple Access - wielodostęp z podziałem częstotliwości) - system współdzielenia medium poprzez przydział odpowiednich częstotliwości. Jest najstarszym i jednocześnie najprostszym rodzajem wielodostępu. Ten rodzaj wielodostępu stosowany był w pierwszych generacjach analogowych telefonów komórkowych. Znajduje zastosowanie raczej wśród systemów szerokopasmowych.

  PDC (Personal Digital Cellular) – system telefonii komórkowej drugiej generacji wynaleziony i używany w Japonii.

  Podobnie do D-AMPS i GSM, system PDC używa technologii TDMA. Jest to także jeden z trzech głównych ogólnoświatowych standardów cyfrowych komunikacji bezprzewodowej, ma on podobne znaczenie do systemu GSM. Choć system ten jest aktualnie używany tylko w Japonii, zastosowanie go brane jest pod uwagę także w innych regionach świata. System ten, pomimo stosowania go tylko w Japonii, jest drugim co do wielkości systemem – w grudniu 2003 roku miał ponad 61,817 milionów abonentów.

  Uplink – pasmo częstotliwości, na których telefon komórkowy może transmitować dane odbierane przez stacje bazowe.GSM (ang. Global System for Mobile Communications, pierwotnie Groupe Spécial Mobile) – najpopularniejszy obecnie standard telefonii komórkowej (w drugim kwartale 2010 78% połączeń w sieciach komórkowych na całym świecie wykonano dzięki tej technologii). Sieci oparte na tym systemie oferują usługi związane z transmisją głosu, danych (na przykład dostęp do Internetu) i wiadomości w formie tekstowej lub multimedialnej.

  W systemie PDC stosuje się wielodostęp TDMA/FDMA, pasmo 800 MHz (downlink 810‒888 MHz, uplink 893‒958 MHz) i 1,5 GHz (downlink 1477‒1501 MHz, uplink 1429‒1453 MHz).

  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  TDMA (ang. Time Division Multiple Access - wielodostęp z podziałem czasowym) – to technika pozwalająca na dostęp więcej niż jednego użytkownika do medium transmisyjnego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.004 sek.