• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Persepolis - komiks

  Przeczytaj także...
  Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.Irańska rewolucja islamska – rewolucja, która w roku 1979 doprowadziła do przekształcenia Iranu z monarchii konstytucyjnej w republikę islamską, w następstwie obalenia szacha Mohammada Rezy Pahlawiego przez zwolenników ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego.
  Art Spiegelman (ur. 15 lutego 1948 w Sztokholmie) - rysownik amerykański pochodzenia polsko-żydowskiego; laureat Nagrody Pulitzera, którą dostał w 1992 za komiks Maus. W styczniu 2011 otrzymał nagrodę Grand Prix za całokształt twórczości na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême.

  Persepolisfrancuska autobiograficzna seria komiksowa autorstwa Marjane Satrapi, Francuzki irańskiego pochodzenia, opublikowana w oryginale po francusku w czterech tomach w latach 2000–2003 przez wydawnictwo L'Association. Po polsku ukazała się dwukrotnie: w latach 2006–2007 w dwóch tomach zbiorczych nakładem wydawnictwa Post i w 2015 w jednym albumie zbiorczym nakładem wydawnictwa Egmont Polska.

  Wojna iracko-irańska – zwana również Narzuconą wojną i Świętą obroną (w Iranie), Al-Kadisijją Saddama (w Iraku) oraz Pierwszą wojną w zatoce, wojna między Irakiem i Iranem w okresie od 22 września 1980 do 20 sierpnia 1988.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Jest to autobiograficzne dzieło ukazujące dzieciństwo i młodość autorki w Iranie oraz na emigracji w Austrii. W wyrazistych, czarno-białych, przepełnionych humorem rysunkach, Satrapi przedstawia losy swoje i swojej rodziny w czasie obalenia Szacha, zwycięstwa Rewolucji Islamskiej i katastrofalnej wojnie z Irakiem. Marjane jako 14-latka została wysłana przez rodziców do Wiednia, gdzie mierzy się z obcą rzeczywistością. Zachowuje niezależność, lecz płaci za to samotnością i odrzuceniem.

  Autobiografia – gatunek literacki (rodzaj biografii), w którym autor opisuje swoje życie. Głównym tematem tego rodzaju wypowiedzi jest więc jej autor. Większość autobiografii jest napisana w pierwszej osobie, choć zdarzają się i takie, w których autor – ustami narratora – mówi o sobie "on" lub zwraca się do siebie "ty". Na napisanie autobiografii decydują się zazwyczaj osoby publiczne, np. artyści, politycy.Reza Szah Pahlawi, per. رضا شاه پهلوی (ur. 16 marca 1878 w Alaszt, zm. 26 lipca 1944 w Johannesburgu) – szach Iranu od 15 grudnia 1925 do 16 września 1941, założyciel dynastii Pahlawi.

  Tomy[ | edytuj kod]

  Odbiór i ekranizacja[ | edytuj kod]

  Uproszczony styl rysunków, czarno-białe ilustracje (które zostały zachowane także w stylu filmu animowanego Persepolis z 2007), oraz gorzkie poczucie humoru sprawiły, że seria spotkała się wielkim uznaniem i została przetłumaczona na wiele języków. Porównywano ją do Maus Arta Spiegelmana. Komiks został wyróżniony między innymi nagrodą za najlepszy scenariusz na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême w 2003.

  Marjane Satrapi (perski: مرجان ساتراپی) (ur. 22 listopada 1969 w Reszt, w Iranie) − irańsko-francuska autorka komiksów, reżyser filmów animowanych oraz autorka książek dla dzieci. Sławę przyniosła jej seria komiksowa Persepolis. Film animowany stworzony na podstawie tego komiksu otrzymał w 2007 roku nominację do Oscara.Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Philippe MAGNERON, Persepolis - BD, informations, cotes, www.bedetheque.com [dostęp 2020-05-24] (fr.).
  2. Persepolis - Aleja Komiksu, alejakomiksu.com [dostęp 2020-05-24].
  3. "Persepolis" Marjane Satrapi [RECENZJA], Onet Kultura, 3 marca 2015 [dostęp 2020-05-24] (pol.).
  4. Obca we własnym kraju, alejakomiksu.com [dostęp 2020-05-24] (pol.).
  5. BIEDRZYCKI: Upadek Szachinszacha. O komiksie „Persepolis” Marjane Satrapi, Kultura Liberalna, 26 października 2010 [dostęp 2020-05-24] (pol.).
  6. Persepolis. [dostęp 2020-05-24].
  7. „Persepolis: Historia dzieciństwa” – recenzja i ocena komiksu, histmag.org [dostęp 2020-05-24].
  8. The use of surrealism to portray Trauma in Maus and Persepolis. – Andrew Wilson's Blog [dostęp 2020-05-24] (ang.).
  9. r, Persepolis - z komiksu na ekran, Cafébabel [dostęp 2020-05-24] (pol.).
  10. Persepolis tome 2, BDfugue [dostęp 2020-05-24] (fr.).
  Egmont Polska – wydawnictwo będące częścią Grupy Egmont. Powstało w roku 1990. Działalność rozpoczęło od wydawania komiksów z Kaczorem Donaldem przeznaczonych dla dzieci. Wydaje kilkadziesiąt tytułów prasowych rocznie, komiksy i książki dla dzieci i młodzieży oraz rodzinne gry planszowe.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Komiks – opowiadanie, tworzące narrację za pomocą co najmniej dwóch kadrów z rysunkami (najczęstszą formą komiksu jest zbiór kadrów, zwany planszą). Kadry zazwyczaj zaopatrzone są w teksty narratora (po boku) i / lub wypowiedzi postaci (w dymkach). O zakwalifikowaniu danej narracji jako komiksu, decyduje m.in. : wkomponowanie tekstu w obraz, graficzne elementy upływu czasu (tzw. "rynna"), powiązanie semantyczne kadrów, ikoniczność znaków.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.