• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Perry Smith - morderca

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Richard (Dick) Eugene Hickock (ur. 6 czerwca 1931 - zm. 14 kwietnia 1965) - współwinny zamordowania czterech członków rodziny Clutterów w Holcomb, USA 15 listopada 1959 roku. Przestępstwo to stało się znane dzięki powieści Trumana Capote z 1966 roku - Z zimną krwią. Wraz z Perrym Smithem włamał się do domu państwa Clutterów, mylnie twierdząc, iż znajduje się w nim sejf z dużą ilością pieniędzy. Podczas, gdy Smith przyznał się do zabicia dwóch mężczyzn - Herberta i Kenyona Clutterow, nadal w sferze domysłów pozostaje kwestia, kto zamordował Bonnie i Nancy Clutter.

  Perry Edward Smith (ur. 27 października 1928, zm. 14 kwietnia 1965) – współwinny zamordowania czterech członków rodziny Clutterów w Holcomb, USA 15 listopada 1959 r. Przestępstwo to stało się znane dzięki powieści Trumana Capote Z zimną krwią z 1966 r. Wraz z Richardem Hickockiem Smith włamał się do domu państwa Clutterów, mylnie sądząc, iż znajduje się w nim sejf z dużą ilością pieniędzy. Smith przyznał się do brutalnego zamordowania Herberta i Kenyona Clutterów. Nie wiadomo dokładnie kto, Smith czy Hickock, zamordował Bonnie i Nancy Clutter.

  27 października jest 300. (w latach przestępnych 301.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 65 dni.Las Vegas (wymowa:/lɑːs ˈveɪɡəs/) – najbardziej zaludnione miasto w amerykańskim stanie Nevada, w hrabstwie Clark. Na arenie międzynarodowej kojarzone jest przede wszystkim z grami hazardowymi, zakupami oraz wyszukanymi restauracjami. Las Vegas, które samo siebie określa mianem Światowej Stolicy Rozrywki, słynie z ogromnych kasyn i powiązanych z nimi atrakcji. Tolerancja dla różnych form rozrywki dla pełnoletnich przypisała Las Vegas tytuł Miasta Grzechu.

  Smith i Hickock zostali złapani w Las Vegas w USA w grudniu 1959 r. Zostali skazani na karę śmierci przez powieszenie. Egzekucja odbyła się 14 kwietnia 1965 r.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Truman Garcia Capote (wymowa [ˈtruː.mən kaˈpoʊ.ti]), właściwie Truman Streckfus Persons (ur. 30 września 1924 w Nowym Orleanie, zm. 25 sierpnia 1984 w Los Angeles) – pisarz amerykański.
  Kara śmierci (kara główna, kara ostateczna, najwyższy wymiar kary) – kara polegająca na pozbawieniu życia sprawcy przestępstwa stosowana od początków istnienia prawa, różnie w zależności od krajów, systemów prawnych i epok, najczęściej za czyny uniwersalnie pojmowane jako zbrodnie takie jak zabójstwo lub zdrada stanu, ale także za drobniejsze przestępstwa, w tym skierowane przeciw mieniu lub nawet występki obyczajowe, jak cudzołóstwo. Była bądź jest też zapisana w prawach religijnych różnych wyznań.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.