• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Perry Harris

  Przeczytaj także...
  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.All Blacks – zespół rugby union, biorący udział w imieniu Nowej Zelandii w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo tego kraju, mieszkający w nim, bądź kwalifikujący się ze względu na pochodzenie rodziców lub dziadków. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Nowozelandzki Związek Rugby, członek IRB.
  Feilding - miasto w Nowej Zelandii, w regionie Manawatu-Wanganui. Według danych szacunkowych na rok 2008 liczy 13 914 mieszkańców.

  Perry Harris (ur. 11 stycznia 1946 w Feilding) – nowozelandzki rugbysta, reprezentant kraju.

  Uczęszczał do Sanson Primary School, a następnie do Feilding High School, gdzie występował w szkolnej drużynie w latach 1960–1961. Od 1962 roku związany był z lokalnym Te Kawau Rugby Club początkowo w rezerwach, a już rok później w pierwszym zespole, zaś w 1970 roku został po raz pierwszy wybrany do regionalnej drużyny Manawatu. W kolejnych latach stał się jej podporą, do 1978 roku rozgrywając w jej barwach ponad sto spotkań, uczestnicząc także w zdobyciu i obronach Ranfurly Shield, został również wybrany najlepszym zawodnikiem regionu.

  Rugby union (pot. rugby) – zespołowa gra między dwiema piętnastoosobowymi drużynami, polegająca na podawaniu owalnej piłki ręką lub nogą, przy czym podania ręką do przodu są zabronione; punkty zdobywa się za przyłożenie piłki na polu punktowym przeciwnika (5 punktów), za celny strzał (tzw. drop, drop kick) na bramkę w kształcie litery H, z poprzeczką umieszczoną na wysokości 3 metrów, ponad którą piłka musi być przerzucona (3 punkty). Po przyłożeniu następuje tzw. podwyższenie (skuteczne jest warte 2 punkty); piłkę ustawia się na podstawce (kiedyś usypywano górkę z piasku) na linii prostopadłej do linii końcowej boiska i przebiegającej przez miejsce w którym wykonano przyłożenie, ale w dowolnej odległości od słupów – z tego miejsca kopacz musi trafić w bramkę ponad poprzeczką.

  Z powodu fali kontuzji kadrowiczów otrzymał niespodziewanie w sierpniu 1976 roku powołanie do przebywającej w Południowej Afryce nowozelandzkiej reprezentacji. Ogółem dla All Blacks zagrał w czterech spotkaniach tego tournée, w tym w jednym testmeczu.

  Karierę sportową zakończył w kwietniu 1979 roku i po sprzedaży farmy został agentem ubezpieczeniowym. Jego ojciec Rex i brat Graham również grali dla Manawatu, zaś wnuk, Nathan Harris, był reprezentantem kraju.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Perry Harris (ang.). stats.allblacks.com. [dostęp 2014-11-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-24)].
  2. Rugby History (ang.). feildinghigh.school.nz. [dostęp 2014-11-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-05)].
  3. Manawatu All Blacks (ang.). manawaturugby.co.nz. [dostęp 2014-11-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-23)].
  4. Manawatu Player of the Year Trophy (ang.). manawaturugby.co.nz. [dostęp 2014-11-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-13)].
  5. Perry Harris (ang.). espnscrum.com. [dostęp 2014-11-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-13)].
  6. Nathan Harris (ang.). stats.allblacks.com. [dostęp 2014-11-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-01)].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.