• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Perpignan

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Królestwo Majorki – utworzone zostało na mocy testamentu króla Aragonii Jakuba I Zdobywcy w 1262 r., jako przyszłe królestwo dla młodszego syna Jakuba II.
  Louis-Charles de La Motte-Ango, hrabia de Flers (ur. 12 czerwca 1754 w Paryżu – zm. 22 lipca 1794, tamże) – francuski generał, służył w armii Królestwa Francji, a następnie w armii Republiki Francuskiej, w której – podczas wojny z pierwszą koalicją antyfrancuską – dosłużył się stopnia generała. Po służbie w austriackich Niderlandach, został mianowany dowódcą Armii Wschodnich Pirenejów. Jego armia poniosła szereg porażek w maju i czerwcu 1793 roku podczas wojny z Hiszpanami. Jednak udało mu się odwrócić złą passę i odnieść sukces w lipcu 1793, czasie obronnej bitwy pod Perpignan. Wszechwładny komisarz Konwentu aresztował go w sierpniu 1793 roku z powodu błahego niepowodzenia i odesłał go do paryskiego aresztu. Komitet Ocalenia Publicznego skazał go na stracenie na gilotynie na mocy sfabrykowanych zarzutów u schyłku terroru jakobińskiego. Jedna z inskrypcji pod paryskim Łukiem Triumfalnym zawiera nazwisko de Flersa.

  Perpignan (katal. Perpinyà, oksyt. Perpinhan, kastyl. Perpiñán) – miasto i gmina w południowej Francji (Langwedocja-Roussillon-Midi-Pireneje), na wybrzeżu Morza Śródziemnego, ośrodek administracyjny departamentu Pireneje Wschodnie, główne miasto historycznej krainy Roussillon, dawna stolica Królestwa Majorki.

  Lancaster – miasto w hrabstwie Lancashire, w dystrykcie Lancaster, w północno-zachodniej Anglii, liczba ludności wynosi 45 952 (2001).Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Według danych na rok 2004 gminę zamieszkiwały 116 700 osoby, a gęstość zaludnienia wynosiła 1715 osób/km² (wśród 1545 gmin Langwedocji-Roussillon Perpignan plasuje się na trzecim miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu dwudziestym pierwszym). W tym samym roku zespół miejski liczył 139 tys. ludzi.

  Lake Charles - miasto w USA, w południowo-zachodniej części stanu Luizjana, nad rzeką Calcasieu (uchodzi do Zatoki Meksykańskiej). Około 71,7 tys. mieszkańców.Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīya al-Lubnānīya, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.

  W mieście znajduje się stacja kolejowa Gare de Perpignan.

  17 lipca 1793 roku pod Perpignan rozegrała się bitwa pomiędzy wojskami hiszpańskimi pod dowództwem Antoniego Ricardosa a oddziałami Republiki Francuskiej, dowodzonymi przez Louis-Charles'a de Flersa. Bitwa okazała się zwycięska dla strony francuskiej.

  Przyszedł tutaj na świat biatlonista Martin Fourcade wielokrotny mistrz świata i olimpijski.

  Tyr (obecny Sur) – w starożytności miasto fenickie, obecnie miasto i port w południowym Libanie na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Posiada połączenie kolejowe i drogowe z portem Sajda. Jego nazwa znaczy „skała”. W języku fenickim Ṣur, w akadyjskim Ṣurru, po hebrajsku צור Ṣōr, po grecku Τύρος Týros, po arabsku صور (as)-Ṣūr.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  Klimat[]

  Średnia dzienna temperatura najwyższa jest w lipcu (23,8°C), natomiast najniższa w styczniu (8,4°C). Liczba dni z opadami podobna jest przez cały rok i waha się od 2 do 6 dni w ciągu miesiąca.

  Zabytki[]

  Pałac królów Majorki

  Zabytki na terenie gminy posiadające status monument historique:

  Hanower (niem. Hannover) – miasto w Niemczech, stolica kraju związkowego Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen) oraz związku komunalnego Region Hanower. Leży nad rzeką Leine. Rozwinięty przemysł środków transportu (samochody, lokomotywy, wagony), elektrotechniczny (zakłady Telefunken), chemiczny, włókienniczy, gumowy Continental AG i spożywczy (czekolada). Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverbände) Technisches Hilfswerk obejmującego swym zasięgiem landy Dolna Saksonia oraz Brema.Antonio Ricardos Carrillo de Albornoz (ur. 1727 w Barbastro – zm. 13 marca 1794 w Madrycie)  był hiszpańskim generałem. Wstąpił do armii Królestwa Hiszpanii i w trakcie swej długiej kariery wojskowej walczył przeciwko: Monarchii Habsburgów, Portugalii oraz I Republice Francuskiej. Niechęć wśród konserwatywnej części hiszpańskiego społeczeństwa wzbudziło entuzjastyczne przyjęcie przez niego idei oświeceniowych. Ricardos odegrał znaczącą rolę w reformowaniu hiszpańskiego wojska. Po wybuchu wojny o Pireneje w roku 1793, król powierzył mu dowództwo nad armią w Katalonii. Na początku roku 1794 dokonał najazdu na Rousillon, gdzie odniósł kilka zwycięstw nad Francuzami. Po jego śmierci w marcu 1794 roku, dobra passa odwróciła się od hiszpańskiej armii.

  Miasta partnerskie[]

 • Niemcy Hanower, Niemcy
 • Wielka Brytania Lancaster, Wielka Brytania
 • Stany Zjednoczone Lake Charles, Stany Zjednoczone
 • Stany Zjednoczone Sarasota, Stany Zjednoczone
 • Liban Tyr, Liban
 • Hiszpania Girona, Hiszpania
 • Hiszpania Barcelona, Hiszpania
 • Hiszpania Figueres, Hiszpania
 • Izrael Ma'alot-Tarszicha, Izrael
 • Portugalia Tavira, Portugalia
 • Przypisy

  1. Perpignan, Languedoc-Roussillon (France) (ang.). Norwegian Meteorological Institute and Norwegian Broadcasting Corporation 2007-2015. [dostęp 9 czerwca 2016].
  2. Norwegian Meteorological Institute and Norwegian Broadcasting Corporation 2007-2015: Perpignan, Languedoc-Roussillon (France) (ang.). [dostęp 7 czerwca 2016].
  3. Monuments historiques de Pyrénées-Orientales (fr.). culture.gouv.fr. [dostęp 17 czerwca 2016].

  Linki zewnętrzne[]

 • Źródło danych: Francuski urząd statystyczny (fr.).
 • Mairie de Perpignan
 • Université de Perpignan
 • Union Sportive Arlequins de Perpignan (USAP)
 • Vilaweb Catalunya Nord
 • Język kastylijski – średniowieczny język romański, który rozwinął się z dialektu kastylijskiego na Półwyspie Iberyjskim i stał się podstawą współczesnego języka hiszpańskiego (czasem nazywanego kastylijskim dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii).Gare de Perpignan – stacja kolejowa w Perpignan, w regionie Langwedocja-Roussillon, we Francji. Stacja posiada 3 perony.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Monument historique – zabytek sklasyfikowany jako szczególnie cenny dla narodowego dziedzictwa we Francji. Jest to forma ochrony zabytków, która może odnosić się do budynku, jego określonej części, zespołu budynków, ogrodu, mostu lub innych konstrukcji, ze względu na ich znaczenie architektoniczne i historyczne dla Francji. Ochrona ta może obejmować zabytki publiczne jak i prywatne, może też dotyczyć obiektów ruchomych.
  Martin Fourcade (ur. 14 września 1988 w Perpignan) – francuski biathlonista. Ma starszego brata Simona, który też jest biathlonistą. Zadebiutował w biathlonie w rozgrywkach juniorskich w roku 2006.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Morze Śródziemne – morze międzykontynentalne leżące pomiędzy Europą, Afryką i Azją, o powierzchni około 2,5 mln km². Zasolenie wód Morza Śródziemnego wynosi 33–39‰.
  Bitwa pod Perpignan (znana też jako bitwa pod Niel) została stoczona 11 lipca 1793 roku. Podczas bitwy francuska Armia Wschodnich Pirenejów, dowodzona przez Louis-Charlesa de Flersa, broniła się przed ofensywą hiszpańskiej Armii Katalońskiej pod wodzą Antoniego Ricardosa. Francuskim republikanom udało się odeprzeć hiszpańskich napastników i zmusić ich do wycofania się. Perpignan jest obecnie stolicą departamentu Pireneje Wschodnie, lecz w roku 1793 był głównym miastem francuskiej prowincji Rousillon. Bitwa miała miejsce podczas tzw. wojny w Pirenejach, stanowiącej jeden z frontów wojny Francji z pierwszą koalicją.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.