• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pernambuco

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Wybrzeże – obszar na granicy lądu i zbiornika wodnego obejmującego część nadwodną i podwodną. Pas ten jest szerszy niż brzeg i strefa brzegowa, lecz jego zasięg nie jest precyzyjnie określony granicami. Zbiornik wodny i ląd wybrzeża są rozdzielone linią brzegową.
  Olinda – miasto w północno-wschodniej Brazylii, w stanie Pernambuco, nad Oceanem Atlantyckim, w regionie metropolitalnym Recife. Około 376,8 tys. mieszkańców.

  Pernambuco (wym. [pɛʁnɐ̃ˈbuku]) – jeden z 26 stanów Brazylii, położonym w północno-wschodniej części kraju, na najdalej wysuniętym na wschód krańcu Ameryki Południowej. Od zachodu graniczy ze stanem Piauí , od południa ze stanem Bahia, od północy ze stanem Paraíba, wschodnią granicą jest Ocean Atlantycki. Stan rozciąga się wąskim pasem o szerokości ok. 150 km od wybrzeża po wzgórza północnej części Wyżyny Brazylijskiej. Posiada liczne plaże o łącznej dł. 187 km.

  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.Wyżyna Brazylijska – rozległa wyżyna we wschodniej części Ameryki Południowej, głównie na terytorium Brazylii. Położona między wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego a nizinami La Platy i Amazonki.

  Na powierzchni 98,31 tys. km², zamieszkuje 8 796 tys. osób (spis 2010). Ośrodkiem administracyjnym regionu jest Recife (1,6 mln mieszkańców). Inne ważne miasta to: Olinda, Caruaru, Petrolina.

  Stan Pernambuco jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych obszarów kraju.

  Rolnictwo: uprawa trzciny cukrowej, bawełny, kukurydzy, agawy oraz hodowla bydła.

  Hodowla – zespół zabiegów i procesów w wytwarzanych sztucznie optymalnych warunkach dla rozwoju hodowanego zwierzęcia bądź rośliny, mający na celu otrzymanie w warunkach stworzonych przez człowieka organizmów żywych (np. doświadczalnych w nauce).Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.

  Największe miasta w stanie Pernambuco[]

  Największe miasta w stanu Pernambuco według liczebności mieszkańców (stan na 2013 rok):


  Zobacz też[]

 • Krzysztof Arciszewski
 • Galeria[]

 • Olinda, Dziedzictwo Ludzkości

  Petrolina – miasto we wschodniej Brazylii, w stanie Pernambuco, nad rzeką São Francisco. W 2009 miasto liczyło ok. 282 tys. mieszkańców.Fernando de Noronha – archipelag na Oceanie Atlantyckim, położony ok. 350 km na wschód od wybrzeży Brazylii. Stanowi specjalną gminę (distrito estatal) brazylijskiego stanu Pernambuco.
 • Boa Viagem - Recife

 • Fort Orange (Holenderski), Itamaracá

 • Olinda Karnawał

 • Porto de Galinhas

 • Gliniane rzeźby, Caruaru

 • Recife Karnawał

 • Marco Zero - Antyczne Recife

 • Recife

  Kukurydza zwyczajna (Zea mays) – gatunek rośliny jednorocznej z rodziny wiechlinowatych. Należy do zbóż. Pochodzi z Meksyku. Nie występuje w formie dzikiej. Największymi producentami są Stany Zjednoczone, Chiny i Brazylia.Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.
 • Muro Alto

 • Park Narodowy Vale do Catimbau, Buíque

 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona oficjalna stanu Pernambuco
 • Pernambuco
 • Mapa i opis stanu Pernambuco
 • Mapa stanu Pernambuco + wersja PDF 1:750 000
 • Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística (port.) (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ilha de Itamaracá – wyspa i gmina w północno-wschodniej Brazylii, w stanie Pernambuco, w mezoregionie Metropolitana do Recife, w mikroregionie Itamaracá, położona na Oceanie Atlantyckim. Powierzchnia gminy wynosi 65,1 km², a liczba ludności w 2010 roku wyniosła 21 884. W 2000 roku gmina liczyła 15 858 mieszkańców, spośród których 12 930 (81,5%) zamieszkiwało w położonym we wschodniej części wyspy mieście Itamaracá.
  Język portugalski (port. língua portuguesa, português) – język z grupy romańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 210 mln osób, zamieszkujących Portugalię oraz byłe kolonie portugalskie: Brazylię, Mozambik, Angolę, Gwineę Bissau, Gwineę Równikową, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Republikę Zielonego Przylądka oraz Timor Wschodni. We wszystkich tych krajach jest on językiem urzędowym.
  Rolnictwo – jeden z działów gospodarki, którego głównym zadaniem jest dostarczenie płodów rolnych. Rolnictwo uzyskuje produkty roślinne i zwierzęce dzięki uprawie roli i roślin oraz chowu i hodowli zwierząt.
  Agawa (Agave L.) – rodzaj roślin z rodziny agawowatych. Liczy ponad 100 gatunków, rosnących dziko od południowych części USA do północnych rejonów Ameryki Południowej.
  Bawełna, bawełnica (Gossypium L.) – rodzaj roślin z rodziny ślazowatych, obejmujący około 40 gatunków. W stanie dzikim występują na słabo nawodnionych obszarach wszystkich kontynentów, poza Australią i Antarktydą.
  Cukrowiec lekarski (Saccharum officinarum L.) – gatunek byliny należący do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Zwyczajowo nazywana jest trzciną cukrową, mimo że z biologicznego punktu widzenia jest to nazwa nieprawidłowa, roślina nie należy bowiem do rodzaju trzcina, lecz rodzaju cukrowiec. Prawdopodobnie pochodzi z Nowej Gwinei. Uprawiana jest wszędzie w strefie tropikalnej.
  Samogłoska przymknięta tylna zaokrąglona – typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym, to u (zwykła litera u).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.