• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Perkal

  Przeczytaj także...
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Tkanina – wyrób włókienniczy płaski powstający w wyniku przeplatania ze sobą (według założonego splotu) wzajemnie prostopadłych układów nitek osnowy i wątku.
  Holenderskie Indie Wschodnie (hol. - Oost-Indië lub Nederlands-Indië, indonez. - Hindia Belanda) – nazwa kolonii założonej przez Holenderską Kompanię Wschodnioindyjską, która pozostawała pod bezpośrednim zwierzchnictwem Królestwa Holenderskiego od 1799 r. aż do uzyskania niepodległości przez Indonezję w 1949 r.

  Perkal (franc. percale), płótno bawełniane - rodzaj bawełnianej tkaniny o splocie płóciennym, dawniej sprowadzana z Indii Wschodnich, obecnie produkowane także w innych krajach świata. Nić wykorzystywana do produkcji tkaniny jest okrągła, a sama tkanina - gładka i bardzo ścisła. Stosuje się go przede wszystkim do produkcji pościeli, fartuchów oraz koszul. Przeważnie występuje w kolorze białym, choć może być również wzorzysty lub barwiony. Często perkalem nazywa się egipską bawełnę, ponieważ przy jej wytwarzaniu używa się ścisłego splotu. Produkty z perkalu są wysokiej jakości i zarazem przyjemne w dotyku. Cechują się również dużą trwałością.

  Bawełna – włókno otaczające nasiona rośliny określanej tą samą nazwą – bawełny (Gossypium), mające wiele zastosowań. Służy m.in. do wytwarzania miękkiej tkaniny – najpopularniejszej w przemyśle tekstylnym, a także, ze względu na silne własności absorpcyjne, do produkcji materiałów opatrunkowych. Włókno bawełniane jest też stosowane w mieszankach włókien, jako dodatek do wełny czy lnu.

  Właściwości[ | edytuj kod]

  Perkal charakteryzuje się splotem ścisłym (posiada z reguły więcej niż 200 splotów na cal kwadratowy), w którym nitka przechodzi jedna pod drugą. Struktura tej tkaniny składa się więc z serii poziomych i pionowych nici. Jest ona wyraźnie mocniejsza w porównaniu z innymi materiałami, wykorzystywanymi przy produkcji pościeli. Perkal wytwarza się przede wszystkim z bawełny – w stosunku 100% lub jako mieszanka, np. z poliestrem czy jedwabiem, jednak im większa zawartość bawełny i ilość splotów, tym lepsza jakość i intensywniejszy efekt „świeżości” przy zetknięciu z tkaniną. Przy produkcji używa się zarówno przędzy zgrzebnej, jak i czesanej. Dzięki tym właściwościom perkal jest „naturalny” w dotyku, gładki, bez połysku, lekko sztywny, o średniej ciężkości. Jest również bardzo łatwy w czyszczeniu. 

  Etymologia i historia [ | edytuj kod]

  Etymologia słowa perkal nie jest do końca znana. Uważa się, że może ono pochodzić z języka perskiego, francuskiego bądź hebrajskiego i w każdym z tych języków ma odmienne znaczenie. Po raz pierwszy słowa „perkal” użyto w wyroku sądowym w Dalmacji w 1322 roku. W XVII i XVIII w. perkal, początkowy tkany na krosnach, importowany był z Indii, następnie zaś rozpoczęto jego produkcję we Francji, gdzie od razu stał się popularny. Obecnie perkal uznaje się za tkaninę elegancką, a jego cena zależy od jakości włókna i gęstości splotu, przy czym za najbardziej luksusową jego odmianę uważa się bawełnę egipską.

  Perkale różnobarwne i drukowane nazywane bywają perkalikami.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Słownik tkanin.
  2. Jaką pościel kupić? - jakkupowac.pl, www.jakkupowac.pl [dostęp 2019-06-11] (pol.).
  3. Gratulacje! Twoja domena została zarejestrowana w OVH!, www.napconcept.com [dostęp 2017-12-03] (pol.).
  4. Percale Sheets: What You Need To Know - Overstock.com, www.overstock.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
  5. Egyptian Cotton Vs. Percale | Hunker, www.ehow.com [dostęp 2017-12-03] (ang.).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.