Perito Moreno
Andy (hiszp. Los Andes, Cordillera de los Andes) – góry fałdowe znajdujące się w Ameryce Południowej na terenie Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Boliwii, Chile oraz Argentyny. Góry ciągną się wzdłuż Oceanu Spokojnego od zatoki Paria na północy po Ziemię Ognistą na południu, na przestrzeni ponad 9000 km, co sprawia, że jest to najdłuższy łańcuch górski na Ziemi. Szerokość Andów wynosi 200–800 km. Najwyższe szczyty to Aconcagua (6962 m n.p.m.), Ojos del Salado (6893 m n.p.m.) oraz Nevado Pissis (6793 m n.p.m.).Park Narodowy Los Glaciares, Parque Nacional Los Glaciares, Park Lodowców – park narodowy w argentyńskiej części Patagonii (prowincja Santa Cruz), o powierzchni 4459 km².
Santa Cruz – argentyńska prowincja położona w Patagonii, pomiędzy granicą z Chile, a Oceanem Atlantyckim. Od północy graniczy z prowincją Chubut. Jest drugą (po Buenos Aires) prowincją kraju pod względem wielkości oraz ostatnią pod względem gęstości zaludnienia w kontynentalnej Argentynie. Zajmuje obszar prawie 294 tys. km². Stolicą prowincji jest miasto Río Gallegos.
Perito Moreno (hiszp. Glaciar Perito Moreno) – lodowiec w Parku Narodowym Los Glaciares w południowo-zachodniej prowincji Santa Cruz w Argentynie. Jest to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w argentyńskiej Patagonii.
Ma 258 km powierzchni i 30 km długości (dane z 2002). Jest jednym z 48 lodowców zasilanych przez Południowy Lądolód Patagoński zlokalizowany w Andach. To pole lodu jest trzecią co do wielkości na świecie rezerwą wody pitnej.
Turystyka[ | edytuj kod]
Ze względu na jego wielkość i dostępność, Perito Moreno jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w południowej Patagonii. Do lodowca można dotrzeć w mniej niż 2 godziny jazdy autobusem od El Calafate. Wiele agencji turystycznych oferuje wycieczki, które odbywają się codziennie.
W ostatnich latach coraz bardziej popularny stał się trekking z przewodnikiem na lodzie. Oferowane są 2 warianty: "mini-trekking", składający się z około półtoragodzinnego spaceru oraz "big ice", który trwa około pięciu godzin.
Przypisy[ | edytuj kod]
- Piotr Migoń: Geomorphological Landscapes of the World. Springer, 2010, s. 115. ISBN 90-481-3054-9. [dostęp 2011-01-17]. (ang.)