Percy Williams Bridgman (ur. 21 kwietnia 1882 w Cambridge, zm. 20 sierpnia 1961) – amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki (1946) za wymyślenie aparatury do wytwarzania skrajnie wysokich ciśnień oraz za odkrycia, których dzięki temu dokonał w dziedzinie fizyki wysokich ciśnień.
American Academy of Arts and Sciences (AMACAD) - niezależny ośrodek badawczy znajdujący się w Cambridge (USA), który prowadzi wielodyscyplinarne badania złożonych, jak i wschodzących problemów. Członkowie Akademii są liderami w dyscyplinach akademickich, sztuce, biznesie i sprawach publicznych.21 kwietnia jest 111. (w latach przestępnych 112.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 254 dni.
Rozpoczął studia na Harvard University w roku 1900, od 1910 roku zaczął tam także uczyć, otrzymując profesurę w roku 1919. W roku 1905 rozpoczął badania różnych procesów fizycznych w warunkach ekstremalnych ciśnień, napotkał jednak wiele problemów spowodowanych awariami używanych przez niego urządzeń, a także faktem, że istniejące metody wytwarzanie wysokich ciśnień pozwalały na uzyskanie zaledwie 3000 kg/cm². Zaprojektowane i zbudowane przez niego urządzenia pozwoliły na uzyskanie ciśnień rzędu 100 000 kg/cm².
Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).General Electric – w 2009 dwunaste co do wielkości przedsiębiorstwo na świecie, zarówno pod kątem obrotów, generowanego dochodu jak i wartości rynkowej (406 mld USD w lipcu 2007). Spółka zajmuje obecnie trzecie miejsce na liście Największych Przedsiębiorstw na Świecie, czasopisma Forbes . Spółka publiczna notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GE (tzw. "Wall Street").
Prowadził także badania nad przewodnictwem prądu w metalach i budową kryształów.
Publikacje (wybór)[ | edytuj kod]
Jest autorem książek:
Dimensional Analysis (1922)
The Logic of Modern Physics (1927)
The Physics of High Pressure (1931)
The Thermodynamics of Electrical Phenomena in Metals (1934)
The Nature of Physical Theory (1936)
The Intelligent Individual and Society (1938)
The Nature of Thermodynamics (1941)
Reflections of a Physicist (1950)
Collected Experimental Papers (1964, 7 tomów)
Odznaczenia, nagrody, wyróżnienia[ | edytuj kod]
Wykaz według www.nndb.com:
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
American Association for the Advancement of Science (AAAS) – międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się ogólnie pojętym rozwojem nauki.
Rumford Prize (1917),
Elliott Cresson Medal (1932),
Comstock Prize (1933),
H. W. Bakhuis Roozeboom Medal (1933),
Research Corporation Award (1937),
Nobel Prize for Physics (1946),
Bingham Medal for Rheology (1951),
konsultant General Electric (1955),
członkostwo American Association for the Advancement of Science,
członkostwo American Academy of Arts and Sciences,
członkostwo American Philosophical Society,
American Physical Society, przewodniczący (1942),
członek zagraniczny Indian Academy of Sciences,
członkostwo American Institute of Physics,
członkostwo American National Academy of Sciences (1918),
członek zagraniczny Royal Society,
członkostwo American Washington Academy of Sciences.
Na cześć Percy’ego Bridgmana nazwano także krater księżycowy Bridgman (☾ 43,5°N 137,1°E/43,500000 137,100000, średnica 80 km) i minerał bridgmanit.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Edwin C. Kemble, Francic Birch, Percy Williams Bridgman, Biographical Memoir Copyright 1970 National Academy of Sciences s.1–14 (pdf)
Percy Williams Bridgman Percy Williams Bridgman w: Encyclopædia Britannica

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Profesor (z łac. professor) – termin, który może oznaczać: tytuł naukowy nadawany samodzielnym pracownikom naukowym, stanowisko nauczycieli akademickich, tytuł honorowy nadawany w Polsce nauczycielom szkolnictwa podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego oraz tytuł zwyczajowy używany w polskim szkolnictwie średnim.
Warto wiedzieć że... beta
Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.
Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Kilogram – jednostka masy, jednostka podstawowa układu SI, oznaczana kg. Jest to masa międzynarodowego wzorca (walca o wysokości i średnicy podstawy 39 mm wykonanego ze stopu platyny z irydem) przechowywanego w Międzynarodowym Biurze Miar i Wag w Sèvres koło Paryża. Wzorzec kilograma został usankcjonowany uchwałą I Generalnej Konferencji Miar (Conférence Générale des Poids et Mesures, CGPM) w 1889.
Bridgmanit – minerał z gromady krzemianów o strukturze perowskitu. Jest to główny minerał wchodzący w skład dolnego płaszcza, najgrubszej spośród geosfer, co czyni go najpospolitszym minerałem na Ziemi. Pomimo tego w naturze został odkryty dopiero w 2014 roku, w meteorycie Tenham.
National Academy of Sciences (NAS) – narodowa akademia nauk Stanów Zjednoczonych jest amerykańską korporacją, której członkowie pro publico bono służą jako doradcy w zakresie nauki, inżynierii oraz medycyny. Jej członkowie są co rok wybierani przez bieżących członków, biorąc pod uwagę ich dorobek naukowy i osiągnięcia badawcze.
American Physical Society (APS; Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne) – amerykańskie stowarzyszenie naukowe fizyków, założone 20 maja 1899 z inicjatywy Arthura Gordona Webstera, mające na celu popieranie i rozwój wiedzy o fizyce. Stowarzyszenie liczące około 40 tysięcy członków ma swoją siedzibę w College Park (Maryland), USA].