• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Per Yngve Ohlin

  Przeczytaj także...
  Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".Roadrunner Records – wytwórnia muzyczna założona w 1980 roku w Holandii. Pierwotnie nazywała się "Roadracer Records" i zajmowała głównie muzyką metalową.
  Morbid - szwedzka grupa muzyczna założona w 1986 roku w Sztokholmie wykonująca początkowo black metal. Grupa została rozwiązana około 1988 roku tuż po wydaniu drugiego dema pt. Last Supper.

  Dead właściwie Per Yngve Ohlin (ur. 16 stycznia 1969 w Sztokholmie, zm. 8 kwietnia 1991 w Oslo) – szwedzki wokalista i autor tekstów. Ohlin był członkiem deathmetalowej grupy muzycznej Morbid. W 1988 dołączył do blackmetalowej grupy Mayhem.

  Muzyk popełnił samobójstwo w swym mieszkaniu 8 kwietnia 1991 w Oslo.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Corpse paint (lub corpsepaint) – rodzaj czarno-białego makijażu, szczególnie rozpowszechniony wśród grup muzycznych z gatunku black metal. Makijaż ma potęgować przesłanie jak i wrażenie tajemniczości danego wykonawcy. Stosowany głównie na twarzy, ponadto na ramionach i torsie. Rzadko wykorzystywane są kolory inne niż czarny i biały.

  Według członków formacji Mayhem, Ohlin był pierwszym muzykiem black metalowym, który zaczął używać corpse paintu. Jako inspirację muzycy wymienili grupę Kiss i wokalistę Alice Coopera. Dead zwykł zakopywać w ziemi swą odzież, w której następnie występował podczas koncertów.

  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.Oslo (wym. norw. [ˈuʂˈlu], 1624–1877: Christiania, 1877–1924: Kristiania) – stolica i największe miasto Norwegii.

  W 2009 wokalista został sklasyfikowany na 48. miejscu listy 50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów według Roadrunner Records.

  Przypisy[]

  1. Arkadiusz Lerch. Metal Hammer Classic - Mayhem. „Metal Hammer”. 7/2003, s. 54-55. Dariusz Świtała. Metal Mind Productions Sp. z o.o.. ISSN 1231-9759 (pol.). 
  2. Ronald Bogue: Deleuze's way: essays in transverse ethics and aesthetics. Ashgate, s. 47. ISBN 978-0754660323.
  3. n The Face of Death (ang.). arts.guardian.co.uk. [dostęp 2010-08-08].
  4. Gwiazdy black metalu: artyści czy przestępcy (pol.). www.wiadomosci24.pl. [dostęp 2010-08-08].
  5. THE 50 GREATEST METAL FRONT-MEN OF ALL TIME! (ang.). www.roadrunnerrecords.com. [dostęp 2011-12-08].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona zespołu Mayhem (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.