• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Per Olov Enquist

  Przeczytaj także...
  Literaturoznawstwo (także: nauka o literaturze, wiedza o literaturze) – dyscyplina humanistyczna, której przedmiotem zainteresowania jest literatura, a przede wszystkim analiza poszczególnych utworów literackich oraz rekonstruowanie historycznoliterackich procesów. W obrębie literaturoznawstwa formułuje się także ogólne teorie oraz metodologie badań literackich.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Maria Salomea Skłodowska-Curie (ur. 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy) – uczona polsko-francuska, fizyk, chemik, dwukrotna noblistka.
  Per Olov Enquist

  P.O. Enquist (właśc.Per Olov Enquist) (ur. 23 września 1934 w Hjoggböle) – szwedzki pisarz, prozaik, autor sztuk teatralnych, publicysta i scenarzysta filmowy.

  Studiował historię literatury na Uniwersytecie w Uppsali, przez wiele lat pracował jako krytyk literacki oraz teatralny w prasie i telewizji. Jako pisarz debiutował na początku lat 60., w swoich utworach podejmował tematykę psychologiczną, chętnie eksperymentował z formą. Przełomem w jego karierze literackiej okazała się powieść Piąta zima magnetyzera - została dostrzeżona przez krytyków i przetłumaczona na wiele języków. Akcja książki rozgrywa się w 1793, w jednym z niemieckich księstw. Jej bohaterem jest Friedrich Meisner, cudotwórca-hochsztapler leczący swych pacjentów iluzjami, jednak skutecznie - do czasu zdemaskowania. Pisarza zastanawia siła i cena nadziei, nawet jeśli jest ona tylko złudzeniem.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Nagroda literacka Rady Nordyckiej – nagroda fundowana corocznie od 1962 przez rządy krajów nordyckich. Nagrody przydziela się literaturze pięknej pisanej w dowolnym języku krajów nordyckich (niekoniecznie w skandynawskim). Celem inicjatywy jest zwiększenie zainteresowania literaturą i językiem tych krajów oraz zacieśnienie nordyckiej współpracy kulturalnej.

  Enquist jest cenionym prozaikiem, jednak równie znaczącą rolę w jego dorobku pełnią dramaty. Jest także autorem (lub współautorem) scenariusza kilku filmów, w tym nagrodzonej Oscarem sagi rodzinnej Pelle zwycięzca. Fabułę swych dzieł często opiera na rzeczywistych wydarzeniach, a wśród postaci pojawiających na kartach jego książek znajdują się August Strindberg, Hans Christian Andersen i Maria Skłodowska-Curie.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Uniwersytet w Uppsali – szwedzki uniwersytet w Uppsali. Jest to najstarszy uniwersytet w Skandynawii. Został założony w roku 1477.

  Jest laureatem wielu prestiżowych nagród (m.in. 1969 Nagroda literacka Rady Nordyckiej za Legionistów).

  Polskie przekłady[]

 • Biblioteka kapitana Nemo (Kapten Nemos bibliotek 1991)
 • Dla Fedry; Z życia glist; Godzina kota; Tupilak (sztuki teatralne)
 • Piąta zima magnetyzera (Magnetisörens femte vinter 1964)
 • Strącony anioł (Nedstörtad ängel 1985)
 • Wizyta królewskiego konsyliarza (Livläkarens besök 1999)
 • Opowieść o Blanche i Marie 2006 (Boken om Blanche och Marie 2004)
 • August Strindberg (ur. 22 stycznia 1849 w Sztokholmie, zm. 14 maja 1912 tamże) – szwedzki pisarz. Twórca dramatów, powieści, esejów i utworów poetyckich, malarz i fotograf. Uznawany za ojca współczesnego teatru. Przedstawiciel naturalizmu i prekursor ekspresjonizmu.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.