• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Per Hagbø

  Przeczytaj także...
  Gmina Nesset (norw. Nesset kommune) jest jedną z norweskich gmin leżących w regionie Møre og Romsdal. Siedzibą gminy jest miasto Eidsvåg i Romsdal.Bjørnstjerne Martinus Bjørnson (ur. 8 grudnia 1832 w Kvikne, Norwegia, zm. 26 kwietnia 1910 w Paryżu) – norweski pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1903). W laudacji doceniono jego „wzniosłą i różnorodną poezję, która zawsze odznaczała się świeżością natchnienia i niezwykłą czystością ducha” oraz „talent epicki i dramatyczny”. Przez wydawnictwo Gyldendal, a później także przez światowych krytyków, uznany za jednego z czterech najwybitniejszych pisarzy norweskich (wraz z Henrikiem Ibsenem, Jonasem Lie i Alexandrem Lange Kiellandem).

  Per Hagbø, właśc. Peder Pedersen Hagbøen (ur. 14 kwietnia 1819 w Nesset, zm. 29 stycznia 1842 w Møre og Romsdal) – norweski przestępca, skazany za morderstwo.

  Został zatrzymany w sierpniu 1840 pod zarzutem zamordowania ciężarnej Brit Knutsdatter, która pracowała jako służąca. Według aktu oskarżenia uderzył ją siekierą w głowę i zrzucił z urwiska. Kobietę znaleziono jeszcze żywą, ale zmarła tego samego dnia na skutek odniesionych ran. W marcu 1841 Hagbø został skazany na karę śmierci przez ścięcie. Wyrok wykonano 29 stycznia 1842 roku. Ciało pochowano w nieoznaczonym grobie.

  Bjørnstjerne Bjørnson, pisarz i noblista, widział tę egzekucję jako dziwięcioletni chłopiec. W artykułach pisanych po latach do „Dagbladet” utrzymywał, że Hagbø był niewinny i że doszło do pomyłki sądowej. Prawnik Per Moursund, który w roku 1957 ponownie badał sprawę, nie znalazł dowodów potwierdzających punkt widzenia Bjørnsona.

  Przypisy

  1. Edvard Hoem, Faderen. Peder Bjørnson forsvarer seg, Oslo 2007.
  2. Bakkevig Kaare, Gards- og ættesoge for Nesset. Nesset bygdeboknemnd, Eidsvåg 1985, B. V, s. 171.
  3. Moursund Per, Omkring "Et stygt Barndomsminde", I: Bjørnsons tid i Romsdal. Romsdal Sogelag, Molde 1957, s. 42–57.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.