• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pepin Garbaty

  Przeczytaj także...
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Ratyzbona (niem. Regensburg, baw. Rengschburg, czes. Řezno) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Górny Palatynat, regionu Ratyzbona oraz powiatu Ratyzbona. Leży nad Dunajem. Polska nazwa miasta wywodzi się z pradawnej nazwy celtyckiej Radasbona poprzez łacińską nazwę Ratisbona.

  Pepin Garbaty (ur. przed 770, zm. 811) – najstarszy syn Karola Wielkiego i jego konkubiny (lub żony) Himiltrudy. Przydomek związany z fizyczną deformacją jego ciała. Ojciec wychowywał go z młodszymi braćmi na swoim dworze i traktował zawsze dobrze.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Mimo że Pepin był najstarszym synem, nigdy nie miał większych szans na oddziedziczenie tronu Franków. Był łatwym celem dla niezadowolonych możnych. W 780 Karol Wielki ostatecznie wydziedziczył Pepina i jego młodszy syn Karloman został przechrzczony przez papieża na Pepina. Ten krok został zainicjowany przez trzecią żonę Karola Wielkiego i matkę Karlomana – Hildegardę. Pepin został odesłany z dworu.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Opactwo Prüm – klasztor benedyktyński w miejscowości Prüm, obecnie na terenie Niemiec, założony w początku VIII w., zlikwidowany podczas rewolucji francuskiej. W średniowieczu opactwo stanowiło ważne centrum kulturalne, szczególnie w okresie panowania dynastii Karolingów, której przedstawiciele byli z nim blisko związani.

  Pepin zachował kilku przyjaciół wśród możnych królestwa Franków. W 792 roku kilku hrabiów ułożyło plan obalenia Karola Wielkiego i osadzenia na tronie jego syna Pepina Garbatego, który byłby łatwiejszy w manipulowaniu przez możnych. Konspiratorzy mieli dokonać zabójstwa króla Karola, jego żony oraz ich trzech synów. Plan upadł na skutek zdrady przez Lombardczyka diakona Fardulfa. Król Karol po odkryciu spisku udał się do Ratyzbony, gdzie odbył się nad spiskowcami sąd. Większość została skazana za zdradę na śmierć. Pepin zaś został zamknięty jako mnich w klasztorze w Prüm, gdzie zmarł w 811 roku.

  Hildegarda (ur. ok. 758, zm. 30 kwietnia 783 w Thionville) – królowa Franków, córka hrabiego Vizgau Gerolda i Emmy (Immy) z Alemanii, wnuczka księcia alemańskiego Gottfrieda, czczona jako błogosławiona Kościele katolickim.Karol I Wielki (łac. Carolus Magnus, fr. Charlemagne, niem. Karl der Große; ur. 2 kwietnia 742 lub 747, zm. 28 stycznia 814 w Akwizgranie) – król Franków i Longobardów, Święty Cesarz Rzymski od 25 grudnia 800. Wnuk Karola Młota.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Himiltruda – pierwsza żona Karola Wielkiego poślubiona prawdopodobnie w 766 roku. Według tradycji frankijskiej tzw. fried frau, małżeństwo nigdy nie anulowane. Została odsunięta w 768. Z tego związku narodził się Pepin Garbaty (przed 770 - 813).
  Pepin Longobardzki (Pepin z Italii) (ur. w kwietniu 773, zm. 8 lipca 810) – trzeci syn Karola Wielkiego i jego żony Hildegardy.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.