l
 • Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Temat nie został wyczerpany?
  Zapraszamy na Forum Naukowy.pl
  Jeśli posiadasz konto w serwisie Facebook rejestracja jest praktycznie automatyczna.
  Wystarczy kilka kliknięć.

  Peperomia

  Przeczytaj także...
  Peperomia pereskiifolia (Jacq.) Kunth – gatunek rośliny z rodziny pieprzowatych (Piperaceae). Pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej (Belize, Kostaryka, Salwador, Nikaragua, Wenezuela, Brazylia, Boliwia, Kolumbia, Ekwador, Peru. Jest uprawiany w wielu krajach świata.Kultywar (łac. cultus = uprawny, varietas = odmiana) – wyraźnie odrębna, jednorodna i trwała odmiana uprawna (hodowlana) rośliny wyróżniająca się walorami użytkowymi lub estetycznymi (określoną cechą lub kombinacją cech), uzyskana w wyniku zabiegów hodowlanych (selekcji, krzyżowania, poliploidyzacji, działania mutagenów), ewentualnie odnaleziona w naturze lub uprawie.
  Pnącze, roślina pnąca – forma życiowa roślin o długiej, wiotkiej łodydze, wymagającej podpory, by mogła się wspinać do góry, do światła. W strefie umiarkowanej pnącza występują rzadko, w tropikalnych lasach są częste, w tym liczne o zdrewniałych łodygach – tzw. liany, które wykorzystując drzewa jako podpory oszczędzają konieczność wytwarzania silnych i grubych pni by wydostać się z ciemnego dna lasu tropikalnego ku słońcu. Pnącza dzięki oszczędzaniu na wzroście pędu na grubość bardzo szybko rosną na długość. Niektóre z nich potrafią się przyczepić nawet do gładkiego muru.

  Peperomia, pieprzówka (Peperomia ) – rodzaj roślin z rodziny pieprzowatych. Według niektórych ujęć taksonomicznych jest ich około 1000 gatunków. Pochodzą głównie z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej i Środkowej, tylko kilka gatunków z Afryki. W Polsce niektóre gatunki są uprawiane jako doniczkowe rośliny ozdobne, głównie ze względu na swoje ładne liście, ale istnieją też gatunki uprawiane ze względu na ładne kwiaty. Gatunkiem typowym jest Peperomia secundiflora Ruiz & Pav.

  Peperomia elongata Kunth – gatunek rośliny z rodziny pieprzowatych (Piperaceae). Pochodzi z Ameryki Południowej. W 2007 r. naukowcy brazylijscy odkryli w tym gatunku roślin substancje o działaniu antynowotworowym.Peperomia magnoliolistna (Peperomia magnoliifolia) – gatunek rośliny z rodziny pieprzowatych. Pochodzi z wysp zachodnioindyjskich. W Polsce jest uprawiany jako ozdobna roślina pokojowa.

  Morfologia[ | edytuj kod]

  Wśród ogromnej liczby gatunków peperomii istnieją zarówno jednoroczne rośliny zielne, jak i byliny i formy krzewiaste, sukulenty i pnącza. Liście mają zazwyczaj nagie i pojedyncze, wyrastające na łodydze pojedynczo lub w okółkach. Są głównym walorem ozdobnym tych roślin. Mogą być gładkie lub pomarszczone, u niektórych gatunków i kultywarów są purpurowo-fioletowe, mają żółte lub białe plamki i paski. Kwiaty bardzo drobne, zielono-żółte, zebrane w zbity kłos, zazwyczaj cienki i długi. W swoim naturalnym środowisku większość gatunków rośnie w cieniu pod drzewami.

  Odczyn glebowy, właściwość gleby wyrażona przez stosunek stężenia jonów wodorowych H+ do jonów wodorotlenkowych OH- (odczyn roztworu określony w jednostkach pH) w fazie stałej gleby i w jej roztworze.Peperomia marmorata – gatunek rośliny z rodziny pieprzowatych. Pochodzi ze stanu Rio de Janeiro w Brazylii. Jest uprawiany jako roślina ozdobna.

  Systematyka[ | edytuj kod]

  Pozycja systematyczna według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG III z 2009)

  Rodzaj Peperomia należy do podrodziny Piperoideae w rodzinie pieprzowatych (Piperaceae) i jest taksonem siostrzanym dla rodzaju pieprz (Piper). Rodzina jest z kolei siostrzaną dla kokornakowatych (Aristolochiaceae) i wraz z nią należy do rzędu pieprzowców (Piperales), jednego z 4 w grupie magnoliowych (Magnolioidae) w obrębie okrytonasiennych.

  Peperomia kędzierzawa (Peperomia caperata) – gatunek rośliny z rodziny pieprzowatych. Pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej i Środkowej. W Polsce jest uprawiany jako ozdobna roślina pokojowa i jest jedną z częściej uprawianych peperonii.Kłos (łac. spica, ang. spike) – rodzaj kwiatostanu groniastego, w którym na osadce siedzą kwiaty bezszypułkowe. Odmianą kłosa jest kwiatostan zwany kotką (np. u wierzb) i kolba (np. kwiatostany żeńskie kukurydzy).
  Niektóre gatunki
 • Peperomia argyreia (Miq.) E. Morren – peperomia srebrzysta
 • Peperomia caperata Yunck. – peperomia kędzierzawa
 • Peperomia elongata Kunth
 • Peperomia galioides Kunth
 • Peperomia glabella (Sw.) A. Dietr. – peperomia gładka
 • Peperomia clusiifolia (Jacq.) Hook. – peperomia kluzjolistna
 • Peperomia hirta C. DC.
 • Peperomia incana A. Dietr. – peperomia szara
 • Peperomia magnoliifolia (Jacq.) A. Dietr. – peperomia magnoliolistna
 • Peperomia marmorata Hook. F
 • Peperomia myrtifolia (Vahl) A. Dietr.
 • Peperomia meridana Yunck.
 • Peperomia obtusifolia (L.) A. Dietr. – peperomia tępolistna
 • Peperomia pereskiifolia (Jacq.) Kunth
 • Peperomia rotundifolia (L.) Kunth
 • Peperomia serpens (Sw.) Loudon. – peperomia rozesłana
 • Peperomia tetragona Ruiz & Pav.
 • Peperomia trifolia (L.) A. Dietr.
 • (Nazwy naukowe na podstawie The Plant List, nazwy polskie na podstawie opracowań ogrodniczych)

  Kokornakowate (Aristolochiaceae Juss.) – rodzina roślin z rzędu pieprzowców według APweb. Należy do niej ponad 500 gatunków wieloletnich roślin zielnych lub pnączy, rzadko krzewów o liściach pojedynczych.Liść (łac. folium) – organ roślinny, element budowy części osiowej (pędowej) roślin telomowych. Wyrastające z węzłów końcowe elementy rozgałęzień pędu, wyodrębniające się ze względu na funkcję i budowę od łodygi (nie mają np. zdolności do nieprzerwanego wzrostu). Pełnią głównie funkcje odżywcze i z tego powodu mają zwykle dużą powierzchnię umożliwiającą ekspozycję na odpowiednią ilość promieniowania słonecznego. Poza tym liście biorą udział w transpiracji, gutacji i wymianie gazowej. Nierzadko liście pełnią także funkcje spichrzowe, czepne, ochronne, obronne i pułapkowe, w takich przypadkach ulegając daleko idącym przystosowaniom w zakresie funkcji i budowy.

  Uprawa[ | edytuj kod]

  Rośliny trudne w uprawie, ale przy pewnej wprawie i staraniu możliwe do uprawy w warunkach mieszkaniowych.

 • Podłoże. Najlepsza jest żyzna, próchniczna ziemia kwiatowa z dodatkiem piasku, o lekko kwaśnym odczynie. Ciężkie gliniaste gleby są nieodpowiednie. Na dnie doniczki powinien być drenaż.
 • Wilgotność. Podlewa się rzadko; w lecie co 10 dni, zimą co 14–18 dni, koniecznie wodą bezwapienną. Wymagają jednak dużej wilgotności powietrza, szczególnie gdy jest ciepło. Można ustawić doniczkę na podkładzie ze stale wilgotnego torfu.
 • Światło. Nie muszą stać w pełnym słońcu, wystarczy im średnie oświetlenie. W pełnym słońcu blakną im liście lub różowieją. Natomiast zimą, gdy w naszym klimacie oświetlenie jest słabe, powinny stać blisko okna.
 • Temperatura. W lecie nie powinna przekroczyć 24 °C, w zimie nie powinna być niższa niż 16 °C.
 • Nawożenie. W lecie należy co 2 tygodnie nawozić rozcieńczonym płynnym nawozem wieloskładnikowym. Są wrażliwe na przenawożenie, przenawożone łatwo gubią liście i przestają rosnąć.
 • Rozmnażanie. Niektóre gatunki po 2-3 latach uprawy stają się nieładne i należy je odnowić przez ukorzenienie nowej sadzonki. Sadzonki wykonuje się wiosną z pędu wierzchołkowego o długości ok. 2,5 cm. Po zanurzeniu w ukorzeniaczu sadzi się je do piasku lub ziemi liściowej, przykrywa folią i trzyma w temperaturze ok. 18 °C. Niektóre gatunki można w prosty sposób rozmnożyć przez podział rozrośniętej kępy.
 • Zabiegi uprawowe. Zakurzone liście czyści się przez ścieranie wilgotną szmatką (u gatunków o dużych i gładkich liściach) lub przez spryskiwanie letnią wodą (u gatunków o drobnych i delikatnych liściach). Nie wymagają cięcia. Przesadza się tylko, gdy już bardzo się rozrosną.
 • Przyczyny niepowodzeń w uprawie. Najczęstszą przyczyną niepowodzeń w uprawie tych roślin jest nadmierne podlewanie, powodujące gnicie liści. Choroby grzybowe atakują je rzadko, ze szkodników czasami mogą pojawić się wełnowce (w kątach liści pojawia się biała, lepka substancja) – usuwa się je patyczkiem z watą nasyconą denaturatem. Można je też zwalczać preparatami owadobójczymi. Mogą je też atakować bardzo drobne (ok. 0,2 mm) roztocza, zwane przędziorkami. Objawem ich masowego wystąpienia jest pajęczynka pod liśćmi, żółknięcie i opadanie liści. Zwalcza się je opryskiwaniem systemicznymi (wnikającymi do rośliny) środkami przędziorkobójczymi.
 • (na podstawie „Pielęgnowanie roślin pokojowych”).

  Roślina zielna – roślina o zielonej, niezdrewniałej lub w niewielkim stopniu zdrewniałej łodydze, z pąkami nagimi. Łodyga roślin zielnych okryta jest skórką (epidermą), pod którą znajduje się kora pierwotna i tkanki przewodzące (u roślin u jednoliściennych rozrzucone na całym przekroju, u dwuliściennych ułożone w formie pierścienia z wypełnionym miękiszem rdzeniem). Pędy roślin zielnych bywają zmodyfikowane w różnorodny sposób w zależności od funkcji oraz działalności merystemu wierzchołkowego decydującego o ulistnieniu i ułożeniu pąków. W klimacie umiarkowanym pędy naziemne roślin zielnych są nietrwałe i obumierają z końcem sezonu wegetacyjnego.Pieprz (Piper L.) – rodzaj roślin z rodziny pieprzowatych (Piperaceae). Należą do niego liczne gatunki (według niektórych klasyfikacji ponad 700) występujące na obszarach o klimacie równikowym i zwrotnikowym. Największe znaczenie użytkowe ma pieprz czarny, z nasion którego wytwarzana jest popularna przyprawa. On też jest gatunkiem typowym.

  Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-05-29].
  2. Index Nominum Genericorum. [dostęp 2009-03-05].
  3. Geoff Burnie i inni: Botanica. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 3-8331-1916-0.
  4. Dawid Longman: Pielęgnowanie roślin pokojowych. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1997. ISBN 83-09-01559-3.
  5. GRIN. [dostęp 2009-03-08].
  6. The Plant List. [dostęp 2012-05-28].
  7. Jarosław Rak: Pielęgnowanie roślin pokojowych. Cz. II. Edward Kawecki (zdjęcia). Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 1998. ISBN 83-7073-089-2.
  Peperomia tetragona Ruiz & Pav. – gatunek rośliny z rodziny pieprzowatych (Piperaceae). Pochodzi z Peru (stan Junin).Peperomia kluzjolistna (Peperomia clusiifolia (Jacq.) Hook.– gatunek rośliny z rodziny pieprzowatych. Pochodzi z Jamajki.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Czy wiesz że...? beta

  Peperomia szara, pieprzówka szara (Peperomia incana (Haw.) A. Dietr.) – gatunek rośliny z rodziny pieprzowatych (Piperaceae). Pochodzi z Brazylii (stany: Espirito Santo, Espirito Santo). Jest uprawiany w wielu krajach świata. Nazwa peperomia w tłumaczeniu na język polski oznacza "podobna do pieprzu".
  Pieprzowce (Piperales Bercht. & J. Presl) – rząd roślin stanowiący jedną z najstarszych linii rozwojowych roślin okrytonasiennych.
  Peperomia rozesłana (Peperomia serpens (Sw.) Loudon) – gatunek rośliny z rodziny pieprzowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Jest dość często uprawiany jako roślina ozdobna.
  Peperomia gładka (Peperomia glabella (Sw.) A.Dietr.) – gatunek rośliny z rodziny pieprzowatych (Piperaceae). Pochodzi z Karaibów i Florydy.
  Peperomia rotundifolia, Peperomia prostrata – gatunek rośliny z rodziny pieprzowatych. Pochodzi z dżungli Ameryki Południowej. W Polsce jest czasami uprawiana przez hobbystów jako ozdobna roślina pokojowa.
  Peperomia srebrzysta (Peperomia argyreia) – gatunek rośliny z rodziny pieprzowatych. Dawniej nazywana był nieprawidłowo peperomią Sandersa (Peperomia sandersii). Pochodzi z tropikalnych obszarów Brazylii. W Polsce jest uprawiany jako ozdobna roślina pokojowa.
  Peperomia hirta C. DC.– gatunek rośliny z rodziny pieprzowatych (Piperaceae). Pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej (Kolumbia, Kostaryka, Ekwador, Gwatemala, Honduras, Meksyk, Nikaragua, Panama, Wenezuela).

  Reklama

  tt