• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Peperomia  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Peperomia pereskiifolia (Jacq.) Kunth – gatunek rośliny z rodziny pieprzowatych (Piperaceae). Pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej (Belize, Kostaryka, Salwador, Nikaragua, Wenezuela, Brazylia, Boliwia, Kolumbia, Ekwador, Peru. Jest uprawiany w wielu krajach świata.Kultywar (łac. cultus = uprawny, varietas = odmiana) – wyraźnie odrębna, jednorodna i trwała odmiana uprawna (hodowlana) rośliny wyróżniająca się walorami użytkowymi lub estetycznymi (określoną cechą lub kombinacją cech), uzyskana w wyniku zabiegów hodowlanych (selekcji, krzyżowania, poliploidyzacji, działania mutagenów), ewentualnie odnaleziona w naturze lub uprawie.

  Peperomia, pieprzówka (Peperomia ) – rodzaj roślin z rodziny pieprzowatych. Według niektórych ujęć taksonomicznych jest ich około 1000 gatunków. Pochodzą głównie z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej i Środkowej, tylko kilka gatunków z Afryki. W Polsce niektóre gatunki są uprawiane jako doniczkowe rośliny ozdobne, głównie ze względu na swoje ładne liście, ale istnieją też gatunki uprawiane ze względu na ładne kwiaty. Gatunkiem typowym jest Peperomia secundiflora Ruiz & Pav.

  Pnącze, roślina pnąca – forma życiowa roślin o długiej, wiotkiej łodydze, wymagającej podpory, by mogła się wspinać do góry, do światła. W strefie umiarkowanej pnącza występują rzadko, w tropikalnych lasach są częste, w tym liczne o zdrewniałych łodygach – tzw. liany, które wykorzystując drzewa jako podpory oszczędzają konieczność wytwarzania silnych i grubych pni by wydostać się z ciemnego dna lasu tropikalnego ku słońcu. Pnącza dzięki oszczędzaniu na wzroście pędu na grubość bardzo szybko rosną na długość. Niektóre z nich potrafią się przyczepić nawet do gładkiego muru.Peperomia elongata Kunth – gatunek rośliny z rodziny pieprzowatych (Piperaceae). Pochodzi z Ameryki Południowej. W 2007 r. naukowcy brazylijscy odkryli w tym gatunku roślin substancje o działaniu antynowotworowym.

  Spis treści

 • 1 Morfologia
 • 2 Systematyka
 • 3 Uprawa
 • 4 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lista gatunków z rodzaju peperomia (Peperomia) – lista gatunków z rodzaju roślin z rodziny pieprzowatych. Należy do niego co najmniej 1161 gatunków (tyle nazw zweryfikowanych i zaakceptowanych podaje The Plant List), poza tym 768 taksonów ma status gatunków niepewnych (niezweryfikowanych).
  Peperomia magnoliolistna (Peperomia magnoliifolia) – gatunek rośliny z rodziny pieprzowatych. Pochodzi z wysp zachodnioindyjskich. W Polsce jest uprawiany jako ozdobna roślina pokojowa.
  Odczyn glebowy, właściwość gleby wyrażona przez stosunek stężenia jonów wodorowych H+ do jonów wodorotlenkowych OH- (odczyn roztworu określony w jednostkach pH) w fazie stałej gleby i w jej roztworze.
  Peperomia marmorata – gatunek rośliny z rodziny pieprzowatych. Pochodzi ze stanu Rio de Janeiro w Brazylii. Jest uprawiany jako roślina ozdobna.
  Peperomia kędzierzawa (Peperomia caperata) – gatunek rośliny z rodziny pieprzowatych. Pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej i Środkowej. W Polsce jest uprawiany jako ozdobna roślina pokojowa i jest jedną z częściej uprawianych peperonii.
  Kłos (łac. spica, ang. spike) – rodzaj kwiatostanu groniastego, w którym na osadce siedzą kwiaty bezszypułkowe. Odmianą kłosa jest kwiatostan zwany kotką (np. u wierzb) i kolba (np. kwiatostany żeńskie kukurydzy).
  Kokornakowate (Aristolochiaceae Juss.) – rodzina roślin z rzędu pieprzowców według APweb. Należy do niej ponad 500 gatunków wieloletnich roślin zielnych lub pnączy, rzadko krzewów o liściach pojedynczych.

  Reklama