People for the Ethical Treatment of Animals

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

People for the Ethical Treatment of Animals (PETA), pol. Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt (pet – z ang.zwierzę domowe”) – międzynarodowa organizacja non-profit powstała w roku 1980 z siedzibą w Norfolk w stanie Wirginia, USA. Jej główną działalność stanowi walka o prawa zwierząt. Prezesem i współzałożycielem organizacji jest Ingrid Newkirk.

Super Bowl - finałowy mecz o mistrzostwo w futbolu amerykańskim zawodowej ligi National Football League (NFL). Całość ceremonii określana jest jako Super Bowl Sunday w skrócie Super Sunday i stała się nieformalnym amerykańskim świętem narodowym. Dzień finału jest także drugim, po Święcie Dziękczynienia, dniem z największą ilością spożytego jedzenia w Stanach Zjednoczonych.Animal Liberation Front (ALF) – uznawana przez rząd USA za terrorystyczną, międzynarodowa organizacja walcząca o prawa zwierząt.

Według oficjalnej strony PETA należy do niej ponad 5 milionów osób, co czyni ją największą na świecie organizacją zajmującą się prawami zwierząt. PETA utrzymuje, że stara się działać głównie przez edukację, reklamy, pokojowe protesty i pikiety.

Kontrowersje[ | edytuj kod]

W 2007 PETA opublikowała promujący wegetarianizm film pt. Twoja mamusia zabija zwierzęta. Fala krytyki spadła nie tak bardzo ze względu na dzieło, lecz na to, iż tytuł i szokujący plakat są adresowane bezpośrednio do dzieci. Utwór reklamuje rysunek w stylu komiksowym przedstawiający kobietę ubraną w stereotypowy fartuch gospodyni domowej, z sadystycznym wyrazem twarzy. W lewej ręce trzyma za uszy królika, prawą dźga go nożem kojarzącym się raczej z gangsterką, niż kuchnią. Później PETA opublikowała plakat pt: Twój tatuś zabija zwierzęta przedstawiający wędkarza niemniej okrutnie szlachtującego ryby. W przeciwieństwie do poprzedniego, ten obraz nie jest reklamą innego medium. PETA oświadczyła, że tym sposobem pomaga dzieciom poznać prawdę.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Twitter – darmowy serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania umożliwiającą użytkownikom wysyłanie oraz odczytywanie tak zwanych tweetów. Tweet to krótka, nieprzekraczająca 140 znaków wiadomość tekstowa wyświetlana na stronie użytkownika oraz dostarczana pozostałym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Serwis umożliwia również tagowanie (znak # przed słowem stanowiącym treść wpisu czyni je tagiem) oraz odpowiadanie użytkownikom (@nazwa_użytkownika: odpowiedź). Użytkownicy mogą dodawać krótkie wiadomości do swojego profilu z poziomu strony głównej serwisu, wysyłając SMS-y lub korzystając z zewnętrznych aplikacji.

PETA uznaje picie mleka za nieetyczne. Sparodiowała kampanię społeczną Got Milk tworząc Got Beer co można przetłumaczyć jako pij piwo. Niedługo później w szkolnych gazetkach członkowie PETA twierdzili, że mleko powoduje trądzik, otyłość, choroby serca, nowotwory, udary mózgu. Organizacja Matki Przeciwko Pijanym Kierowcom oskarżyła ich o promowanie wśród dzieci alkoholu.

Zielone Brygady to niekomercyjne, pozarządowe wydawnictwo ekologiczne działające w ramach Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych.Ingrid Newkirk (ur. 11 czerwca 1949) – urodzona w Wielkiej Brytanii działaczka na rzecz praw zwierząt, prezes i współzałożycielka People for the Ethical Treatment of Animals (PETA), największej na świecie organizacji praw zwierząt.

PETA publikuje plakaty, na których gwiazdy lub osoby prywatne są półnagie. Promują wegetarianizm lub mówią: Lepiej być nago niż w futrze. Nagość bywa także publiczna.

W 2011 NBC odmówiła emisji reklamy w trakcie Super Bowl, na której ubrane tylko w bieliznę młode kobiety zajmują się w sposób niedwuznaczny warzywami. W większości o fallicznym kształcie.

Działalność PETA budzi kontrowersje ze względu na fakt, że na każde 2–3 tysiące zwierząt odbieranych co roku przez działaczy organizacji większość (83–85%) jest zabijanych. Od 1998 PETA zlikwidowała około 19 tysięcy zwierząt. PETA oświadczyła, że eutanazja zwierząt jest dokonywana tylko z konieczności, głównie z powodu chorób zwierząt.

Wirginia (ang. Virginia) – stan w Stanach Zjednoczonych na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Prawie dwie trzecie Wirginii jest zalesione, a branże związane z lasami zapewniają 17 mld dolarów rocznego przychodu dla gospodarki Wirginii (2% PKB), oraz ponad 100 tys. miejsc pracy. Piwo – najstarszy i najczęściej spożywany napój alkoholowy oraz trzeci po wodzie i herbacie najbardziej popularny napój na świecie. W znaczeniu ogólnym piwo to każdy napój otrzymany w wyniku enzymatycznej hydrolizy skrobi i białek zawartych w ziarnach zbóż i poddany fermentacji alkoholowej. W węższym znaczeniu pod pojęciem piwa rozumie się napój zawierający alkohol i dwutlenek węgla otrzymany w wyniku fermentacji alkoholowej wody, słodu i chmielu przy użyciu wyselekcjonowanych szczepów drożdży.

Do 2001 PETA wspierała finansowo organizacje, które rząd amerykański uznaje za terrorystyczne – Earth Liberation Front czy Animal Liberation Front.

W 2017 roku PETA doprowadziła do bankructwa fotografa, który opublikował w Wikipedii zdjęcie małpy, która zrobiła sobie selfie jego aparatem. PETA walczyła z nim w amerykańskim sądzie, aby przyznać kreatywne prawa autorskie zwierzęciu.

W 2019 roku firma Google uhonorowała tragicznie zmarłego 13 lat wcześniej australijskiego przyrodnika Steve'a Irwina, prezentując w dzień jego urodzin okolicznościowy Google Doodle z jego podobizną. PETA skrytykowała to posunięcie, publikując na serwisie Twitter post, mówiący, że przyrodnik za swojego życia nie odnosił się w odpowiedni sposób do badanych przez siebie zwierząt i Google, upamiętniając go, promuje negatywne wzorce. Komunikat spotkał się z ogromnym negatywnym odzewem, a miliony internautów z całego świata posądziło PETA o znieważenie pamięci naukowca.

Norfolk – miasto we wschodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Wirginia. Leży nad Zatoką Chesapeake, niedaleko jej połączenia z Atlantykiem. Jeden z głównych portów USA przeładowujący rocznie 47 mln ton towarów, wśród których jednym z podstawowych jest węgiel.Google Doodle – specjalna, tymczasowa zmiana logo na stronie głównej Google, przeznaczona dla uczczenia świąt, wydarzeń, osiągnięć i ludzi.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. About PETA
 2. PETA Tells Kids to Run From Daddy | Fox News, www.foxnews.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 3. PETA's Comic for Kids Takes Aim at Dads Who Fish | PETA, www.peta.org [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 4. BBC News | HEALTH | Anti-milk ad campaign 'will continue', news.bbc.co.uk [dostęp 2017-11-26].
 5. Pamela Anderson Shows That All Animals Have the Same Parts, secure.peta.org [dostęp 2017-11-26].
 6. File:PETA Lettuce Ladies.JPG
 7. Lisa de Moraes - The TV Column: NBC Bans PETA's Suggestive Super Bowl Ad, www.washingtonpost.com [dostęp 2017-11-26].
 8. Animal Rights Uncompromised: 'No-Kill' Shelters | PETA, www.peta.org [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 9. PETA and Euthanasia. Newsweek, 28 kwietnia 2008. [dostęp 22 stycznia 2009]. [zarchiwizowane z tego adresu (2 marca 2009)].
 10. Photographer Being Sued By A Monkey Over Its 'Selfie' Is Now Broke, „IFLScience” [dostęp 2017-07-15] (ang.).
 11. Print Email Facebook Twitter More PETA faces backlash over 'rage marketing' tweets criticising late conservationist Steve Irwin (ang.). abc.net.au. [dostęp 2019-02-25].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa organizacji (ang.)
 • Artykuł o PETA z periodyku Zielone Brygady (pol.)
 • Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Napój alkoholowy – napój zawierający etanol. Napoje alkoholowe dzielone są na piwa, wina oraz alkohole spirytusowe. Spożywanie napojów alkoholowych jest legalne w większości krajów a ponad 100 państw posiada przepisy regulujące ich produkcję, sprzedaż i spożywanie. W Polsce, według definicji ustawowej napój alkoholowy to każdy produkt przeznaczony do spożycia zawierający więcej niż 0,5% alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Prawa zwierząt – idea, zgodnie z którą zwierzęta mają fundamentalne interesy lub prawa, które powinny być uszanowane tak samo, jak to się dzieje w przypadku podstawowych, analogicznych interesów ludzi. Według Encyklopedii Britannica, prawa zwierząt to moralne lub legalne prawa przypisywane zwierzętom, zazwyczaj ze względu na złożoność ich życia w sferze poznawczej, emocjonalnej i społecznej oraz ich zdolności do odczuwania fizycznego bądź emocjonalnego bólu lub przyjemności. Do zasadniczych praw zwierząt zalicza się najczęściej prawo do życia i prawo do wolności od cierpienia. Filozofowie uznający konieczność zmiany stosunku człowieka do zwierząt innych niż ludzie prezentują dużą różnorodność poglądów – od protekcjonizmu Petera Singera wyrastającego z filozofii utylitarystycznej, przez podejście oparte na niezbywalnych prawach preferowane przez Toma Regana do abolicjonizmu prezentowanego przez takich myślicieli jak np. Gary L. Francione. Pomimo wielu różnic w ruchu praw zwierząt istnieje daleko idący konsensus, że zwierzęta powinny być traktowane jako osoby i włączone do moralnej wspólnoty; że nie powinny być traktowane jak przedmioty, ale jak podmioty; że nie powinny być zabijane na pożywienie, wykorzystywane w eksperymentach medycznych czy rozrywce. Bardzo często praktycznym skutkiem przyjęcia idei praw zwierząt jest przejście na wegetarianizm lub weganizm.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Terroryzm – użycie siły lub przemocy psychicznej przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i wymuszenie na danej grupie ludności lub państwie ustępstw w drodze do realizacji określonych celów. Działania terrorystyczne mogą dotyczyć całej populacji, jednak najczęściej są one uderzeniem w jej niewielką część, aby pozostałych obywateli zmusić do odpowiednich zachowań.
  NBC (od National Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna (pierwotnie radiowa) z siedzibą w Rockefeller Center, Nowy Jork. Jest częścią medialnego koncernu NBCUniversal. Dostarcza audycji ponad 200 amerykańskim stacjom telewizyjnym. Właściciel sieci, NBCUniversal, od 2011 roku należy w 51% do firmy Comcast, zaś 49% nadal do GE.

  Reklama