• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pentoda  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Tetroda jest rodzajem lampy elektronowej posiadającej cztery elektrody: anodę, katodę i dwie siatki umieszczone pomiędzy anodą i katodą.Cokół lampy elektronowej to układ styków stale połączonych z elektrodami znajdującymi się wewnątrz lampy, zapewniający połączenie elektryczne z obwodami zewnętrznymi przy jednoczesnym zachowaniu szczelności lampy (której wnętrze może być wypełnione gazem o ciśnieniu odmiennym od atmosferycznego lub może w nim występować próżnia). Cokół pozwala na umieszczenie lampy w podstawce lampowej. Spośród wielu typów cokołów stosowanych w technice lampowej można wyróżnić: bocznostykowy (np. AZ1), 8-nóżkowe - oktalowy (np. EL34) i loktalowy (np. DL21), heptalowy 7-nóżkowy (np. ECC91), nowalowy - 9-nóżkowy (np. ECC83), a także dekalowy - 10-nóżkowy (np. PFL200). W europejskim literowo-liczbowym systemie oznaczeń lamp pierwsza cyfra liczby dwucyfrowej określa rodzaj cokołu np. 3 oznacza cokół oktalowy. Szczegółowe informacje o cokołach (wraz z rysunkami) są podawane w katalogach lampowych.
  Pentoda AF7

  Pentodapróżniowa lampa elektronowa zawierająca pięć elektrod: anodę, żarzoną katodę i trzy siatki.

  Pentody były bardzo wszechstronnymi i popularnymi lampami elektronowymi znajdującymi zastosowanie w szerokiej gamie układów elektronicznych.

  Budowa i zasada działania[ | edytuj kod]

  Części składowe pentody EL84 od lewej:
  na górze: dwa radiatory siatki sterującej, górny mostek mikowy, pochłaniacz gazów – getter; na dole (w lampie umieszczone koncentrycznie): włókno żarzenia, pośrednio żarzona katoda tlenkowa, siatka sterująca, siatka ekranująca, siatka hamująca, anoda; brakuje bańki i (cokołu).

  Pentoda powstała jako rozwinięcie tetrody, przez dołożenie dodatkowej, trzeciej siatki pomiędzy siatkę drugą (ekranującą) a anodę. Modyfikacja ta usuwa istotną wadę tetrody, jaką jest zachodzenie w niej zjawiska dynatronowego będącego rezultatem emisji wtórnej. Uderzające w anodę elektrony wybijają z niej elektrony wtórne. Jeśli napięcie siatki ekranującej jest większe od anodowego, część elektronów wtórnych osiąga tę siatkę powodując zniekształcenie charakterystyki anodowej. Dodatkowa trzecia siatka ma niski potencjał (z reguły jest połączona z katodą) i jest dość rzadka. Obniża ona potencjał w przestrzeni pomiędzy anodą a siatką drugą, co powoduje zawrócenie elektronów wtórnych na powrót do anody.

  Siatka - elektroda w lampie elektronowej, znajdująca się pomiędzy katodą a anodą. W triodzie jest jedna siatka, w tetrodzie - dwie siatki, w pentodzie - trzy, w heksodzie cztery, itd. Siatki budowane są zazwyczaj w postaci cienkiego drucika otaczającego katodę o luźno nawiniętych zwojach na "słupkach" z grubszego drutu, unoszących konstrukcję siatki i stanowiących równocześnie wyprowadzenie elektryczne siatki .EL84 - lampa elektronowa (pentoda) o cokole nowalowym, pierwotnie wypuszczona na rynek przez firmę "Philips", stosowana obecnie w wzmacniaczach gitarowych oraz wzmacniaczach elektroakustycznych klasy hi-end. Współcześnie produkowana jest m. in. w Rosji (Sovtek , Electro-Harmonix), na Słowacji (JJ Electronics), a także Serbii (Ei). W Polsce była wytwarzana w latach 60. XX w. w Zakładach Wytwórczych Lamp Elektrycznych "TELAM" .

  Wprowadzenie trzeciej siatki pozwala uniknąć negatywnych skutków emisji wtórnej, a ponadto zwiększa efekt ekranowania siatki sterującej (pierwszej) od anody. Charakterystyki pentod są podobne do charakterystyk tetrod, mają one nieco większą rezystancję wyjściową i mniejszą pojemność anoda-siatka druga.

  PCL86 jest lampą elektronową dwusystemową (trioda - pentoda) o cokole nowalowym, dawniej stosowaną w zazwyczaj w telewizyjnych wzmacniaczach małej częstotliwości, w XXI wieku występującą w amatorskich układach audio.Unitra-Telam - Zakłady Wytwórcze Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg w Warszawie. Produkowały lampy elektronowe oraz wysokoprężne lampy wyładowcze.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  UNITRA LAMINA Zakłady Elektronowe w Piasecznie - przedsiębiorstwo z siedzibą w Piasecznie, które zajmowało się produkcją lamp elektronowych, diod krzemowych, lamp nadawczych oraz tyrystorów oraz scalonych układów hybrydowych. Jego wyroby znajdowały zastosowanie w produkcji sprzętu elektronicznego (m.in. w profesjonalnej technice UKF i VHF (radiotelefony FM + selektywne wywołanie) oraz sprzęcie RTV).
  Miki (łyszczyki) – grupa minerałów zaliczana do gromady krzemianów. Nazwa "mika" pochodzi od łac. mica = ziarno lub micare = błyszczeć.
  Lampa próżniowa to najbardziej powszechny rodzaj lamp elektronowych, której najbardziej charakterystyczną cechą jest maksymalnie niskie ciśnienie gazów wewnątrz bańki. Aby pochłonąć śladowe ilości pozostałych gazów, napyla się od środka getter dający charakterystyczną lustrzaną powierzchnię.
  Częstotliwość pośrednia (p.cz., ang. Intermediate frequency, IF) – w odbiornikach superheterodynowych to częstotliwość uzyskana ze zmieszania (zdudnienia) sygnału wysokiej częstotliwości (w.cz.) z anteny odbiornika z częstotliwością drgań generatora – heterodyny.
  Katoda (gr. kata – „w dół”, hodós – „ścieżka”) – elektroda, przez którą z urządzenia wypływa prąd elektryczny (co może polegać na wypływie ładunku dodatniego lub dopływie ładunku ujemnego). W odbiornikach prądu elektrycznego (np. lampach elektronowych) katoda jest elektrodą ujemną, natomiast w źródłach prądu (np. ogniwach galwanicznych) – dodatnią. Katoda występuje zawsze w parze z elektrodą, przez którą do urządzenia wpływa prąd – anodą.
  EF80 – lampa elektronowa (pentoda) napięciowa wielkiej częstotliwości o cokole nowalowym, w erze techniki lampowej bardzo często stosowana w elektronicznym sprzęcie powszechnego użytku. Została wprowadzona na rynek przez firmę Philips w 1950 r. jako różniąca się głównie cokołem wersja lampy EF50. Lampa ta była produkowana także w Polsce (ZWLE) w ogromnych ilościach (ponad 1 mln 300 tys. szt.) i stosowana w radioodbiornikach (np. Calypso, Sonata, Domino), telewizorach (np. Belweder, Szmaragd 902), gramofonach, wzmacniaczach audio, a także w urządzeniach przemysłowych i laboratoryjnych. Amerykańskim odpowiednikiem tej lampy jest 6BX6.
  RV12P2000 – niemiecka pentoda uniwersalna , wypuszczona na rynek w 1937 roku na potrzeby Wehrmachtu. Produkowana była i stosowana powszechnie podczas II wojny światowej, a także po jej zakończeniu (np. w VEB RWN Neuhaus /NRD/ aż do lat 60. XX w.). Po wojnie znalazła również zastosowanie cywilne, m.in. w radioodbiornikach niemieckiej firmy Grundig oraz w pierwszym polskim odbiorniku radiowym Srebrny Ton. Odmianą tej lampy o zmienionej konstrukcji siatki sterującej jest lampa oznaczona jako RV12P2001. Elektrycznym odpowiednikiem tej lampy jest posiadająca inny cokół lampa radziecka 12Ж1Л, produkowana również w Polsce przez Telam pod oznaczeniem 12Ż1Ł.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.