• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pennsylvania Academy of the Fine Arts

  Przeczytaj także...
  Sztuka – dziedzina działalności ludzkiej uprawiana przez artystów. Nie istnieje jedna spójna, ogólnie przyjęta definicja sztuki, gdyż jej granice są redefiniowane w sposób ciągły, w każdej chwili może pojawić się dzieło, które w arbitralnie przyjętej, domkniętej definicji się nie mieści. Sztuka spełnia rozmaite funkcje, m.in. estetyczne, społeczne, dydaktyczne, terapeutyczne, jednak nie stanowią one o jej istocie.Frederick Childe Hassam (ur. 17 października 1859, zm. 27 sierpnia 1935) – amerykański malarz impresjonista. Członek ugrupowania artystycznego Ten American Painters.
  Richard Diebenkorn (ur. 22 kwietnia 1922, zm. 30 marca 1993) – amerykański malarz. Jego wczesne prace związane były z ekspresjonizmem abstrakcyjnym a w latach 1950 i 1960 XX w. z ruchem Bay Area Figurative Movement. Jego późniejsze prace z najbardziej znaną Ocean Park zdobyły światowe uznanie.

  Pennsylvania Academy of the Fine Arts (pol. Akademia Sztuk Pięknych Pensylwanii, Pensylwańska Akademia Sztuk Pięknych) – muzeum sztuk pięknych i uczelnia artystyczna w Filadelfii, założona w 1805 roku jako pierwsza tego typu placówka muzealna i oświatowa w Stanach Zjednoczonych. Znana z kolekcji XIX- i XX-wiecznego malarstwa amerykańskiego, rzeźby i grafiki. W salach wystawowych eksponowane są również prace studentów uczelni.

  Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.George Washington, pol. Jerzy Waszyngton (ur. 11 lutego 1731/22 lutego 1732, zm. 14 grudnia 1799) – amerykański generał i polityk, wódz naczelny Armii Kontynentalnej (1775-1784), deputowany do Kongresu Kontynentalnego, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych (1789-1797), mason. Uważany za ojca narodu amerykańskiego.

  27 maja 1971 roku budynek Pennsylvania Academy of the Fine Arts został wpisany na listę National Register of Historic Places pod nr #71000731.

  Historia[ | edytuj kod]

  1805–1876[ | edytuj kod]

  Charles Willson Peale, Artysta w swoim muzeum, 1822. Jeden z założycieli Akademii przedstawił siebie na tle swoich zbiorów, które mieściły się początkowo w Independence Hall

  Chcąc pobudzić rozwój sztuki w nowym kraju, Charles Willson Peale założył w 1794 roku salon wystawowy Columbianum i jeszcze w tym samym roku zorganizował w nim wystawę. Jednakże już w roku następnym instytucja upadła. 26 grudnia 1805 roku Charles Willson Peale, Rembrandt Peale i William Rush stojący na czele 71-osobowej grupy przedsiębiorców i prawników założyli Akademię Sztuk Pięknych w Pensylwanii podpisując w Independence Hall akt założycielski. 3 stycznia 1806 roku prezesem nowo powstałej instytucji został wybrany George Clymer, jeden z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. W kwietniu 1807 roku w budynku zaprojektowanym przez Johna Dorseya, znajdującym się przy Chestnut Street, otwarto kolekcję kopii rzeźb starożytnych zakupionych wcześniej w Paryżu. Od maja tego samego roku zwiedzający mieli możliwość oglądania dzieł malarstwa europejskiego oraz kopii rzeźb. Poniedziałki były zarezerwowane dla kobiet; ze ścian galerii usuwano wówczas wszystkie gipsowe akty, ponieważ były one postrzegane jako nieprzyzwoite dla kobiet. Charles Willson Peale miał ambicje założenia przy muzeum również uczelni artystycznej; plany te ziściły się w 1810 roku, kiedy przyjęto pierwszy rocznik do nowo otwartej akademii sztuk pięknych. Jednocześnie rada nadzorcza muzeum kontynuowała wysiłki w celu rozbudowy kolekcji i promocji nowej placówki. Zainteresowania decydentów skupiały się początkowo na malarstwie europejskim. W 1811 roku zorganizowano pierwszą coroczną wystawę (Annual Exhibition), która to tradycja przetrwała do roku 1969. Do pierwszych znaczących darowizn na rzecz nowej placówki należały: składający się z 24 ksiąg dar Napoleona Bonaparte, zawierający grafiki Piranesiego oraz donacja Williama Binhama – portret George'a Washingtona pędzla Gilberta Charlesa Stuarta. Po śmierci Clymera w 1813 roku prezesem Akademii został Joseph Hopkinson. Za jego kadencji powierzchnia wystawowa galerii wzrosła ponad dwukrotnie, a w kolekcji pojawiły się mistrzowskie dzieła sztuki. Hopkinson zmarł w 1842 roku pozostawiając Akademię w bardzo dobrej kondycji finansowej. W 1845 roku główny budynek galerii spłonął. W pożarze zniszczeniu uległa kolekcja odlewów rzeźb i kilka ważnych dzieł malarstwa europejskiego.

  Robert Vonnoh (ur. 17 września 1858 w Hartford, zm. 28 grudnia 1933 w Nicei) – amerykański malarz, jeden z promotorów impresjonizmu w USA, członek National Academy of Design.Thomas Eakins (ur. 25 lipca 1844 w Filadelfii, zm. 25 czerwca 1916 tamże) – amerykański malarz, rzeźbiarz, fotograf i nauczyciel, uważany za jednego z największych malarzy realistów XIX wieku. Malował zarówno portrety, jak i sceny rodzajowe, szczególnie związane z zawodami sportowymi, rozrywkami na świeżym powietrzu, polowaniem itp. Jego obrazy wprowadziły do sztuki amerykańskiej elementy ruchu. Próbował uzyskać doskonałość techniczną nie tracąc przy tym elementu ludzkiego i humanizmu.

  Po 1876[ | edytuj kod]

  W 1876 roku otwarto obecny budynek muzeum, zaprojektowany przez amerykańskich architektów Franka Furnessa i George'a W. Hewitta, uznawany za istotny element dziedzictwa architektonicznego Stanów Zjednoczonych i Filadelfii i wpisany na listę National Historic Landmark. Budynek został starannie odrestaurowany w 1976 roku.

  Sztuka współczesna - aktualny okres w dziejach sztuki, którego początek umownie wyznaczono na połowę XX wieku (po II wojnie światowej). Nie podlega on jeszcze ustalonym, czasowym podziałom. Na skomplikowany obraz tej sztuki składają się: ruchy artystyczne, tendencje i manifesty.National Register of Historic Places (NRHP) – oficjalny rejestr zasobów kulturowych Stanów Zjednoczonych zasługujących na ochronę, zatwierdzony ustawą National Historic Preservation Act of 1966. Rejestr ten jest częścią krajowego programu ds. koordynacji i wspierania działań publicznych i prywatnych mających na celu identyfikację, ocenę i ochronę amerykańskich zasobów historycznych i archeologicznych. Nieruchomości wymienione w rejestrze obejmują te budynki, struktury, obiekty, miejsca i dystrykty historyczne, które są ważne dla amerykańskiej historii, architektury, archeologii, inżynierii i kultury. Rejestr NRHP jest zarządzany przez National Park Service, który jest częścią amerykańskiego Departamentu Spraw Wewnętrznych. W rejestrze NRHP jest aktualnie (październik 2012) 85 014 obiektów.

  Od momentu swego powstania Akademia gromadziła prace czołowych amerykańskich artystów, jak również prace wybitnych absolwentów i wykładowców swojej szkoły. Harrison S. Morris, dyrektor zarządzający w latach 1892–1905, zgromadził ważne dzieła ówczesnej sztuki amerykańskiej. Wśród wielu arcydzieł nabytych w okresie jego kadencji były prace takich artystów jak: Cecilia Beaux, William Merritt Chase, Frank Duveneck, Thomas Eakins, Winslow Homer, Childe Hassam i Edmund Tarbell.

  Winslow Homer (ur. 24 lutego 1836 w Bostonie, zm. 29 września 1910 w Prouts Neck, Maine) – amerykański malarz, grafik i ilustrator. Jeden z najwybitniejszych artystów działających w drugiej połowie XIX w. w Stanach Zjednoczonych. Członek National Academy of Design od 1865.National Historic Landmark (NHL) – budynek, miejsce, twór natury, a nawet określony obszar, uznany za takowy przez rząd Stanów Zjednoczonych ze względu na swe historyczne znaczenie. Wszystkie NHL są wymienione w Narodowym Rejestrze Pomników Historycznych, jednakże z ponad osiemdziesięciu tysięcy miejsc w USA uważanych za historyczne, na liście NHL znajduje się zaledwie 2430.

  Obecnie Akademia podtrzymuje tę tradycję włączając do zbiorów dzieła nowoczesnych i współczesnych artystów amerykańskich, takich jak: Jennifer Bartlett, Richard Diebenkorn, Nancy Graves, Alex Katz, Philip Pearlstein, Robert Motherwell, Raymond Saunders i Frank Stella. Polityka zakupów i dzieł do kolekcji Akademii i ich ekspozycji opiera się na zasadzie równowagi pomiędzy sztuką dawną a współczesną, organizowane są też coroczne wystawy prac studentów Akademii.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Galeria[ | edytuj kod]

  Obrazy[ | edytuj kod]

 • James Peale, Artysta i jego rodzina, 1795

 • Charles Willson Peale, Noe i jego arka, 1819

 • Thomas Eakins, Klinika Grossa, 1875

 • Robert Vonnoh, Towarzysz z pracowni, 1888

 • Childe Hassam, Kety w Newport, 1901

  Robert Motherwell (ur. 24 stycznia 1915 w Aberdeen, zm. 16 lipca 1991 w Provincetown w stanie Massachusetts) – amerykański malarz, związany z nowojorską szkołą malarstwa dynamicznego. Tworzył w stylu ekspresjonizmu abstrakcyjnego.Deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych – akt prawny autorstwa m.in. Thomasa Jeffersona, uzasadniający prawo Trzynastu Kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej do wolności i niezależności od króla Wielkiej Brytanii, Jerzego III. Ogłoszona 4 lipca 1776 w Filadelfii podczas II Kongresu Kontynentalnego.
 • Rzeźba[ | edytuj kod]

 • Paul Wayland Bartlett, Skulony Adam, 1896

 • Emily Clayton Bishop, Klasycyzm i renesans, 1907

 • William Morris Hunt, Ucieczka w nocy, ok. 1848–50

 • Joseph Mozier, Syn Marnotrawny, 1857

 • John Quincy Adams Ward, Wyzwoleniec, 1863

  Edmund Tarbell (ur. 26 kwietnia 1862 w Groton, Massachusetts, USA, zm. 1 sierpnia 1938 w New Castle, New Hampshire, USA) – amerykański malarz, przedstawiciel impresjonizmu. Członek-założyciel ugrupowania Ten American Painters, członek American Academy of Arts and Sciences.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. PAFA: History of the School (ang.). www.pafa.org. [dostęp 2013-10-17].
  2. Philadelphia Architects and Buildings: National Register (Pennsylvania Academy of the Fine Arts) (ang.). www.philadelphiabuildings.org. [dostęp 2013-01-17].
  3. Jamey Gigliotti: Revolutionary Artists, Revolutionary Institution (ang.). pabook.libraries.psu.edu. [dostęp 2013-10-17].
  4. Stephen May: An Enduring Legacy: The Pennsylvania Academy of the Fine Arts, 1805-2005 (ang.). www.pafa.org. [dostęp 2015-03-06].
  Frank Duveneck (ur. 9 października 1848 w Covington, zm. 3 stycznia 1919 w Cincinnati) – amerykański malarz, rzeźbiarz, grawer i pedagog.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Giovanni Battista (albo Giambattista) Piranesi (ur. 4 października 1720 w Mogliano Veneto, zm. 9 listopada 1778 w Rzymie) - włoski grafik i architekt.
  Modernizm, sztuka nowoczesna, ang. modern art – umowny okres w dziejach sztuki, którego ramy czasowe wyznacza się od lat 60. XIX wieku (w związku z impresjonizmem) do lat 70. XX wieku (konceptualizm). Sztuka nowoczesna silnie związana jest z pojęciem modernizmu w filozofii i zjawiskiem awangardy. Terminu modern art, we w miarę skrystalizowanej formie użył jako pierwszy Joris-Karl Huysman w 1883.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  William Morris Hunt (ur. 31 marca 1824 w Brattleboro, zm. 8 września 1879 na wyspie Appledore) – amerykański malarz tworzący pod wpływem barbizończyków. Jeden z najważniejszych artystów amerykańskich drugiej połowy XIX wieku.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  George Clymer (ur. 16 marca 1739, zm. 23 stycznia 1813) – amerykański przedsiębiorca i polityk. W latach 1775–1777 i 1780–1782 był delegatem stanu Pensylwania w Kongresie Kontynentalnym. Był jednym z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych oraz Konstytucji Stanów Zjednoczonych.
  William Merritt Chase (ur. 1 listopada 1849 w Williamsburgu, obecnie Nineveh Indiana, zm. 25 października 1916 w Nowym Jorku) – amerykański malarz i pedagog.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.995 sek.