• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pend Oreille - rzeka

  Przeczytaj także...
  Pend Oreille (ang. Lake Pend Oreille) – jezioro w Stanach Zjednoczonych, w Górach Skalistych, w północno-zachodniej części stanu Idaho, największe jezioro tego stanu. Leży na terenie hrabstw Bonner i Kootenai, częściowo w granicach lasu narodowego Kaniksu. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Kolumbia (ang. i fr. Columbia) - rzeka w Ameryce Północnej, największa rzeka wpadająca do Pacyfiku na kontynencie. Źródło w kanadyjskich Górach Skalistych w Kolumbii Brytyjskiej. Płynie przez Kanadę i USA. Długość 2000 km, z czego 801 km w Kanadzie. Wpada do Pacyfiku w Astoria w stanie Oregon. Powierzchnia dorzecza wynosi 415 211 km².

  Pend Oreille (ang. Pend Oreille River, w Kanadzie: Pend-d′Oreille River) – rzeka w Stanach Zjednoczonych (stany Idaho i Waszyngton) i Kanadzie (prowincja Kolumbia Brytyjska), dopływ Kolumbii.

  Sandpoint - miasto w stanie Idaho, siedziba hrabstwa hrabstwa Bonner. Populacja 7 365 (ostatni spis ludności z 2010).Metaline Falls – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Waszyngton, w hrabstwie Pend Oreille, położone nad rzeką Pend Oreille.

  Rzeka wypływa z jeziora Pend Oreille, w stanie Idaho, w pobliżu miejscowości Sandpoint, na wysokości około 630 m n.p.m. Płynie początkowo w kierunku zachodnim, następnie, już na terenie stanu Waszyngton, zwraca się na północ. W końcowym biegu wpływa na terytorium Kanady i ponownie skręca na zachód. Do Kolumbii uchodzi na południowy wschód od miasta Trail, kilkaset metrów na północ od granicy amerykańsko-kanadyjskiej. Nad rzeką położone są miejscowości Priest River, Newport, Ione i Metaline Falls. Długość rzeki wynosi około 210 km.

  Trail – miasto w prowincji Kolumbia Brytyjska w Kanadzie, w dystrykcie regionalnym Kootenay Boundary. Leży nad Kolumbią, ok. 10 km od granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Większość znanych osób, które pochodzą z tego miasta to hokeiści NHL jak na przykład: Dallas Drake, Adam Deadmarsh i Steve McCarthy oraz Kerrin Lee-Gartner narciarka alpejska.Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Pend-d'Oreille River, BC Geographical Names [dostęp 2019-12-03] (ang.).
  2. Pend Oreille River, Geographic Names Information System (GNIS) [dostęp 2019-12-03] (ang.).
  3. TopoView (ang.). U.S. Geological Survey. [dostęp 2019-11-26].
  Ione – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Waszyngton, w hrabstwie Pend Oreille, położone nad rzeką Pend Oreille. Newport – miasto położone w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, w Hrabstwie Pend Oreille (jego siedziba) w stanie Waszyngton. Według danych United States Census Bureau z 2000 roku w miejscowości mieszkało 1,921 mieszkańców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Priest River – miasto w USA, w północnej części stanu Idaho, w hrabstwie Bonner. Według US Census Bureau w 2012 r. posiadało 1 716 mieszkańców.
  Kolumbia Brytyjska (ang. British Columbia) – prowincja Kanady. Jej zachodnią granicę wyznacza wybrzeże Pacyfiku. Od północy graniczy z Jukonem, Terytoriami Północno-Zachodnimi i Alaską. Na wschodzie z prowincją Albertą, a na południu z amerykańskimi stanami Waszyngton, Idaho i Montana.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.873 sek.