• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pelplin - gmina

  Przeczytaj także...
  Gręblin (kaszb.Grãblënò) – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Pelplin przy drodze krajowej nr 91.Powiat tczewski − powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Tczew.
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

  Pelplingmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie gdańskim.

  W skład gminy wchodzi 13 sołectw: Bielawki, Gręblin, Janiszewo, Kulice, Lignowy Szlacheckie, Małe Walichnowy, Międzyłęż, Pomyje, Rajkowy, Ropuchy, Rożental, Rudno, Wielki Garc.

  Siedzibą gminy jest miasto Pelplin.

  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.Małe Walichnowy – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Pelplin na Nizinie Walichnowskiej przy drodze wojewódzkiej nr 229.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 16 600 osób.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Pelplin ma obszar 140,45 km², w tym:

 • użytki rolne: 80%
 • użytki leśne: 11%
 • Gmina stanowi 20,14% powierzchni powiatu.

  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².Gmina Gniew – gmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Pelplin w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Pelplin.png

  Pomniki przyrody[ | edytuj kod]

  Na terernie gminy znajduje się 13 pomników przyrody, w tym 9 pojedynczych drzew, 3 grupy drzew i 1 głaz narzutowy (przyrody nieożywionej).

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Bobowo, Gniew, Miłoradz, Morzeszczyn, Starogard Gdański, Subkowy, Sztum

  Województwo gdańskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998, położone w północnej Polsce. W 1999 roku włączone zostało do województwa pomorskiego.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Rudno – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Pelplin przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 91 (dawniej nr 1) z drogą wojewódzką nr 229.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rajkowy – duża wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Pelplin przy drodze wojewódzkiej nr 230. Wieś jest siedzibą sołectwa Rajkowy w którego skład wchodzą również miejscowości Hilarowo, Maniowo i Ornasowo.
  Gmina Bobowo to gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim. Powstała w 1991 r. przez odłączenie pięciu wsi (nie istniało wówczas sołectwo Wysoka) z gminy wiejskiej Starogard Gdański na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 20 grudnia 1990 r..
  Pomyje – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Pelplin. Wieś jest siedzibą sołectwa Pomyje w którego skład wchodzi również miejscowość Wola. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.
  Ropuchy – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Pelplin przy drodze wojewódzkiej nr 229. Wieś jest siedzibą sołectwa Ropuchy w którego skład wchodzą również miejscowości Dębina, Nadleśnictwo i Nowy Dwór Pelpliński.
  Pelplin (kaszb. Pôłplëno, niem. Pelplin) – miasto w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Pelplin.
  Gmina Miłoradz (dawn. gmina Mątowy Wielkie) – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie malborskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie elbląskim.
  Gmina Morzeszczyn to kociewska gmina wiejska w województwie pomorskim w powiecie tczewskim. W latach 1975-1998 położona była w województwie gdańskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.