• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pellestrina

  Przeczytaj także...
  Sługa Boży (łac. Servus Dei) – określenie stosowane w Kościele katolickim oznaczające osobę zmarłą, wobec której rozpoczęto proces beatyfikacyjny.Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.
  Lido – mała wyspa obok Wenecji. Długość wyspy to około 12 km. Zamieszkuje ją około 20 000 mieszkańców. Chociaż największe zaludnienie jest w lato, gdyż wielu turystów, najczęściej Włochów zjeżdża tu na wakacje. Dostać się do Lido można tylko podpływając. Z Wenecji do Lido często kursują vaporetto. Lido jest często nazywane Plażą Wenecjan. Znajdują się tam liczne ekskluzywne hotele (Grand Hotel Excelsior, Grand Hotel de Bains) oraz Kasyno, czynne w letnie miesiące. Większość plaży jest prywatna i żeby się na niej położyć trzeba wykupić miejsce wiele miesięcy wcześniej. Tylko niewielka część plaży jest bezpłatna.

  Pellestrina − jedna z wysp mierzei Laguny Weneckiej, położona na południe od Lido di Venezia, na południu sąsiaduje z nią Sottomarina. Wraz z Lido stanowi jedną z sześciu dzielnic Wenecji.

  Pellestrina oddziela wody wewnętrzne Laguny Weneckiej od Adriatyku. Na wyspie znajdują się następujące miejscowości i osady: Pellestrina (2791 mieszkańców), San Pietro in Volta (1193 mieszkańców), Santa Maria del Mare, Portosecco oraz Sant'Antonio. Administracyjnie należy do Municipalità di Lido-Pellestrina.

  Rezerwat przyrody – jedna z obszarowych form ochrony przyrody w Polsce. Podobne pod względem funkcji tereny chronione powoływane są też w wielu innych krajach na świecie.Morze Adriatyckie (alb. Det(i) Adriatik, serb. i chorw. Jadransko more, Jadran, słoweń. Jadransko morje, Jadran, wł. Mare Adriatico) – północne odgałęzienie Morza Śródziemnego. Morze Adriatyckie rozdziela Półwysep Apeniński od Bałkańskiego.

  Podobnie jak Lido wyspa ma podłużny kształt, ciągnąc się z północy ku południowi. Jest od Lido bardziej wąska. Między Lido a Pellestriną znajduje się wejście portowe − Porto di Malamocco. Między Pellestriną a Sottomariną i Chioggią znajduje się wejście portowe − Porto di Chioggia. Wzdłuż wschodniego wybrzeża Pellestriny ciągnie się pas kamiennych zapór, tzw. murazzi. Na południe od wyspy zlokalizowany jest rezerwat przyrody Ca' Roman, siedlisko ptaków wodnych o powierzchni 48 he.

  Wenecja (wen. Venezsia/Venexia, wł. Venezia, łac. Venetia) – miasto i gmina na północy Włoch nad Adriatykiem, stolica regionu Wenecja Euganejska. Ludność Wenecji w granicach administracyjnych wynosi około 270 tys. mieszkańców, z czego większość (176 tys.) mieszka na lądzie stałym, a historyczne centrum zamieszkuje niecałe 60 tys., natomiast pozostałe wyspy laguny są zamieszkane przez 31 tys. mieszkańców (2011). Przez ponad tysiąc lat (726-1797) miasto było stolicą niezależnej Republiki Weneckiej, która była jedną z morskich i handlowych potęg Morza Śródziemnego. Z okresu największego rozkwitu Republiki (XIII-XVI wiek) pochodzą liczne zabytki miasta, których bogactwo i forma decyduje o pierwszorzędnym znaczeniu Wenecji jako ośrodka turystyki nie tylko w skali Włoch, ale też w skali ogólnoświatowej. Zabytki te, tworząc unikatowy zespół urbanistyczny miasta kanałów i mostów, stanowią o uznaniu Wenecji za jedną z najcenniejszych pozycji na liście światowego dziedzictwa ludzkości.

  Z Pellestriny pochodził sługa Boży Olinto Marella.

  W miejscowości San Pietro in Volta znajduje się XVIII-wieczny kościół pw. św. Piotra.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Suddivisioni amministrative, Città di Venezia [dostęp: 16.07.2016]
  2. Statistica Comune di Venezia (wł.). servstat.it, 2011-06-16. [dostęp 2014-03-10].
  3. Riserva naturale Ca' Roman (wł.). www.lipu.it. [dostęp 2014-03-10].
  4. Gianpiero Pettiti: Servo di Dio Olinto Marella (wł.). www.santiebeati.it, 2013-10-13. [dostęp 2014-03-10].
  5. Chiesa di San Pietro in Volta (wł.). www.turismovenezia.it. [dostęp 2014-03-10].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.832 sek.