Peja - raper
Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Zipera – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop. Powstała w 1999 roku w Warszawie z inicjatywy członków formacji ZIP Skład - raperów Pona, Korasa oraz Fu. Zespół zadebiutował wydaną w 2000 roku płytą zatytułowaną O.N.F.R.. Kolejne nagrania tria znalazły się na drugim i ostatnim albumie pt. Druga strona medalu, który został wydany w 2004 roku. Z płyty pochodzi jeden z przebojów radiowych Zipery pt. "Do roboty", zarejestrowany z gościnnym udziałem Muńka Staszczyka, wokalisty znanego z występów w zespole T.Love.Dixon37 – zespół pochodzący z dwóch warszawskich dzielnic: Ursynów i Mokotów. Początki grupy datowane są na rok 1999.
Peja, właściwie Ryszard Waldemar Andrzejewski (ur. 17 września 1976 w Poznaniu), znany również jako Onomato, Onomatopeja, Rychu Peja SoLUfka, Sykuś oraz Charlie P – polski raper i producent muzyczny, a także przedsiębiorca związany z kulturą hip-hopową.
Ryszard Andrzejewski znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w grupie muzycznej Slums Attack, której był współzałożycielem. W 2002 roku wraz z zespołem otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. W latach 2000-2004 współtworzył formację Ski Skład. Prowadzi także solową działalność artystyczną.
Peja współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak: Bolec, Pih, Wiśnix, Włodi, Hemp Gru, WWO, Tewu, Pięć Dwa Dębiec, Trzeci Wymiar, Zipera, Sweet Noise, Donguralesko, WSRH, Paluch oraz Nagły Atak Spawacza. W 2011 roku raper został sklasyfikowany na 1. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina. Publikacje na temat twórczości rapera ukazały się m.in. w czasopismach „The New York Times” i „The Source”. Poza działalnością artystyczną prowadzi wytwórnię płytową RPS Enterteyment. W latach 2011-2015 był także współwłaścicielem marki odzieżowej Terrorym.
Spis treści
Działalność artystyczna[]
W 1993 roku Andrzejewski wraz z Marcinem "Icemanem" Maćkowiakiem znanym wówczas jako DJ Def założył grupę muzyczną Slums Attack. Pierwsze nagrania muzycy rejestrowali w domu na odtwarzaczu kaset magnetofonowych. Również w 1993 roku zostało wydane pierwsze wydawnictwo Slums Attack zatytułowane Demo Staszica. W 1995 roku ukazało się kolejne demo pt. Demo Studio Czad. Natomiast rok później ukazał się pierwszy album duetu pt. Slums Attack wydany nakładem własnym. Nagrania na wydawnictwie były inspirowane amerykańskim nurtem gangsta rap. W 1996 roku ukazał się singel zatytułowany Mordercy, który zwiastował drugi album Slums Attack. W czerwcu 1997 roku nakładem PH Kopalnia ukazał się album Zwykła codzienność. W ramach promocji został zrealizowany pierwszy w historii zespołu teledysk. Premiera nagrania odbyła się w programie Telewizji Polskiej Klipol. W 1997 roku Maćkowiak zrezygnował z występów w Slums Attack, jednakże pozostał oficjalnym członkiem zespołu. W 1998 roku Peja poznał Dariusza Działaka znanego jako DJ Decks z którym kontynuował działalność Slums Attack. W nowym składzie zostało przygotowane demo z nagraniami, które przyczyniły się do podpisania kontraktu z wytwórnią muzyczną Camey Studio. W 1999 roku został wydany trzeci album pt. Całkiem nowe oblicze. Wydawnictwo ukazało się nakładem wytwórni muzycznej Camey Studio. Natomiast rok później ukazał się album pt. I nie zmienia się nic.
Tego samego roku wraz z Łukaszem Wiśniewskim Peja założył zespół Ski Skład. W międzyczasie utwór rapera pt. „Rugbiści” trafił na kompilację promującą dokumentalny obraz To my, rugbiści. Tego samego roku Peja wystąpił gościnnie na albumie związanego z czasopismem Klan – Tymona pt. Świntuszenie. Zwrotki rapera znalazły się piosence "Te rzeczy są fajne". Remiks tejże piosenki trafił także na singel On jest za duży promujący płytę Tymona. W 2001 roku ukazał się piąty album Slums Attack pt. Na legalu?. Kompozycje z przeznaczeniem na płytę zostały zarejestrowane w studiu nagraniowym producenta muzycznego Magiery. Jednakże utwory uległy zniszczeniu wkrótce po nagraniach. Część odzyskanego materiału zarejestrowano ponownie w przeciągu trzech dni. Wydawnictwo odniosło niespodziewany przez muzyków sukces sprzedając się w nakładzie przekraczającym 70 000 egzemplarzy. Płyta Na legalu? ponadto uzyskała nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii album roku – hip-hop. Również w 2001 roku odbyła się premiera filmu dokumentalnego pt. Blokersi w reżyserii Sylwestra Latkowskiego. Peja, obok związanego z warszawskim zespołem Grammatik raperem Eldo był głównym bohaterem produkcji. Ponadto na płytę promującą obraz trafił utwór z repertuaru Slums Attack zatytułowany „Nie zmienia się nic” oraz dwa skity w wykonaniu muzyka: „Chłopaki którzy walczą – skit” i „Sianko z muzyki – skit”. W 2002 roku mimo sprzeciwu członków zespołu ukazała się kompilacja nagrań Slums Attack zatytułowana Uliczne historie. Wynagrodzenie z tytułu sprzedaży płyty zespół przekazał w całości na cele charytatywne. Tego samego roku Peja wystąpił gościnnie na drugim albumie warszawskiego zespołu WWO We własnej osobie w utworze „Chcesz być taki”. Kompozycja znalazła się także na singlu promującym tenże materiał – Damy radę. Muzyk gościł ponadto na debiutanckim albumie duetu producenckiego WhiteHouse – Kodex w piosence „Mnie to nie zachwyca”.
W 2003 roku nakładem T1-Teraz ukazał się album Ski Skład zatytułowany Wspólne zadanie. Gościnnie na płycie wystąpili m.in. Fu, O.S.T.R., WNB i Analogia. Wydawnictwo promował singel pt. Dzień zagłady. Również w 2003 roku Peja gościł kolejno na albumach DJ-a 600V – 600°C, Włodiego – ...Jak nowonarodzony oraz Trzeciego Wymiaru – Cztery pory rapu. Ponadto, pod koniec roku do sprzedaży trafił album zespołu Sweet Noise – Revolta na którym Peja gościł w piosence. Do singla powstał również teledysk, który wyreżyserowali Mikołaj Górecki oraz lider Sweet Noise – Piotr Mohamed. Ciesząca się popularnością w kraju kompozycja uplasowała się m.in. na 4. miejscach Szczecińskiej Listy Przebojów i Listy Przebojów Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. Rok później z niewyjaśnionych przyczyn zespół Ski Skład został rozwiązany. Również w 2003 roku Peja rozpoczął pracę nad kolejnym wydawnictwem zespołu Slums Attack. Pierwsze partie wokalne do około dziesięciu utworów zostały zarejestrowane w studiu nagraniowym należącym do Dominika "Donia" Grabowskiego związanego z zespołem Ascetoholix. Jednakże w wyniku nieporozumień Peja zakończył współpracę z Grabowskim, który przygotował również część bitów z przeznaczeniem na płytę. Latem 2004 roku w zmienionym studiu nagrań kontynuowano prace we współpracy z producentami muzycznymi Tabbem i Magierą. Ponadto nad kompozycjami pracował DJ Decks, wraz z którym zarejestrowane zostały m.in. utwory "Kurewskie życie" i "Reprezentuje biedę". Od października do grudnia zrealizowano kolejne utwory w studiu Noise Records należącym do Piotra "Glacy" Mohameda. W związku z brakiem kontraktu fonograficznego i nieuregulowaną sytuacją prawną z wytwórnią T1-Teraz została opóźniona premiera nowego wydawnictwa.
7 lutego 2005 nakładem wytwórni muzycznej Fonografika został wydany dwupłytowy album zatytułowany Najlepszą obroną jest atak. Album zadebiutował na 2 miejscu listy OLiS w Polsce. Także w 2005 roku Peja gościł na debiutancki albumie Medi Top Glona – Nieznośny luz bycia. Muzyk wystąpił w piosenkach „Wieżowiec” i „Luta w huii dobrze w huii”. Andrzejewski wystąpił ponadto na debiucie solowym znanego z występów w zespole Wzgórze Ya-Pa 3 Wojtasa – Moja gra. 20 października 2006 roku ukazał się siódmy album Slums Attack pt. Szacunek ludzi ulicy. Wydawnictwo uzyskało status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 15 000 egzemplarzy. Kompozycje zostały zarejestrowane w Druga Strefa Records w Poznaniu. Głównym producentem był DJ Decks, beaty przygotowali również Sqry, DJ-a Zela, Barka, Zielonego i DJ Story. Wcześniej, we wrześniu ukazała się kompilacja Waco Records Sampler 2006 Vol.1 z utworem „Promuj męskie” w wykonaniu zespołu Instynkt i Pei. Natomiast pod koniec 2006 roku ukazała się składanka Prosto Mixtape Deszczu Strugi na potrzeby której Peja nagrał wraz z Chadą piosenkę zatytułowaną „Pod prąd”. Rok później Peja wystąpił gościnnie na albumach Wchodzę do gry – Braha w utworze "Miejska giełda" oraz Krew i dusza – Fusznika – w piosence „Gangsterskie fanaberie”.
Na początku 2008 roku raper wystąpił na debiutancki albumie Sandry Skowrońskiej pt. Wszystko albo nic. Zwrotka Pei znalazła się w promowanym teledyskiem utworze pt. "Kiedy proszę" (gościnnie: Peja, Daria). Kolejno Andrzejewski gościł na płytach Gandziora – My, ulica, rap, kolektywu LWWL – Stona siedzi na ulicy mixtape, DJ Decks – Mixtape 4, Mona – FeroMony – Mixtape Vol.1, Massey'a – Człowiek z blizną, PTP – Ulice tego słuchają oraz Tewu – Ślad po sobie. 31 października tego samego roku raper wystąpił podczas koncertu charytatywnego Hip-Hop Dzieciom w poznańskim klubie Eskulap. Natomiast 6 grudnia ukazał się pierwszy solowy album rapera zatytułowany Styl życia G'N.O.J.A.. Wkrótce potem dwupłytowe wydawnictwo uzyskało status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 7500 egzemplarzy. Jeszcze w grudniu do sprzedaży trafił materiał Piha z udziałem Pei – Kwiaty zła. W kwietniu 2009 roku do sprzedaży trafiły trzy płyty z gościnnym udziałem Pei: Pewniak – Palucha, Droga – Hemp Gru oraz Poeci – WhiteHouse. Na ostatniej z płyt muzyk wystąpił z interpretacją utworu "Pijak – Jacka Kaczmarskiego. Następnie Andrzejewski gościł na albumie Słonia – Chore melodie w utworze "Ssij go".
17 września, także 2009 roku ukazał się drugi album solowy Andrzejewskiego pt. Na serio. Peja do współpracy zaprosił m.in. takich wykonawców jak Pih, który wystąpił w utworze „Zbyt dużo bólu”, Mrozu w utworze „Poszukując ideału”, Kaczor w utworze „Śmiertelna pasja rap” czy Marek Pospieszalski w utworze "Kochana mamo". Nagrania wyprodukowali m.in. Magiera, Brahu i Sqra, którzy zawarli w kompozycjach wpływy takich stylów muzycznych jak west coast hip hop czy crunk. W tekstach Andrzejewski opisuje m.in. wolny styl życia, refleksje nad sławą, moralność czy miłość. Również we wrześniu zwrotki rapera znalazły się na albumach Vixena – New-Ton oraz Firma – NieLegalne Rytmy. Kontynuacja |„Mam wyjebane (Remix)” (gościnnie: Peja, Popek) |. Jeszcze w 2009 roku do sprzedaży trafił album Ramony 23 – Uliczny flowklor na którym Peja rapował u boku Rafiego w utworze „Od kołyski aż po grób”. W lutym 2010 roku raper został wyróżnionym tytułem freestyle'owca roku w plebiscycie Podsumowanie 2009 serwisu Poznanskirap.com. W międzyczasie muzyk powołał wytwórnię płytową RPS Enterteyment. Pierwsza w katalogu wytwórni była płyta poznańskiego rapera Kobry zatytułowana Na żywo z miasta grzechu (2010). Wcześniej Peja gościł na mixtape'ach Buczera – Podejrzany o rap: mixtape Vol.2 i formacji Spółdzielnia (Ogarnij Się!) – Mixtape 4 – DJ Feel-X. Następnie raper wystąpił na płytach Bosskiego Romana – Krak 3, Piha – Dowód rzeczowy nr 1, Instynkt – Kto ma ten przetrwa oraz DDK RPK – Słowo dla ludzi cz.1. W 2011 roku ukazał się kolejny studyjny album duetu Slums Attack, pt. Reedukacja. Był to powrót duetu po pięcioletniej przerwie, podczas której lider zespołu wydawał pozycje solowe, takie jak Na serio czy Styl życia G'N.O.J.A.. Płyta zadebiutowała na 1. miejscu listy OLiS w Polsce. W kolejnych latach raper wspólnie z DJ-em Decksem kontynuował działalność Slums Attack. We wrześniu 2012 r. został wydany dziewiąty album zespołu, pt. CNO2 (skrót od Całkiem nowe oblicze 2). Płyta była kontynuacją tytułu z 1999 roku - Całkiem nowe oblicze. Nagrania zadebiutowały na 1. miejscu zestawienia OLiS. Także w tym czasie udzielił się gościnnie na płytach takich artystów jak: Trzeci Wymiar, Paluch, WhiteHouse czy Kroolik Underwood oraz Bas Tajpan. W 2012 roku raper także wziął udział w inicjatywie związanego z krakowskim składem Firma – Bosskiego Romana i działacza sportowego Artura Pszczółkowskiego pod nazwą Drużyna mistrzów. Na potrzeby kampanii społecznej promującej sport powstała kompilacja różnych wykonawców pod tym samym tytułem. Na albumie znalazł się m.in. utwór „Wierz w siebie”, który Peja nagrał wraz z RDW i Dobrzanem. Pod koniec 2012 r. raper wydał kompilację pt. Rozwój ponad standard, podsumowującą pierwsze dwa lata działalności wydawniczej swojej wytwórni RPS Enterteyment.
W roku 2013 Peja skupił się na działalności wydawniczej oraz pozyskiwaniu nowych członków wytwórni RPS Enterteyment. Udzielał się także gościnnie na płytach takich raperów jak: Viruz, RDW, Dixon37, Kroolik Underwood oraz Paluch. Jako duet Slums Attack wydali w październiku oraz grudniu 2013 r., dwie kompilacje pt. 20/20 Evergreen wydaną z okazji 20-lecia istnienia zespołu oraz B-Sides zawierający utwory z lat 1997-2012. Album 20/20 Evergreen zadebiutował na drugim miejscu listy OLiS. Od stycznia do września 2014 r. raper oraz duet producencki WhiteHouse pracowali nad albumem zatytułowanym Książę aka. Slumilioner, który zadebiutował na 2. miejscu zestawienia OLiS, a 3 grudnia 2014 płyta uzyskała status złotej sprzedając się w nakładzie 15 tys. egzemplarzy. Gościnnie w nagraniach wzięli udział wokalista zespołu My Riot - Piotr "Glaca" Mohamed, wokalista zespołu Nekromer - Hellfield, artysta solowy Marek Dyjak oraz raperzy Kroolik Underwood, Dono, Azyl, Śliwa, Bezczel, RDW, Jeru the Damaja, AZ, De2s, Toony, Gandzior i Greckoe. 2 marca 2016 roku album uzyskał status platynowej płyty.
Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]