• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Peja - raper  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Zipera – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop. Powstała w 1999 roku w Warszawie z inicjatywy członków formacji ZIP Skład - raperów Pona, Korasa oraz Fu. Zespół zadebiutował wydaną w 2000 roku płytą zatytułowaną O.N.F.R.. Kolejne nagrania tria znalazły się na drugim i ostatnim albumie pt. Druga strona medalu, który został wydany w 2004 roku. Z płyty pochodzi jeden z przebojów radiowych Zipery pt. "Do roboty", zarejestrowany z gościnnym udziałem Muńka Staszczyka, wokalisty znanego z występów w zespole T.Love.Dixon37 – zespół pochodzący z dwóch warszawskich dzielnic: Ursynów i Mokotów. Początki grupy datowane są na rok 1999.

  Peja, właściwie Ryszard Waldemar Andrzejewski (ur. 17 września 1976 w Poznaniu), znany również jako Onomato, Onomatopeja, Rychu Peja SoLUfka, Sykuś oraz Charlie P – polski raper i producent muzyczny, a także przedsiębiorca związany z kulturą hip-hopową.

  Ryszard Andrzejewski znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w grupie muzycznej Slums Attack, której był współzałożycielem. W 2002 roku wraz z zespołem otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. W latach 2000-2004 współtworzył formację Ski Skład. Prowadzi także solową działalność artystyczną.

  Uliczne historie – album stanowiący kompilację utworów grupy Slums Attack, wydany w 2002 r. przez współpracujące Camey Studio i RRX Desant, nieautoryzowany przez Peję/Slums Attack, o czym mówi w dedykacjach i podziękowaniach albumu Szacunek ludzi ulicy. Peja otrzymał wynagrodzenie w wysokości 14% ceny hurtowej nośnika, które przeznaczył na cele charytatywne.WWO – polska grupa wykonująca hip-hop, zaliczana do przedstawicieli nurtu ulicznego rapu. Powstała w 1999 roku w Warszawie z inicjatywy raperów Jędkera i Sokoła, na kanwie kolektywu ZIP Skład. Duet początkowo działał formalnie pod nazwą W Witrynach Odbicia. Debiutancki album zespołu pt. Masz i pomyśl ukazał się jesienią 2000 roku. Wydana przez koncern BMG Poland płyta stała się przyczynkiem konfliktu pomiędzy składem a wytwórnią. W konsekwencji ze względów prawnych zespół przyjął nazwę W Wyjątkowych Okolicznościach.

  Peja współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak: Bolec, Pih, Wiśnix, Włodi, Hemp Gru, WWO, Tewu, Pięć Dwa Dębiec, Trzeci Wymiar, Zipera, Sweet Noise, Donguralesko, WSRH, Paluch oraz Nagły Atak Spawacza. W 2011 roku raper został sklasyfikowany na 1. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina. Publikacje na temat twórczości rapera ukazały się m.in. w czasopismach „The New York Times” i „The Source”. Poza działalnością artystyczną prowadzi wytwórnię płytową RPS Enterteyment. W latach 2011-2015 był także współwłaścicielem marki odzieżowej Terrorym.

  We własnej osobie – drugi album studyjny polskiej grupy muzycznej WWO. Wydawnictwo ukazało się 28 października 2002 roku nakładem wytwórni muzycznej Prosto. Produkcji nagrań podjęli się L.A., Waco, DJ 600V, DJ Deszczu Strugi, Karton, Noon, Jędker, Reego, Doltz, Sokół oraz WhiteHouse. Wśród gości na płycie znaleźli się m.in. Fu, Soundkail oraz ZIP Skład.Najlepszą obroną jest atak – dwupłytowy album wydany przez projekt DJ-a Decksa i Pei, Slums Attack. Oprócz DJ-a Decksa i Pei, na płycie robią bity Doniu, Tabb, Waco, Magiera, DJ Zel oraz St0ne. Scratche robią DJ Decks, DJ Zel, DJ SPH oraz Kostek. Mastering wykonał Tom Meyer. Płyta dotarła do 2. miejsca notowania OLiS w Polsce.

  Spis treści

 • 1 Działalność artystyczna
 • 2 Procesy sądowe
 • 3 Życie prywatne
 • 4 Dyskografia
 • 4.1 Albumy
 • 4.2 Single
 • 4.3 Kompilacje różnych wykonawców
 • 4.4 Występy gościnne
 • 5 Teledyski
 • 6 Filmografia
 • 7 Nagrody i wyróżnienia
 • 8 Przypisy
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Działalność artystyczna[]

  W 1993 roku Andrzejewski wraz z Marcinem "Icemanem" Maćkowiakiem znanym wówczas jako DJ Def założył grupę muzyczną Slums Attack. Pierwsze nagrania muzycy rejestrowali w domu na odtwarzaczu kaset magnetofonowych. Również w 1993 roku zostało wydane pierwsze wydawnictwo Slums Attack zatytułowane Demo Staszica. W 1995 roku ukazało się kolejne demo pt. Demo Studio Czad. Natomiast rok później ukazał się pierwszy album duetu pt. Slums Attack wydany nakładem własnym. Nagrania na wydawnictwie były inspirowane amerykańskim nurtem gangsta rap. W 1996 roku ukazał się singel zatytułowany Mordercy, który zwiastował drugi album Slums Attack. W czerwcu 1997 roku nakładem PH Kopalnia ukazał się album Zwykła codzienność. W ramach promocji został zrealizowany pierwszy w historii zespołu teledysk. Premiera nagrania odbyła się w programie Telewizji Polskiej Klipol. W 1997 roku Maćkowiak zrezygnował z występów w Slums Attack, jednakże pozostał oficjalnym członkiem zespołu. W 1998 roku Peja poznał Dariusza Działaka znanego jako DJ Decks z którym kontynuował działalność Slums Attack. W nowym składzie zostało przygotowane demo z nagraniami, które przyczyniły się do podpisania kontraktu z wytwórnią muzyczną Camey Studio. W 1999 roku został wydany trzeci album pt. Całkiem nowe oblicze. Wydawnictwo ukazało się nakładem wytwórni muzycznej Camey Studio. Natomiast rok później ukazał się album pt. I nie zmienia się nic.

  Reedukacja – ósmy album studyjny polskiej grupy muzycznej Slums Attack. Płyta ukazała się 5 marca 2011 roku nakładem wytwórni muzycznej Fonografika.600 °C – piąty album rapera i producenta DJ 600V. Płytę promował utwór "Merctedes S600" z gościnnym występem Tedego.

  Tego samego roku wraz z Łukaszem Wiśniewskim Peja założył zespół Ski Skład. W międzyczasie utwór rapera pt. „Rugbiści” trafił na kompilację promującą dokumentalny obraz To my, rugbiści. Tego samego roku Peja wystąpił gościnnie na albumie związanego z czasopismem KlanTymona pt. Świntuszenie. Zwrotki rapera znalazły się piosence "Te rzeczy są fajne". Remiks tejże piosenki trafił także na singel On jest za duży promujący płytę Tymona. W 2001 roku ukazał się piąty album Slums Attack pt. Na legalu?. Kompozycje z przeznaczeniem na płytę zostały zarejestrowane w studiu nagraniowym producenta muzycznego Magiery. Jednakże utwory uległy zniszczeniu wkrótce po nagraniach. Część odzyskanego materiału zarejestrowano ponownie w przeciągu trzech dni. Wydawnictwo odniosło niespodziewany przez muzyków sukces sprzedając się w nakładzie przekraczającym 70 000 egzemplarzy. Płyta Na legalu? ponadto uzyskała nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii album roku – hip-hop. Również w 2001 roku odbyła się premiera filmu dokumentalnego pt. Blokersi w reżyserii Sylwestra Latkowskiego. Peja, obok związanego z warszawskim zespołem Grammatik raperem Eldo był głównym bohaterem produkcji. Ponadto na płytę promującą obraz trafił utwór z repertuaru Slums Attack zatytułowany „Nie zmienia się nic” oraz dwa skity w wykonaniu muzyka: „Chłopaki którzy walczą – skit” i „Sianko z muzyki – skit”. W 2002 roku mimo sprzeciwu członków zespołu ukazała się kompilacja nagrań Slums Attack zatytułowana Uliczne historie. Wynagrodzenie z tytułu sprzedaży płyty zespół przekazał w całości na cele charytatywne. Tego samego roku Peja wystąpił gościnnie na drugim albumie warszawskiego zespołu WWO We własnej osobie w utworze „Chcesz być taki”. Kompozycja znalazła się także na singlu promującym tenże materiał – Damy radę. Muzyk gościł ponadto na debiutanckim albumie duetu producenckiego WhiteHouseKodex w piosence „Mnie to nie zachwyca”.

  Wchodzę do gry - debiutancki album gdańskiego rapera o pseudonimie Brahu. Został wydany 10 marca, 2007 roku nakładem niezależnej wytwórni Vabank Records. Większość utworów na kompozycji skomponował sam Brahu.Nagroda Muzyczna Fryderyk – nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.

  W 2003 roku nakładem T1-Teraz ukazał się album Ski Skład zatytułowany Wspólne zadanie. Gościnnie na płycie wystąpili m.in. Fu, O.S.T.R., WNB i Analogia. Wydawnictwo promował singel pt. Dzień zagłady. Również w 2003 roku Peja gościł kolejno na albumach DJ-a 600V600°C, Włodiego...Jak nowonarodzony oraz Trzeciego WymiaruCztery pory rapu. Ponadto, pod koniec roku do sprzedaży trafił album zespołu Sweet NoiseRevolta na którym Peja gościł w piosence. Do singla powstał również teledysk, który wyreżyserowali Mikołaj Górecki oraz lider Sweet Noise – Piotr Mohamed. Ciesząca się popularnością w kraju kompozycja uplasowała się m.in. na 4. miejscach Szczecińskiej Listy Przebojów i Listy Przebojów Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. Rok później z niewyjaśnionych przyczyn zespół Ski Skład został rozwiązany. Również w 2003 roku Peja rozpoczął pracę nad kolejnym wydawnictwem zespołu Slums Attack. Pierwsze partie wokalne do około dziesięciu utworów zostały zarejestrowane w studiu nagraniowym należącym do Dominika "Donia" Grabowskiego związanego z zespołem Ascetoholix. Jednakże w wyniku nieporozumień Peja zakończył współpracę z Grabowskim, który przygotował również część bitów z przeznaczeniem na płytę. Latem 2004 roku w zmienionym studiu nagrań kontynuowano prace we współpracy z producentami muzycznymi Tabbem i Magierą. Ponadto nad kompozycjami pracował DJ Decks, wraz z którym zarejestrowane zostały m.in. utwory "Kurewskie życie" i "Reprezentuje biedę". Od października do grudnia zrealizowano kolejne utwory w studiu Noise Records należącym do Piotra "Glacy" Mohameda. W związku z brakiem kontraktu fonograficznego i nieuregulowaną sytuacją prawną z wytwórnią T1-Teraz została opóźniona premiera nowego wydawnictwa.

  Szczecińska Lista Przebojów (SLiP) – muzyczna audycja radiowa nadawana co tydzień, w każdy piątek od godziny 19:05 do 22:00 w Polskim Radiu Szczecin.Brazylijskie jiu-jitsu (BJJ, nazywane też Gracie Jiu-Jitsu lub po prostu jiu-jitsu, choć jest to określenie nieprecyzyjne i może być mylone z japońskim pierwowzorem) − brazylijska sztuka walki wywodząca się z ju-jitsu, zapasów i judo, która wyróżnia się naciskiem na walkę w parterze.
  Peja podczas koncertu z okazji piętnastolecia działalności artystycznej 17 maja 2008 roku w Poznaniu

  7 lutego 2005 nakładem wytwórni muzycznej Fonografika został wydany dwupłytowy album zatytułowany Najlepszą obroną jest atak. Album zadebiutował na 2 miejscu listy OLiS w Polsce. Także w 2005 roku Peja gościł na debiutancki albumie Medi Top Glona – Nieznośny luz bycia. Muzyk wystąpił w piosenkach „Wieżowiec” i „Luta w huii dobrze w huii”. Andrzejewski wystąpił ponadto na debiucie solowym znanego z występów w zespole Wzgórze Ya-Pa 3 WojtasaMoja gra. 20 października 2006 roku ukazał się siódmy album Slums Attack pt. Szacunek ludzi ulicy. Wydawnictwo uzyskało status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 15 000 egzemplarzy. Kompozycje zostały zarejestrowane w Druga Strefa Records w Poznaniu. Głównym producentem był DJ Decks, beaty przygotowali również Sqry, DJ-a Zela, Barka, Zielonego i DJ Story. Wcześniej, we wrześniu ukazała się kompilacja Waco Records Sampler 2006 Vol.1 z utworem „Promuj męskie” w wykonaniu zespołu Instynkt i Pei. Natomiast pod koniec 2006 roku ukazała się składanka Prosto Mixtape Deszczu Strugi na potrzeby której Peja nagrał wraz z Chadą piosenkę zatytułowaną „Pod prąd”. Rok później Peja wystąpił gościnnie na albumach Wchodzę do gryBraha w utworze "Miejska giełda" oraz Krew i duszaFusznika – w piosence „Gangsterskie fanaberie”.

  WSRH (skrót od Wyższa Szkoła Robienia Hałasu) – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop. Powstała w 2008 roku z inicjatywy poznańskich raperów Shelleriniego i Słonia.West Coast hip-hop – podgatunek hip-hopu, który obejmuje artystów pochodzących z Zachodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych.

  Na początku 2008 roku raper wystąpił na debiutancki albumie Sandry Skowrońskiej pt. Wszystko albo nic. Zwrotka Pei znalazła się w promowanym teledyskiem utworze pt. "Kiedy proszę" (gościnnie: Peja, Daria). Kolejno Andrzejewski gościł na płytach Gandziora – My, ulica, rap, kolektywu LWWL – Stona siedzi na ulicy mixtape, DJ DecksMixtape 4, Mona – FeroMony – Mixtape Vol.1, Massey'a – Człowiek z blizną, PTPUlice tego słuchają oraz TewuŚlad po sobie. 31 października tego samego roku raper wystąpił podczas koncertu charytatywnego Hip-Hop Dzieciom w poznańskim klubie Eskulap. Natomiast 6 grudnia ukazał się pierwszy solowy album rapera zatytułowany Styl życia G'N.O.J.A.. Wkrótce potem dwupłytowe wydawnictwo uzyskało status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 7500 egzemplarzy. Jeszcze w grudniu do sprzedaży trafił materiał Piha z udziałem Pei – Kwiaty zła. W kwietniu 2009 roku do sprzedaży trafiły trzy płyty z gościnnym udziałem Pei: PewniakPalucha, DrogaHemp Gru oraz Poeci – WhiteHouse. Na ostatniej z płyt muzyk wystąpił z interpretacją utworu "Pijak – Jacka Kaczmarskiego. Następnie Andrzejewski gościł na albumie SłoniaChore melodie w utworze "Ssij go".

  Wojtas, właściwie Wojciech Schmidt (ur. 4 lipca 1974 w Kielcach) – polski raper i producent muzyczny. Wojciech Schmidt znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole hip-hopowym Wzgórze Ya-Pa-3, którego był współzałożycielem. Muzyk wziął udział w nagraniach wszystkich albumów składu. Wraz z zespołem uzyskał także nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka za album pt. Centrum (1997).Ślad po sobie - drugi album studyjny polskiej grupy muzycznej Tewu. Wydawnictwo ukazało się 29 listopada 2008 roku nakładem wytwórni muzycznej Fonografika. Gościnnie w nagraniach wzięli udział Peja), Fu, Bolec, Trish, Solei, Flexxip, Lady K, Bendickz oraz Sheri. W ramach promocji płyty zostały zrealizowane teledyski do utworów "Łap łap nowy Tewu rap", "Pokusa", "My i Wy", "Hono tu", a także miksu piosenek "Stara szkoła", "Panika" i "Ślad po sobie".

  17 września, także 2009 roku ukazał się drugi album solowy Andrzejewskiego pt. Na serio. Peja do współpracy zaprosił m.in. takich wykonawców jak Pih, który wystąpił w utworze „Zbyt dużo bólu”, Mrozu w utworze „Poszukując ideału”, Kaczor w utworze „Śmiertelna pasja rap” czy Marek Pospieszalski w utworze "Kochana mamo". Nagrania wyprodukowali m.in. Magiera, Brahu i Sqra, którzy zawarli w kompozycjach wpływy takich stylów muzycznych jak west coast hip hop czy crunk. W tekstach Andrzejewski opisuje m.in. wolny styl życia, refleksje nad sławą, moralność czy miłość. Również we wrześniu zwrotki rapera znalazły się na albumach VixenaNew-Ton oraz FirmaNieLegalne Rytmy. Kontynuacja |„Mam wyjebane (Remix)” (gościnnie: Peja, Popek) |. Jeszcze w 2009 roku do sprzedaży trafił album Ramony 23Uliczny flowklor na którym Peja rapował u boku Rafiego w utworze „Od kołyski aż po grób”. W lutym 2010 roku raper został wyróżnionym tytułem freestyle'owca roku w plebiscycie Podsumowanie 2009 serwisu Poznanskirap.com. W międzyczasie muzyk powołał wytwórnię płytową RPS Enterteyment. Pierwsza w katalogu wytwórni była płyta poznańskiego rapera Kobry zatytułowana Na żywo z miasta grzechu (2010). Wcześniej Peja gościł na mixtape'ach Buczera – Podejrzany o rap: mixtape Vol.2 i formacji Spółdzielnia (Ogarnij Się!) – Mixtape 4 – DJ Feel-X. Następnie raper wystąpił na płytach Bosskiego RomanaKrak 3, Piha – Dowód rzeczowy nr 1, Instynkt – Kto ma ten przetrwa oraz DDK RPK – Słowo dla ludzi cz.1. W 2011 roku ukazał się kolejny studyjny album duetu Slums Attack, pt. Reedukacja. Był to powrót duetu po pięcioletniej przerwie, podczas której lider zespołu wydawał pozycje solowe, takie jak Na serio czy Styl życia G'N.O.J.A.. Płyta zadebiutowała na 1. miejscu listy OLiS w Polsce. W kolejnych latach raper wspólnie z DJ-em Decksem kontynuował działalność Slums Attack. We wrześniu 2012 r. został wydany dziewiąty album zespołu, pt. CNO2 (skrót od Całkiem nowe oblicze 2). Płyta była kontynuacją tytułu z 1999 roku - Całkiem nowe oblicze. Nagrania zadebiutowały na 1. miejscu zestawienia OLiS. Także w tym czasie udzielił się gościnnie na płytach takich artystów jak: Trzeci Wymiar, Paluch, WhiteHouse czy Kroolik Underwood oraz Bas Tajpan. W 2012 roku raper także wziął udział w inicjatywie związanego z krakowskim składem FirmaBosskiego Romana i działacza sportowego Artura Pszczółkowskiego pod nazwą Drużyna mistrzów. Na potrzeby kampanii społecznej promującej sport powstała kompilacja różnych wykonawców pod tym samym tytułem. Na albumie znalazł się m.in. utwór „Wierz w siebie”, który Peja nagrał wraz z RDW i Dobrzanem. Pod koniec 2012 r. raper wydał kompilację pt. Rozwój ponad standard, podsumowującą pierwsze dwa lata działalności wydawniczej swojej wytwórni RPS Enterteyment.

  Na żywo z miasta grzechu – pierwszy album poznańskiego rapera Kobry. Został wydany 11 grudnia 2010 roku nakładem wytwórni RPS Enterteyment. Gościnnie w nagraniach wzięli udział: Gandi Ganda, Peja, Onar, Ramona 23, Paluch czy Stasiak. Album był promowany singlem "Witamy w mieście", do którego powstał teledysk oraz utworem "(Nadal) Klasycznie" z gościnnym udziałem rapera Rafiego.Run–D.M.C. – zespół hip-hopowy powstały w 1981 roku w Nowym Jorku. W 2009 roku jako druga grupa hip-hopowa została włączona w poczet Rock and Roll Hall of Fame.

  W roku 2013 Peja skupił się na działalności wydawniczej oraz pozyskiwaniu nowych członków wytwórni RPS Enterteyment. Udzielał się także gościnnie na płytach takich raperów jak: Viruz, RDW, Dixon37, Kroolik Underwood oraz Paluch. Jako duet Slums Attack wydali w październiku oraz grudniu 2013 r., dwie kompilacje pt. 20/20 Evergreen wydaną z okazji 20-lecia istnienia zespołu oraz B-Sides zawierający utwory z lat 1997-2012. Album 20/20 Evergreen zadebiutował na drugim miejscu listy OLiS. Od stycznia do września 2014 r. raper oraz duet producencki WhiteHouse pracowali nad albumem zatytułowanym Książę aka. Slumilioner, który zadebiutował na 2. miejscu zestawienia OLiS, a 3 grudnia 2014 płyta uzyskała status złotej sprzedając się w nakładzie 15 tys. egzemplarzy. Gościnnie w nagraniach wzięli udział wokalista zespołu My Riot - Piotr "Glaca" Mohamed, wokalista zespołu Nekromer - Hellfield, artysta solowy Marek Dyjak oraz raperzy Kroolik Underwood, Dono, Azyl, Śliwa, Bezczel, RDW, Jeru the Damaja, AZ, De2s, Toony, Gandzior i Greckoe. 2 marca 2016 roku album uzyskał status platynowej płyty.

  Donguralesko (zapisywane jako donGURALesko lub DonGuralEsko), właściwie Piotr Górny (ur. 8 marca 1980 w Poznaniu), znany również jako Gural, Guraal, DGE, DJ Dziadzior, Giovanni Dziadzia, Dziadzia Giovanni, Osieroconych Płyt Selektor – polski raper i producent muzyczny. Działa na polskiej scenie hip-hopowej od 1994 roku i jest członkiem takich grup muzycznych jak Rapscalion X, Killaz Group, Super Grupa, K.A.S.T.A., PDG Kartel oraz GTW. Donguralesko współpracował z takimi wykonawcami jak Tede, Sido, DJ Kostek, Matheo, Paluch, Miodu, Waldemar Kasta, VNM, Wdowa, Brahu, Pih, Rafi, Shellerini, Fokus, Grubson czy Pezet.Zwykła codzienność – drugi album studyjny zespołu hip-hopowego Slums Attack. Ukazał się 1 lipca 1997 roku nakładem wydawnictwa R.R.X.. Sprzedany w ponad 20 000 egzemplarzy. Był to ostatni album SLU z udziałem Marcina Maćkowiaka pseud. Iceman.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Raper, MC – muzyk wykonujący muzykę rap. Muzyka ta jest elementem kultury hip-hop. Pierwsi raperzy zaczęli pojawiać się już w latach siedemdziesiątych w Nowym Jorku, USA. Pionierem gatunku jest DJ pochodzący z Jamajki Clive Campbell znany też jako Kool Herc.
  Trzeci Wymiar – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop. Powstała w 1998 roku w Wałbrzychu początkowo pod nazwą Poetikanonim, powstała z inicjatywy raperów Patrycjusza "Nullo" Kochanowskiego i Michała "Szada" Baryły.
  Doniu, właściwie Dominik Grabowski (ur. 17 lipca 1980 w Szamotułach) – polski raper, producent muzyczny i inżynier dźwięku, a także muzyk, kompozytor i osobowość telewizyjna. Dominik Grabowski znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole hip-hopowym Ascetoholix, którego jest członkiem od 1999 roku. W latach 2003-2006 wraz z grupą cieszył się ogólnopolską popularnością, wylansował m.in. przebój "Suczki". W 2004 roku równolegle podjął solową działalność artystyczną. Zadebiutował wydaną tego samego roku płytą Monologimuzyka. Na albumie, wyróżnionym Superjedynką, znalazła się m.in. piosenka "Przestrzeń", notowana na licznych listach przebojów w kraju.
  Na serio – drugi solowy album muzyczny Pei. Został wydany 17 września 2009, w 33. urodziny muzyka. Nagrania dotarły do 2. miejsca listy OLiS.
  Ice-T, właściwie Tracy Lauren Marrow (ur. 16 lutego 1958 w Newark) – amerykański raper i aktor. Wykonawca gangsta rapu i jeden z pionierów rapcore. Założyciel zespołu Body Count. Dużą popularność jako aktor zdobył występując w roli policjanta w serialu "Law and Order: Special Victims Unit" (SVU). Jest prezesem koncernu produkującego filmy pornograficzne. Wystąpił gościnnie w albumie Six Feet Under – True Carnage. W 2001 ożenił się z modelką Nicole Austin. Pod koniec października 2007 roku wziął udział w telewizyjnej gali stacji VH1 – Hip Hop Honors 2007.
  Fu, właściwie Łukasz Gaweł (ur. 31 stycznia 1980 w Warszawie), znany również jako Fusznik – polski raper i producent muzyczny, przedstawiciel nurtu ulicznego rapu. Łukasz Gaweł działalność artystyczną podjął w drugiej połowie lat 90. XX w. Początkowo związał się z kolektywem ZIP Skład wraz, z którym zrealizował album pt. Chleb powszedni (1999). W międzyczasie wraz z Korasem, również członkiem ZIP Składu utworzył duet pod nazwą Ko1fu, który, jednakże nie zarejestrował żadnego wydawnictwa. Jednym przejawem działalności formacji były nieliczne występy gościnne, w tym na płytach Molesty Ewenement i DJ-a 600V. W 1999 roku Fusznik wraz z Ponem i ponownie Korasem utworzył projekt Zipera. Efektem współpracy raperów były dwa albumy: wydany w 2000 roku O.N.F.R. i Druga strona medalu z 2004 roku.
  Janusz Czapiński (ur. 25 stycznia 1951 w Pabianicach) – polski psycholog społeczny, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki i profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.185 sek.