Pegnitz (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Układ rzek w regionie Szwajcarii Frankońskiej

Pegnitz – rzeka we Frankonii, należącej do Bawarii, historycznej krainy Niemiec.

Fürth – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, w regionie Industrieregion Mittelfranken. Siedziba powiatu Fürth, chociaż do niego nie należy. Razem z Norymbergą i Erlangen tworzy trójmiasto frankońskie. Liczy 116 317 mieszkańców (2011). Najbliżej położone duże miasta: Norymberga ok. 10 km na wschód, Monachium ok. 150 km na południowy wschód, Stuttgart ok. 150 km na południowy zachód i Frankfurt nad Menem ok. 190 km na północny zachód. Nie zostało zburzone podczas II wojny światowej. W Fürth działa polska diaspora.Norymberga (niem. Nürnberg) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, siedziba regionu Industrieregion Mittelfranken oraz powiatu Norymberga. Położone nad rzeką Pegnitz (nieco powyżej jej ujścia do rzeki Regnitz), gospodarcza i kulturalna stolica Frankonii, drugie co do wielkości miasto w Bawarii. Liczy 510 602 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Monachium – ok. 150 km na południowy wschód, Stuttgart – ok. 156 km na południowy zachód i Frankfurt nad Menem – ok. 186 km na północny zachód. Miasto zniszczone podczas II wojny światowej, odbudowane.

Źródło rzeki znajduje się na wysokości 425 m n.p.m. w Szwajcarii Frankońskiej, niedaleko miasta Pegnitz. Dopływ Regnitz, znajduje się w dorzeczu Renu. Ujście znajduje się koło miejscowości Fürth, na wysokości 285 m n.p.m. Długość rzeki wynosi 115 km.

Przyroda[ | edytuj kod]

Pegnitz płynie w obrębie pasma górskiego zwanego Szwajcarią Frankońską. W części tych gór założono park krajobrazowy Naturpark Fränkische Schweiz-Veldensteiner Forst. Niedaleko źródła Pegnitz znajduje się źródło Menu, jednej z większych rzek w obrębie Niemiec. Rzekę zamieszkują liczne pstrągi, oraz mewy, łabędzie i łyski.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Neuhaus an der Pegnitz – gmina w Niemczech, w Bawarii, w rejencji Środkowa Frankonia, w powiecie Norymberga, w Jurze Frankońskiej, około 37 km na północny wschód od Norymbergi i 21 km na północny wschód od Lauf an der Pegnitz, nad rzeką Pegnitz, przy linii kolejowej (Monachium – Berlin).
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Ciek – ogólne określenie wszelkiego rodzaju wód powierzchniowych liniowych, płynących pod wpływem siły ciężkości, płynące stale lub w ciągu dłuższych okresów w wyżłobionych przez siebie łożyskach otwartych. Pojęcie cieku należy łączyć z płynącą wodą i korytem przez nią wyżłobionym.
Mewy (Laridae) – rodzina ptaków z rzędu siewkowych. Polska nazwa pochodzi od niemieckiego Möwe. Obejmuje gatunki wodne (mewy, rybitwy i brzytwodzioby) zamieszkujące cały świat.
Velden – miasto w Niemczech, w Bawarii, w rejencji Środkowa Frankonia, w powiecie Norymberga, we wspólnocie administracyjnej Velden, 33 km na północny wschód od Norymbergi i 18 km od Lauf an der Pegnitz, nad rzeką Pegnitz, przy linii kolejowej (Monachium - Berlin).
Park krajobrazowy – forma ochrony przyrody, która obejmuje działania podejmowane na obszarze chronionym. Parki krajobrazowe tworzone są ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe terenów, w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju.
Łyska (zwyczajna) (Fulica atra) – gatunek średniej wielkości wędrownego ptaka wodnego z rodziny chruścieli (Rallidae).

Reklama