• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pegmatyt  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Ilmenit (żelaziak tytanowy) – minerał zaliczany do gromady tlenków. Nazwa minerału pochodzi od gór Ilmeńskich w pasmie Uralu w Rosji, gdzie występuje.Nellur - miasto w południowych Indiach, w stanie Andhra Pradesh, na Wybrzeżu Koromandelskim, na rzeką Pennar, w pobliżu jej ujścia do Zatoki Bengalskiej. Około 440 tys. mieszkańców.
  Przykłady pegmatytów
  Szerlit w pegmatycie granitowym
  Kalcyt w pegmatycie – k. Zimnik
  Strefa przerostów pismowych w pegmatycie granitowym
  Pegmatyt granitowy z kalcytem i klinochlorem
  Mineralizacja pegmatytowa – ortoklaz, klinozoisyt, kalcyt, fluoryt i in.
  Mineralizacja pegmatytowa – ortoklaz, klinozoisyt, kalcyt, fluoryt i in.
  Pegmatyt z muskowitem
  Pegmatyt z mikroklinem, fluorytem, klinochlorem oraz kwarcem – Paszowice
  Pegmatyt w aplogranicie z kwarcem dymnym, epidotem i skaleniami
  Pegmatyt granitowy z kwarcem, K-skaleniem oraz epidotem
  Żyły pegmatytowe
  Ciało pegmatytowe w gnejsie amfibolitowym. Czechy
  Szerlit w pegmatycie
  Pegmatyt muskowitowe. W składzie mineralnym widoczne także plagioklazy z wyraźnymi zmianami wtórnymi
  Pegmatyt skał alkalicznych
  Pegmatyt anatektyczny z muskowitem
  Pegmatyt anatektyczny z andaluzytem (różowy)
  Pegmatyt anatektyczny z biotytem
  Pegmatyt anatektyczny z biotytem
  Pegmatyt anatektyczny na kontakcie z migmatytem
  Pegmatyt hybrydowy z Szklar na Dolnym Śląsku, widoczne słońca turmalinowe
  Pegmatyt hybrydowy z Wir na Dolnym Śląsku, widoczne czerwone granaty
  Hornblendyt apatytowy z Bystrzycy Górnej – rodzaj pegmatytu skał ultramaficznych
  Przerosty pismowe w pegmatycie – główny rodzaj tekstury pegmatytowej. Pegmatyt anatektyczny z Michałkowej w Górach Sowich
  Gniazdo pegmatytu granitowego. Rock Creek Canyon, Wschodnia Sierra Nevada, Kalifornia

  Pegmatyty – rodzaj skał magmowych charakteryzujących się szczególną mega- lub gigantokrystaliczną teksturą, wzbogaconych w pierwiastki niekompatybilne oraz minerały zawierające składniki lotne jak fluor, bor, fosfor i inne. Najczęstszym typem są pegmatyty granitoidowe, ale występują również pegmatyty gabrowe, sjenitowe, skał wysoko alkalicznych (pegmatyty agpaitowe i miaskitowe). Nazwa pochodzi od gr. pegma – silne łącze, stwardniałość, dla odwzorowania zwięzłości granitu pismowego. Skałę tę wyróżnił i opisał po raz pierwszy René-Just Haüy w 1813 roku.

  Uraninit – minerał promieniotwórczy z gromady tlenków. Należy do minerałów rzadkich. Nazwa pochodzi od składnika uranu. Badania tego minerału doprowadziły Marię Skłodowską-Curie do odkrycia polonu i radu, za co otrzymała w 1911 r. drugą Nagrodę Nobla.Szczotka krystaliczna – skupienie różnej wielkości kryształów, narastających blisko siebie na skalnym podłożu, najczęściej na ścianach szczelin lub innego rodzaju pustek w skałach (m.in. druz, geod, kawern, miaroli).

  Charakterystyka petrograficzna pegmatytów[ | edytuj kod]

  Struktura i tekstura[ | edytuj kod]

  Pegmatyty mają zazwyczaj masywne i zbite struktury oraz bezładne tekstury. Są skałami jawnokrystalicznymi o bardzo dużych kryształach (od kilku centymetrów do kilkunastu metrów). Zdarzają się pegmatyty miarolityczne z gniazdami wypełnionymi szczotkami krystalicznymi najlepiej wykształconych minerałów. Podstawową strukturą pegmatytową są przerosty pismowe, zwane także granitem pismowym (przypominające pismo hebrajskie). Strefy pismowe występują zazwyczaj przy kontakcie ze skałami osłony obok strefy aplitowej.

  Gahnit, spinel cynkowy – minerał z gromady tlenków, należy do grupy spineli. Tlenek cynku i glinu o wzorze chemicznym ZnAl2O4. Należy do minerałów rzadkich. Cyrkon – pospolity minerał z gromady krzemianów wyspowych. Skład chemiczny minerału stanowi głównie krzemian cyrkonu. Nazwa nawiązuje do wyglądu zewnętrznego i pochodzi od perskiego „zargun” (zar = złoto, gun = barwa) czyli „złocisty”.

  Odznaczają się białą barwą, ale także zieloną, żółtawą, różową, czerwoną, czarną. Występują w formach żyłowych, soczewach i gniazdach.

  Skład mineralny[ | edytuj kod]

 • Kwaśne pegmatytykwarc, skalenie (głównie ortoklaz, mikroklin, albit, oligoklaz), mikimuskowit, biotyt, cynwaldyt, lepidolit, flogopit, turmaliny, beryle (szmaragd, heliodor, beryl), chryzoberyl, korund, spodumen, topaz, apatyt, kordieryt, andaluzyt, kasyteryt, wolframit, szelit, molibdenit, magnetyt, spinel, gahnit, ilmenit, kalcyt, fluoryt, granatyandradyt, spessartyn i inne, monacyt, cyrkon.
 • Zasadowe i alkalicznetytanit, eudialit, mikroklin, plagioklazy, skaleniowce, cyrkon i wiele innych w zależności od składu skał otoczenia.
 • Minerały rzadkie – w pegmatytach oznaczono ponad 300 różnych minerałów, do rzadkich należą: holtyt, sarkopsyd, niobit, tantalit, thorianit, uraninit, bawenit, todorokit, stibarsen, paradokrazyt, eschynit i wiele wiele innych.
 • Główne minerały pegmatytów, szczególnie granitoidowych i gabrowych, są takie same jak skał otoczenia, odróżnia je tylko rozmiar. Przykłady największych kryształów opisanych z pegmatytów to:

  Klinochlor – minerał z gromady krzemianów (glinokrzemianów), z grupy chlorytów (magnezowych). Nazwa pochodzi od złożenia greckich słów klinos – ukośny, i khloros – zielony. Opisany w 1851 r. Przez W.P.Blade’a.Chalcedon – pospolity, szeroko rozpowszechniony minerał, odmiana skrytokrystalicznej krzemionki (SiO2) o włóknistej strukturze, zbudowanej z kwarcu i moganitu. Nazwa pochodzi od miasta Chalcedon – położonego nad Bosforem w Azji Mniejszej i dotyczy właściwie tylko mlecznych lub opalizujących okazów. Tworzy wiele barwnych odmian o zastosowaniu gemmologicznym.
 • spodumen z Black Hills (12 metrów długości),
 • muskowit z Indii (kopalnia Inikurti w Nelluru (ponad 5 metrów średnicy i waga 85 ton),
 • beryl z Madagaskaru (18 metrów długości),
 • kwarc dymny z Kazachstanu – długość 7,5 metra, szerokość 1,6 metra i waga 70 ton.
 • Największe okazy znalezione w Polsce to:

 • kwarc dymny (morion) ze Strzegomia (ok 60 cm długości),
 • kwarc dymny z Jawora – 64 cm długości,
 • kwarc dymny z okolic Jeleniej Góry – 1 metr.
 • Akwamaryn (łac. aqua marina - "woda morska") – minerał; błękitny lub niebieskozielony (w zależności od ilości domieszek związków żelaza) kamień szlachetny, będący przezroczystą odmianą berylu.Plagioklazy jest to szereg minerałów skałotwórczych o składzie mieszanym z grupy skaleni (skalenie sodowo-wapniowe).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Masyw karkonoski – jednostka geologiczna w Sudetach Zachodnich, zbudowana z kilku odmian granitów wieku górnokarbońskiego. Wchodzi w skład bloku karkonosko-izerskiego.
  Tatry (514.5, słow. Tatry, niem. Tatra, węg. Tátra) – najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat, również najwyższe między Alpami a Uralem i Kaukazem. Są częścią Łańcucha Tatrzańskiego, w Centralnych Karpatach Zachodnich.
  Paszowice (niem. Poischwitz) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim, w gminie Paszowice.
  Kamienna Góra (tuż po wojnie Kamienogóra bądź Kamieniogóra, niem. Landeshut) – miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w Kotlinie Kamiennogórskiej, u podnóża Gór Kruczych będących częścią Gór Kamiennych w Sudetach Środkowych.
  Sarkospyd – minerał z gromady fosforanów. Jest minerałem bardzo rzadkim, występującym tylko w kilku miejscach na świecie. Został odkryty i po raz pierwszy opisany w Polsce w pegmatytach Michałkowej koło Wałbrzycha.
  Głuchołazy (dawniej Kozia Szyja, Cygenhals, czes. Hlucholazy, niem. Ziegenhals, także Bad Ziegenhals, łac. Capricolum) – miasto w Polsce (na Śląsku), w woj. opolskim, w powiecie nyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Głuchołazy. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do ówczesnego woj. opolskiego.
  Chryzoberyl – rzadki minerał z gromady tlenków. Nazwa minerału wywodzi się od greckich słów chrysos – złoto oraz beryllos – beryl.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.308 sek.